توافق رهبران فرانسه و بریتانیا بر جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی از کانال مانش؛ ۵ قاچاقچی بازداشت شدند

امانوئل ماکرون و بوریس جانسون رهبران فرانسه و بریتانیا
امانوئل ماکرون و بوریس جانسون رهبران فرانسه و بریتانیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از سخنگویان نخست وزیری بریتانیا با صدور بیانیه‌ای تصریح کرد که طرفین ضمن تاکید بر ضرورت اقدام مشترک در بستن راه مهاجرت غیرقانونی از مسیر دریای مانش، بر تعقیب و پیگرد قانونی قاچاقچیانی که مسئول اصلی به خطر افتادن جان انسان‌ها هستند نیز به توافق رسیدند.

آگهی

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا و امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه برای جلوگیری از عبور مهاجران از کانال مانش توافق کردند. موافقت رهبران این دو کشور یک روز پس از آن صورت می گیرد که دستکم ۳۱ پناهجو، در یکی از تلخ‌ترین حوادث سال‌های اخیر در کانال مانش، جان خود را از دست دادند. منابع محلی فرانسوی تاکنون کشته شدن ۲۷ نفر را که جسدشان پیدا شده است، تایید کرده‌اند.

ژرار دارمنن، وزیر کشور فرانسه که برای بررسی اوضاع به کاله سفر کرده صبح پنجشنبه از بازداشت دستکم ۵ قاچاقچی در ارتباط با حادثه مرگبار چهارشنبه خبر داد. آقای دارمنن با تاکید بر اینکه یکی از سرنشینان نجات یافته قایق عراقی است و دیگری سومالیایی، از ادامه تلاش ماموران برای شناسایی هویت جانباختگان خبر داد. وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد که در بین قربانیان زنان باردار و کودک هم وجود داشته اند.

پیش تر یکی از سخنگویان دفترنخست وزیری بریتانیا با صدور بیانیه ای تصریح کرد که طرفین ضمن تاکید بر ضرورت اقدام مشترک در بستن راه مهاجرت غیرقانونی از مسیر دریای مانش، بر تعقیب و پیگرد قانونی قاچاقچیانی که مسئول اصلی به خطر افتادن جان انسانها هستند نیز به توافق رسیده‌اند. لندن به پاریس پیشنهاد داده تا پلیس های دو کشور در آبهای ساحلی فرانسه گشت مشترک داشته باشند.

در همین حال کاخ الیزه می گوید امانوئل ماکرون در مکالمه تلفنی با بوریس جانسون به نخست وزیر بریتانیا تاکید کرده که پاریس خواهان همکاری همه جانبه لندن و پرهیز از «سیاسی شدن» موضوع است. آقای ماکرون طبق بیانیه الیزه در این مکالمه، بر لزوم احترام به شان و منزلت افراد و همکاری موثر وقتی که پای جان و زندگی انسان ها در میان است، تاکید کرده است.

بوریس جانسون چهارشنبه شب در گفتگو با شبکه اسکای نیوز با تاکید بر اینکه تلاش ها برای مهار بحران مهاجرات «ناکافی» بوده است گفته بود بریتانیا برای متقاعد کردن برخی شرکای اروپایی خود از جمله فرانسه مشکلاتی داشته است.

لندن و پاریس در همکاری با کشورهای همسایه هلند و بلژیک و همچنین دیگر کشورهای اروپایی در صددند به توافق خود را عمل کنند.

«کاله» در شمال فرانسه سال‌های سال است که نقطه عزیمت مهاجران بیشماری است که برای رفتن به بریتانیا خود را از اقصی نقاط دنیا و از راه‌های مختلف به شمال فرانسه می‌رسانند. اسکان آنها همواره در کاله با مشکلاتی همراه بوده است و مقامات فرانسوی تاکنون بارها اقدام به برچیدن اردوگاه‌ها و متفرق کردن پناهجویان کرده‌اند. بسیاری از این افراد با سپردن جان خود به دست قاچاقچیان انسان و با آرزوی وارد شدن به جزیره بریتانیا، در حالی که اکثرا زن و کودکان خردسال آنها را همراهی می‌کنند، دل به دریا می‌زنند. تعداد زیادی از این افراد جان خود را در این مسیر پرخطر از دست می‌دهند.

از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون دستکم ۷۸۰۰ مهاجر نجات داده شده‌اند. با این حال سرمای پاییزی هم مانع از اشتیاق این افراد برای پاگذاشتن به خاک بریتانیا نشده است. لندن می گوید تنها در ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۲۱ حدود ۲۲ هزار مهاجر با عبور از مانش وارد بریتانیا شده‌اند که تعداد قابل توجهی از آنها ایرانی هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازداشت چهار تونسی از سوی پلیس ایتالیا به اتهام «دزدی دریایی» و سرقت از قایق مهاجران

رسیدگی قضایی به جان باختن ۲۷ مهاجر در کانال مانش؛ آیا امدادگران از زیر مسئولیت شانه خالی کرده‌اند؟

در آستانه بازی‌های المپیک، پلیس فرانسه پناهجویانی را که مقابل تالار شهر پاریس می‌خوابیدند بیرون کرد