رئیس جمهوری فرانسه از اروپا خواست تا روابط با روسیه را «عمیقا بازتعریف» کند

امانوئل ماکرون در اجلاس سران اتحادیه اروپا بروکسل ۲۴ مه
امانوئل ماکرون در اجلاس سران اتحادیه اروپا بروکسل ۲۴ مه Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«سیاست تحریم علیه روسیه و بلاروس به پایان خود رسیده و اروپا نباید صرفا نقل واکنشی بازی کند بلکه باید روابط کوتاه، میان و بلند مدت با روسیه تعریف کند.»

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز سه‌شنبه با بی‌اثر توصیف کردن تحریم‌های اروپایی علیه روسیه، از رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست تا چارچوب روابط با مسکو را به‌شکل بنیادین از نو تعریف کنند.

روابط اتحادیه اروپا با روسیه در ماه‌های گذشته و به‌ویژه پس از مسمومیت الکسی ناوالنی، منتقد سرسخت ولادیمیر پوتین و زندانی شدن وی در بدو بازگشت به روسیه، به شدت بحرانی شده است.

رئیس جمهوری فرانسه که برای شرکت در اجلاس شورای اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرده است گفت: «سیاست تحریم علیه روسیه و بلاروس به پایان خود رسیده و اروپا نباید صرفا نقل واکنشی بازی کند بلکه باید روابط کوتاه، میان و بلند مدت با روسیه تعریف کند.»

تنش در روابط میان اتحادیه اروپا با روسیه روز دوشنبه و در پی فرود آوردن اضطراری «دروغین» یک هواپیما در فرودگاه مینسک برای بازداشت یکی از منتقدان الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، که مورد حمایت کرملین است، بار دیگر ناآرام شد.

رئیس جمهوری فرانسه در پاسخ به پرسش یک خبرنگار درباره کارآیی تحریم‌ها علیه روسیه و بلاروس، ضمن تاکید بر بی‌اثری مجازات‌های اقتصادی و محدودیت‌ها علیه رهبران این دو کشور گفت: «با حرف شما موافقم ولی چه راه دیگری در سر دارید؟» آقای ماکرون به شوخی افزود: «معلوم نیست پشت پرده چه می‌گذرد. در چنین شرایطی باید یک مخاصمه مسلحانه به راه انداخت؟»

رهبران روسیه و اتحادیه اروپا به شکننده بودن رابطه دوجانبه معترف هستند. با وجود سفر جوزپ بورل، رئیس دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا به مسکو در ماه فوریه، مناسبات اروپا با همسایه قدرتمند شرقی در سه ماه گذشته بیش از پیش تیره و تار شده است.

علاوه بر ماجرای الکسی ناوالنی و بحران سیاسی بلاروس، اتحادیه اروپا ازادامه حمایت روسیه از شورشیان جدایی‌طلب شرق اوکراین به شدت نگران است و مسکو را به راهبری شبکه گسترده‌ای از جاسوسان در کشورهای اروپایی و همچنین تلاش‌های سایبری برای تضعیف دموکراسی و اعتماد به نهادهای اروپایی متهم می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبران اروپا پیشنهاد فرانسه و آلمان برای دیدار با پوتین را نپذیرفتند

راهبرد تازه اتحادیه اروپا در قبال روسیه تشریح شد: اقتدار بیشتر و پاسخ‌گویی به تلاش‌های مخرب

مرکل: اصلی‌ترین چالش پیش‌روی ما روسیه است