اروپا در شوک حمله به ساختمان کنگره؛ واکنش تند برخی از رهبران اروپایی

واهمه نمایندگان در پی ورود حامیان مسلح ترامپ به صحن مجلس
واهمه نمایندگان در پی ورود حامیان مسلح ترامپ به صحن مجلس Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون، آنگلا مرکل و رئیس کمیسیون اروپا از جمله رهبران اروپایی بودند که حمله به ساختمان کنگره از سوی حامیان دونالد ترامپ را محکوم کردند.

آگهی

حمله به ساختمان کنگره در واشنگتن آمریکا آنقدر بی سابقه و شوک آور بود که برخی از رهبران اروپایی، تاریخی ترین متحدان ایالات متحده، را به واکنش های فوری واداشت.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه با انتشار یک ویدئو نسبت به اتفاقات روز گذشته در ساختمان کنگره آمریکا موضع گیری کرد. این ویدئو که مستقیما از کاخ ریاست جمهوری، الیزه پخش می شد ساعت سه صبح به وقت پاریس روی شبکه های اجتماعی و وب سایت دولت قرارگرفت.

ماکرون ابتدا گفت که «آنچه که در واشنگتن شاهدش بودیم قطعا آمریکایی نبود.»‌ در حالی که برخی از حامیان ماکرون، معترضان دولت از جمله جلیقه زردهای فرانسوی را به هواداران ترامپ نسبت می دهند گفت:‌« ما سرتسلیم دربرابر خشونتی که دموکراسی را تهدید می کند فرود نخواهیم آورد.»

رئیس جمهوری فرانسه در بخش دیگری از سخنان خود گفت:‌ « زمانی که حامیان رئیس جمهوری که با توجه به آرا شکست خورده است، مسلح، به نتیجه انتخابات می تازند آنها در واقع ایده جهانی دموکراسی یعنی هر «شهروند یک رای» را به چالش می کشند.»

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا هم با انتشار یک توییت بدون کوچکترین اشاره ای بنام دونالد ترامپ گفت:‌ « من به قوت و پایداری نهادهای دموکراتیک آمریکا معتقدم. انتقال صلح آمیز قدرت هدف اصلی این نهادهاست. جوبایدن پیروز انتخابات است و بی صبرانه منتظرانه همکاری با وی هستم.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم صبح پنجشنبه به اتفاقات کنگره آمریکا واکنش نشان داد و انگشت اتهام را به سمت دونالد ترامپ برد و گفت:‌ «رییس جمهوری آمریکا مسئول اصلی اتفاقات دیروز است.» اتفاقاتی که به گفته خانم مرکل او را «عصبانی و غمگین»‌ کرد.

شارل میشل، رییس شورای اروپایی هم با بیان اینکه «کنگره آمریکا»، «معبد دموکراسی» است در صفحه توییتر خود نوشت که دیدن اتفاقات چهارشنبه شوکه کننده بودند. نخست وزیر پیشین بلژیک گفت به معتقد است آمریکا می تواند در صلح و آرامش انتقال قدرت به جو بایدن را انجام دهد.

اتفاقات روز گذشته حتی بسیاری از رهبران حامی ترامپ در اروپا را نیز به واکنش واداشت. از جمله رئیس جمهوری چک، اندره بابیش. این رئیس جمهور اقدامات هواداران دونالد ترامپ در ساختمان کنگره را محکوم کرد و تاکیدکرد که انتقال قدرت در جوامع دموکراتیک باید با احترام به نهادهای قانونی انجام گیرد. اتفاق مهم این بود که پس از اتفاقات دیشب رهبر راستگرای افراطی جمهوری چک ناگزیر عکس خود در صفحه توئیتر را که با کلاه کاسکت قرمز، به سبک هواداران ترامپ، بود را تغییرداد.

مارین لوپن، رهبر راستگرایان افراطی نه در یک بیانیه رسمی بلکه در مصاحبه ای تلویزیونی اقدامات روز چهارشنبه در کنگره را محکوم کرد و البته دلیل خشم هواداران ترامپ را «سانسور گسترده صدای مردم از سوی رسانه هایی که مرتب در کار جعل خبر هستند»،‌ دانست. مارین لوپن با شبکه دو تلویزیون دولتی فرانسه گفتگو می کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنجال فرهنگی در لهستان؛ مشق شب دانش‌آموزان حذف می‌شود

«پوشیدگی سینه‌های زنان پیشخدمت و ممنوعیت فروش خیارهای خمیده» در مقررات اتحادیه اروپا؛ شایعه است؟

انتخابات حساس پارلمانی در کرواسی؛ نگاه زاگرب از غرب به سمت روسیه خواهد چرخید؟