ادامه تنش میان فرانسه و بریتانیا؛ پاریس دعوت از لندن برای گفت‌وگو درباره مهاجران را لغو کرد

۳۰۹ پناهجو در دو دهه اخیر در کانال مانش جان باخته‌اند/ تظاهرات سازمان‌های حامی حقوق پناهجویان
۳۰۹ پناهجو در دو دهه اخیر در کانال مانش جان باخته‌اند/ تظاهرات سازمان‌های حامی حقوق پناهجویان Copyright Rafael Yaghobzadeh/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Rafael Yaghobzadeh/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اختلاف میان بریتانیا و فرانسه روز جمعه با لغو یک‌جانبه دیدار برنامه ریزی شده یک شنبه میان وزیران کشور دو طرف از سوی پاریس وارد مرحله تازه‌ای شد. بوریس جانسون دیروز از فرانسه خواسته بود مهاجرانی که از کانال مانش به بریتانیا می‌رسند را «پس بگیرد».

آگهی

اختلاف میان بریتانیا و فرانسه روز جمعه با لغو یک‌جانبه دیدار برنامه ریزی شده یک شنبه میان وزیران کشور دو طرف از سوی پاریس وارد مرحله تازه‌ای شد. ژرارد درمنن، وزیر کشور فرانسه می‌گوید مذاکره با همتای بریتانیایی خود، پریتی پتل را در پاسخ به سخنان دیروز بوریس جانسون، لغو کرده است.

ساعاتی پس از انتشار این خبر، وزیر کشور بریتانیا از همتای فرانسوی خود خواست تا با تجدید نظر در این تصمیم امکان برگزاری جلسه روز یکشنبه را بدهد. در این نشست که قرار است روز یکشنبه در منطقه نورد-پا-دو-کاله فرانسه برگزار شود، نمایندگان کمیسیون اروپا، هلند، بلژیک و آلمان هم شرکت می‌کنند.

نخست وزیر محافظه کار بریتانیا روز پنجشنبه از امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه خواسته بود مهاجرانی را که از کانال مانش به بریتانیا می‌رسند، «پس بگیرد».

فرانسه‌پرس گزارش کرد متن پیام وزیر کشور فرانسه به خانم پتل به این خبرگزاری رسیده است. ژرارد درمنن در این متن «پیام بوریس جانسون به امانوئل ماکرون و به‌ویژه انتشار عمومی آن را «دلسرد» کننده توصیف و به همین دلیل جلسه یکشنبه را لغو کرده است.

این اختلاف دو روز پس از غرق شدن ۲۷ پناهجو از جمله یک زن باردار و چند کودک در آب‌های نزدیکی سواحل کاله روی می‌دهد. این تراژدی که مرگ‌بارترین حادثه از این دست از سال ۲۰۱۸ به شمار می‌رود، حساسیت افکار عمومی و رسانه‌ها در فرانسه و بریتانیا را برانگیخته است.

در دو روز گذشته، بسیاری از رسانه‌ها و احزاب چپ‌گرای فرانسه با انتقاد از بسته شدن مسیر ترانزیت زمینی تونل مانش به روی مهاجران، خواستار بازگشایی فوری مرزها برای جلوگیری از وقوع دوباره فجایع مشابه شده اند.

نامه بوریس جانسون به امانوئل ماکرون درباره مهاجران

بوریس جانسون جمعه شب نامه‌ای را که درباره مهاجران به رئیس جمهوری فرانسه ارسال کرده بود، در صفحه توییتر خود منتشر کرد. نخست وزیر محافظه کار بریتانیا در این نامه نوشته است: «من پیشنهاد می‌کنم که یک توافق دوجانبه برای پذیرش بازگشت تمام مهاجران غیرقانونی که با عبور از مانش [به بریتانیا می‌رسند] را اجرایی کنیم.» آقای جانسون در همین نامه به توافق اخیر میان اتحادیه اروپا با روسیه و بلاروس اشاره کرده است.

پنجشنبه شب پریتی پتل، وزیر کشور بریتانیا در جلسه پاسخ به نمایندگان مجلس عوام، احتمالا با اشاره به همین نامه اعلام کرد تلاش‌های بین‌المللی برای هماهنگی درباره مساله مهاجران در جریان است.

بوریس جانسون متن نامه خود به امانوئل ماکرون را منتشر کرده است

گابریل اتل، سخنگوی دولت فرانسه روز جمعه در یک برنامه تلویزیونی محتوای نامه بوریس جانسون را «زننده» و شکل نگارش آن را نامتناسب توصیف کرد.

در فاصله اول ژانویه تا ۲۰ نوامبر ۲۰۲۱، یعنی کمتر از یک سال، حدود ۳۱ هزار و ۵۰۰ پناهجو تلاش کرده اند خود را از طریق کانال مانش به بریتانیا برسانند. در همین بازه زمانی گارد دریایی دو کشور توانسته جان هفت هزار و ۸۰۰ نفر را نجات دهد. در سال جاری میلادی ۳۰ پناهجو جان باخته و ۴ نفر ناپدید شده اند.

تنش‌های پسابرکسیتی: ماهیگیران فرانسوی سه بندر و تونل زیردریایی مانش را مسدود می‌کنند

افزایش تنش بر سر ماجرای مهاجرت غیرقانونی از کانال مانش به بریتانیا، آخرین پرده اختلاف جدی میان بریتانیا و فرانسه از زمان اجرایی شدن برکسیت است.

در پی حل نشدن اختلاف درباره حق ماهیگیری در دریای شمال، گروهی از ماهیگیران فرانسوی روز جمعه دسترسی به سه بندر و تونل زیردریایی مانش را برای فشار به بریتانیا مسدود می‌کنند. ماهیگیران فرانسوی می‌گویند بریتانیا امسال شمار جوازهای صید برای قایق‌های فرانسوی را به‌شدت کاهش داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گذر صدها پناهجو از کانال مانش؛ فرانسه: مشکل «قانون کار» بریتانیاست

تنها در یک روز هزار مهاجر از طریق کانال مانش وارد بریتانیا شد

نجات بیش از ۲۰۰ مهاجر غیرقانونی در کانال مانش