کمبود شدید انرژی در آفریقای جنوبی؛ خاموشی طولانی و قطع مکرر برق در این عضو بریکس اعمال خواهد شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
cuts in electricity
cuts in electricity   -  Copyright  AP Photo

آفریقای جنوبی که به دلیل قدیمی بودن زیرساخت‌ها و نگهداری نامناسب از آنها مدتهاست دچار مشکل قطع مکرر برق شده، روز سه‌شنبه اعلام کرد که از این به بعد باید با کمبود شدید این انرژی نیز دست و پنجه نرم کند.

شرکت برق دولتی آفریقای جنوبی (Eskom) در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که با توجه به مشکلات نیروگاهها، از این به بعد چند بار در روز و هر بار نیز برای چند ساعت برق خانه‌ها و شرکت‌ها قطع خواهد شد.

این بیشترین میزان قطع برق از دسامبر ۲۰۱۹ میلادی است و اعلامیه شرکت اسکوم در حالی اعلام شده که هم اکنون در این کشورِ واقع در نیمکره جنوبی، زمستان است.

آفریقای جنوبی که قدرت صنعتی پیشروی قاره سیاه و عضو گروه اقتصادهای نوظهور موسوم به «بریکس» نیز محسوب می‌شود، ۸۰ درصد برق خود را از زغال‌سنگ تامین می‌کند؛ اقدامی که منجر به ایجاد آلودگی آب و هوایی گسترده و «کشنده» شده و انتقاد جدی طرفداران محیط زیست را برانگیخته است.

پیش از این در ماه مارس دولت به دلیل تولید این سطح از آلودگی به دادگاه فراخوانده شده بود و قاضی درنهایت تایید کرد که فعالیت‌های شرکت اسکوم، ناقض حق اساسی مردم برای داشتن هوای سالم است.

آفریقای جنوبی در جریان نشست آب و هوایی گلاسکو موسوم به «کوپ ۲۶» مبلغ ۷.۷ میلیارد یورو وام و کمک مالی برای اجرای پروسۀ گذار از سوخت فسیلی به سوخت‌های پاک دریافت کرده بود. با این وجود بعید است با سوء مدیریت و فساد گسترده‌ای که در شرکت برق انحصاری «اسکوم» وجود دارد و بدهی زیادی که برای دولت به بار آورده، این وام صرف بهسازی سیستم تولید و انتقال انرژی شود.