بیانیه پایانی اجلاس سران ناتو؛ هشدار به چین و روسیه و امیدواری به برجام

رهبران ناتو در بروکسل
رهبران ناتو در بروکسل Copyright Jacques Witt/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Jacques Witt/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبران ناتو همچنین با تاکید بر «موفقیت» ۲۰ سال حضور نظامی در افغانستان و خروج از این کشور، تاکید کردند که ادامه کار فرودگاه بین‌المللی حامد کرزای کابل را با یک برنامه «انتقالی مالی» تضمین می‌کنند تا ارتباط افغانستان با جهان حفظ شود.

آگهی

رهبران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پس از پایان نشست روز دوشنبه در بروکسل، با ابراز نگرانی از تهدیدهای چین و روسیه، وعده دادند تا روابط خود را با افغانستان، پس از خروج از این کشور حفظ کنند.

در بیانیه پایانی این اجلاس، رهبران پیمان آتلانتیک شمالی با محکوم کردن تقویت توان نظامی روسیه، ضمن درخواست از مسکو برای احترام به مقررات حقوق بین‌الملل هشدار دادند: «تا زمانی که روسیه به مقررات بین‌المللی احترام نگذارد و به تعهداتش وفادار نباشد، خبری از بازگشت به شرایط عادی نخواهد بود.»

این در حالیست که رهبران ناتو با وجود درخواست‌های چندباره ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین برای پذبرش عضویت این کشور، تنها بر ادامه همکاری با اوکراین و گرجستان، دو همسایه غرب‌گرای روسیه تاکید کردند.

رئیس جمهوری اوکراین در آستانه این نشست از جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده خواسته بود تا صریحا درباره عضویت اوکراین در ناتو پاسخ مثبت یا منفی بدهد.

رهبران ناتو همچنین رویکردهای بلندپروازانه چین و افزایش قدرت هسته‌ای نظامی این کشور را عامل چالش‌های ساختاری توصیف کردند. در این بیانیه آمده است: «بلندپروازی‌های اعلام شده چین و رویکرد این کشور تهدیدهای ساختاری را برای نظم جهانی به وجود می‌آورد.»

رهبران ناتو همچنین با تاکید بر «موفقیت» ۲۰ سال حضور نظامی در افغانستان و خروج از این کشور، تاکید کردند که ادامه کار فرودگاه بین‌المللی حامد کرزای کابل را با یک برنامه «انتقالی مالی» تضمین می‌کنند تا ارتباط افغانستان با جهان حفظ شود. یانس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در کنفرانس خبری پایانی این اجلاس بر ادامه همکاری ناتو با افغانستان پس از خروج نیروهای بین‌المللی از این کشور تاکید کرد اما، توضیحی درباره چند وچون آن نداد.

برنامه هسته‌ای ایران، موضوع بند ۵۲ این بیانیه ۷۹ بندی است. رهبران ناتو با تاکید بر جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای، ابراز امیدواری کرده‌اند که ایالات متحده آمریکا و ایران، هرچه سریع‌تر به تعهدات خود در معاهده هسته‌ای سال ۲۰۱۵، برجام بازگردند. با این حال رهبران کشورهای عضو ناتو از ایران خواستند تا به حمایت از گروه‌های نیابتی در میادین منطقه‌ای پایان دهد و برنامه موشکی بالستیکی را متوقف کند.

دبیرکل ناتو همچنین بر تعهد دوچندان این سازمان نسبت به نگرانی‌های زیست محیطی و تلاش برای کاهش تولید ذرات کربن در جریان عملیات‌ نیروهایش تاکید کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده که برای ترمیم روابط آسیب دیده میان واشنگتن و متحدان اروپایی به بریتانیا و بروکسل سفر کرده، فردا در ژنو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار خواهد کرد. متحد کردن همپیمانان در گروه ۷ و ناتو برای تشکیل یک بلوک قدرتمند علیه روسیه، یکی از اهداف این سفر اروپایی، پیش از ملاقات با رهبر ابرقدرت رقیب عنوان می‌شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه روابط با ناتو را به حالت تعلیق درمی‌آورد

دیدار رهبران آمریکا و روسیه؛ بایدن: مسکو دنبال جنگ سرد جدید نیست

شکست طرفداران روسیه در انتخابات کرواسی؛ محافظه‌کاران پیروز نیاز به ائتلاف با راست افراطی دارند