Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

راهبرد تازه اتحادیه اروپا در قبال روسیه تشریح شد: اقتدار بیشتر و پاسخ‌گویی به تلاش‌های مخرب

اتحادیه اروپا و روسیه
اتحادیه اروپا و روسیه Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

راهبرد تازه اتحادیه اروپا که در یک گزارش ۱۴ صفحه‌ای تنظیم و ارائه شد همچنان «دخالت مسکو در کشورهای همسایه و تلاش در جهت بی‌ثبات کردن کشورهای عضو» را به عنوان «چالش اساسی استراتژیک» در روابط دو طرف مطرح کرده است.

آگهی

کمیسیون اروپا معتقد است که اتحادیه باید در برابر تلاش‌های مخرب روسیه در جهت تضعیف این نهاد اروپایی «مقتدر‌تر و مقاوم‌تر» باشد و به تهدید‌های مسکو به صورت نظام‌مند و یکپارچه پاسخ دهد.

جوزپ بورل، عالی‌ترین دیپلمات اتحادیه اروپا این موضع را روز چهارشنبه در جریان سخنانی که با هدف تشریح و ارائه راهبرد سیاسی کمیسیون اروپا در قبال روسیه تدوین شده مطرح کرد.

گزینه های پیشنهادی کمیسیون اروپا در خصوص روابط اتحادیه با روسیه که در چارچوب راهبرد تدوین شده، به گفته جوزپ بورل بر سه محور «عقب راندن، محدود کردن و تعامل» استوار شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه یادآور شد: «در شرایط کنونی به نظر نمی‌آيد که یک مشارکت بازنگری شده و نوین میان اتحادیه اروپا و روسیه که بتواند امکان همکاری نزدیک‌تر میان دو طرف را فراهم کند در دورنمای نزدیکی قرار داشته باشد.»

آقای بورل افزود: «هدف ما باید یافتن مسیری باشد که بتواند به تغییر تدریجی ظرفیت‌های فعلی به رابطه و تعاملی قابل پیش‌بینی و پایدار کمک کند.»

وی همچنین تصریح کرد که اتحادیه اروپا بر اساس درک مشترک قوی از اهداف روسیه و اتکا به یک رویکرد اصولی و مبتنی بر عمل‌گرایی به طور همزمان روسیه را عقب خواهد برد، محدود خواهد کرد و در جهت تعامل با این کشور تلاش خواهد کرد.

روابط اتحادیه اروپا و روسیه که پیش‌تر بر سر موضوعات مختلف از جمله بحران اوکراین و حملات سایبری به برخی شخصیت‌ها و نهاد‌های اروپایی متشنج شده بود پس از دستگیری و بازداشت الکسی ناوالنی،‌ سرسخت ترین چهره مخالف ولادیمیر پوتین در مسکو بسیار وخیم‌تر شد.

این سخنان همچنین همزمان با ملاقات از پیش برنامه‌ریزی شده میان جو بایدن و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری آمریکا و روسیه ایراد می‌شود.

جو بایدن پیش‌تر تاکید کرده بود در روابط با روسیه مسائل حقوق بشری و نیز نگرانی‌های شرکای اروپایی را مد نظر قرار خواهد داد.

رئیس کمیسیون اروپا: روابط با روسیه پیچیده است

جوزپ بورل در حالی بر لزوم اتخاذ یک رویکرد «قوی و مقام‌تر در قبال تهدید‌های روسیه» تاکید کرده که اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز روز چهارشنبه روابط میان بروکسل و مسکو را «پیچیده» توصیف کرد.

خانم فن‌ در لاین در این خصوص بر لزوم شناسایی چالش‌های موجود بر سر روابط دو طرف و نیز استفاده از فرصت‌های احتمالی تاکید کرد و گفت: «انتخاب های آگاهانه و اقدامات تهاجمی دولت روسیه طی سالهای گذشته بستری نامناسب و منفی در روابط دو طرف ایجاد کرده است. مدیریت روابط بروکسل و مسکو همچنان یک چالش اساسی استراتژیک برای اتحادیه اروپا است.»

وی افزود: «اتحادیه اروپا باید با وحدت و یکپارچگی به دفاع از ارزشها و منافع بنیادی خود ادامه دهد.»

سیاست و راهبرد تدوین شده از سوی بروکسل برای نحوه ارتباط و تعامل با روسیه چند ماه پس از ملاقات جوزپ بورل و سرگئی لاوروف در مسکو اعلام و رسانه‌ای می‌شود.

بسیاری از قانون‌گذاران اروپایی دیدار یاد شده میان دو دیپلمات عالی اتحادیه اروپا و روسیه را که به دلیل اخراج همزمان چند دیپلمات اروپایی از مسکو با انتقاد‌های شدید همراه شد «یک فاجعه کامل» توصیف کرده بودند.

راهبرد تازه اتحادیه اروپا برای تعامل با روسیه که کلیات آن در یک گزارش ۱۴ صفحه‌ای تنظیم و ارائه شد همچنان «دخالت

آگهی

مسکو در کشورهای همسایه و تلاش در جهت بی‌ثبات کردن کشورهای عضو» را به عنوان «چالش اساسی استراتژیک» در روابط دو طرف مطرح و در عین حال بر «پتانسیل قابل توجه همکاری اتحادیه با روسیه» تاکید کرده است.

اتحادیه اروپا همچنین قصد دارد به صورت نظام‌مند مقابل هرگونه مورد نقض حقوق بشر بایستد و از ارزش‌های دموکراتیک دفاع کند.

محکومیت آنچه نقض مداوم قوانین بین المللی از سوی روسیه در اوکراین،‌ گرجستان و دیگر کشورها خوانده شده به انضمام حمایت از تمامیت ارضی، حاکمیت و استقلال اوکراین و نیز توجه ویژه به جامعه مدنی در روسیه از جمله محورهای کلی راهبرد تازه اتحادیه اروپا در قبال مسکو عنوان شده است.

همکاری، مشارکت و هم‌فکری بیشتر با شرکایی چون ناتو و گروه هفت بخشی دیگر از این راهبرد است که هدف از آن قوی و مقاوم‌تر شدن اتحادیه و پاسخ به تهدید‌ها و اقدامات مخربی است که گفته می‌شود به صورت سیستماتیک و هماهنگ از سوی روسیه در پیش گرفته می‌شود.

آگهی

در این رویکرد تازه همچنین تقویت امنیت سایبری و توان دفاعی و نیز توسعه ارتباطات استراتژیک با هدف مقابله با حملات سایبری و کارزارهای نشر اطلاعات جعلی و فریبنده از سوی روسیه مورد تاکید قرار گرفته است.

این سند در انتها پیشنهاد همکاری و تعامل با مسکو بر سر چندین چالش اساسی مانند بهداشت عمومی و تغییرات آب و هوایی را مطرح و تاکید کرده که اتحادیه اروپا برای انجام این کار باید از «مزیت رقابتی» خود استفاده کند.

روسیه پنجمین شریک تجاری بزرگ اتحادیه اروپا است به نحوی که این کشور سال گذشته میلادی ۴.۸ درصد از کل تجارت کالاهای اتحادیه اروپا با جهان را به خود اختصاص داد.

این در حالی است که اتحادیه اروپا با اختصاص ۳۷.۳ درصد از کل تجارت کالا بزرگترین شریک تجاری برای روسیه محسوب می‌شود.

آگهی

به یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویارویی ناوهای روسیه و بریتانیا؛ اطلاعات طبقه‌بندی شده در ایستگاه اتوبوس شهر کنت جا ماند

بایدن: به پوتین خواهم گفت که در برابر نقض حقوق بشر در روسیه سکوت نمی‌کنیم

رئیس جمهوری فرانسه از اروپا خواست تا روابط با روسیه را «عمیقا بازتعریف» کند