نجات ۱۶۰ پناهجوی سردرگم در دریای مدیترانه توسط گارد ملی تونس؛ ۳۹ نفر اما قربانی شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
پیکر زنان و کودکان قربانی در دریای مدیترانه
پیکر زنان و کودکان قربانی در دریای مدیترانه   -   کپی رایت  Houssem Zouari/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

حسام الدین جبابلی، سخنگوی گارد ملی تونس می گوید که ملوانان این گارد در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶۰پناهجوی سردرگم در دریای مدیترانه را از مرگ حتمی نجات داده اند.

بدلیل طوفانی بودن دریا، دو قایق حامل پناهجویان شکسته شده و پناهجویان در دریا گرفتار می شوند. به گفته گارد ملی تونس ۳۹ نفر نیز غرق شده اند. اغلب پناهجویان از ساکنان کشورهای مرکزی قاره آفریقا هستند.

کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل می گوید از سال ۲۰۱۹ تا امروز بیش از ۱۰۰ هزار پناهجو از دو قاره آسیا و آفریقا تلاش کرده اند که از دریای مدیترانه عبور کرده تا خود را به اروپا برسانند.

در این میان در دو سال گذشته بیش از ۱۲۰۰ نفر جانشان را در دریا از دست داده اند.

بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰، در طول تنها ۶ سال بیش از ۲۰ هزار پناهجو در تلاش برای زندگی بهتر در اروپا قربانی امواج دریای مدیترانه شده اند.

تازه ترین آمار کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل نشان می دهد از اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۱ فوریه سال جاری میلادی، ۳۸۰۰ پناهجو موفق شده اند از سواحل دو کشور آفریقایی، لیبی و تونس خود را به جنوب ایتالیا برسانند.

در همین مدت بیش از ۲۵۰ پناهجو جانشان را در دریا از دست داده اند.