Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کمبود شدید انرژی در آفریقای جنوبی؛ خاموشی طولانی و قطع مکرر برق در این عضو بریکس اعمال خواهد شد

cuts in electricity
cuts in electricity Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آفریقای جنوبی که عضو گروه اقتصادهای نوظهور موسوم به «بریکس» نیز محسوب می‌شود، ۸۰ درصد برق خود را از زغال‌سنگ تامین می‌کند؛ اقدامی که منجر به ایجاد آلودگی آب و هوایی گسترده و «کشنده» شده و انتقاد جدی طرفداران محیط زیست را برانگیخته است.

آگهی

آفریقای جنوبی که به دلیل قدیمی بودن زیرساخت‌ها و نگهداری نامناسب از آنها مدتهاست دچار مشکل قطع مکرر برق شده، روز سه‌شنبه اعلام کرد که از این به بعد باید با کمبود شدید این انرژی نیز دست و پنجه نرم کند.

شرکت برق دولتی آفریقای جنوبی (Eskom) در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که با توجه به مشکلات نیروگاهها، از این به بعد چند بار در روز و هر بار نیز برای چند ساعت برق خانه‌ها و شرکت‌ها قطع خواهد شد.

این بیشترین میزان قطع برق از دسامبر ۲۰۱۹ میلادی است و اعلامیه شرکت اسکوم در حالی اعلام شده که هم اکنون در این کشورِ واقع در نیمکره جنوبی، زمستان است.

آفریقای جنوبی که قدرت صنعتی پیشروی قاره سیاه و عضو گروه اقتصادهای نوظهور موسوم به «بریکس» نیز محسوب می‌شود، ۸۰ درصد برق خود را از زغال‌سنگ تامین می‌کند؛ اقدامی که منجر به ایجاد آلودگی آب و هوایی گسترده و «کشنده» شده و انتقاد جدی طرفداران محیط زیست را برانگیخته است.

پیش از این در ماه مارس دولت به دلیل تولید این سطح از آلودگی به دادگاه فراخوانده شده بود و قاضی درنهایت تایید کرد که فعالیت‌های شرکت اسکوم، ناقض حق اساسی مردم برای داشتن هوای سالم است.

آفریقای جنوبی در جریان نشست آب و هوایی گلاسکو موسوم به «کوپ ۲۶» مبلغ ۷.۷ میلیارد یورو وام و کمک مالی برای اجرای پروسۀ گذار از سوخت فسیلی به سوخت‌های پاک دریافت کرده بود. با این وجود بعید است با سوء مدیریت و فساد گسترده‌ای که در شرکت برق انحصاری «اسکوم» وجود دارد و بدهی زیادی که برای دولت به بار آورده، این وام صرف بهسازی سیستم تولید و انتقال انرژی شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوئد با هدف رفع مشکل انرژی، رآکتورهای کوچک هسته‌ای می سازد

خیز تهران برای عضویت در گروه اقتصادهای نوظهور؛ ایران چندمین قدرت بریکس خواهد شد؟

حملات پهپادی روسیه به اوکراین ۶ کشته و ۱۶ زخمی برجای گذاشت