بریتانیا با رای مجلس عوام یک گام به خروج از اتحادیه اروپا نزدیک‌تر شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بریتانیا با رای مجلس عوام یک گام به خروج از اتحادیه اروپا نزدیک‌تر شد
Copyright  عکس از آسوشیتدپرس

نمایندگان مجلس عوام بریتانیا روز جمعه به توافق مورد نظر بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور با اتحادیه اروپا برای خروج از این اتحادیه رای مثبت دادند.

نخست وزیر بریتانیا در مجلس عوام جدید که کار خود را پس از انتخابات پارلمانی روز ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) آغاز کرده از اکثریت برخوردار است. مجلس عوام بریتانیا با ۳۵۸ رای موافق در برابر ۲۳۴ رای مخالف توافق دولت محافظه کار این کشور با اتحادیه اروپا را تائید کرد.

بحث و بررسی در مورد لایحه توافق برکسیت قرار است پس از تعطیلات پایان سال میلادی ادامه پیدا کند. دولت بوریس جانسون امیدوار است که این لایحه تا روز ۹ ژانویه (۱۹ دی) تصویب شود.

تصویب نهایی این توافق در مجلس عوام راه را برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در روز ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) هموار می کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

توافق برکسیت پس از تصویب در مجلس عوام باید به تائید ملکه بریتانیا برسد. انتظار می رود که پس از آن پارلمان اروپا این توافق را تائید کند.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر پیش از رای گیری روز جمعه اعلام کرده بود که نمایندگان این حزب به لایحه برکسیت رای منفی خواهند داد. رهبر حزب کارگر که قصد دارد از سمت خود کناره گیری کند تاکید کرد که «راه بهتر و منصفانه تری» برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا وجود دارد.

بوریس جانسون پیش از رای گیری روز جمعه تاکید کرد که نتیجه رای گیری در مورد توافق برکسیت نباید به معنای پیروزی گروهی بر گروهی دیگر تفسیر شود. به گفته نخست وزیر بریتانیا اجرای توافق برکسیت و خروج از اتحادیه اروپا نقطه عطفی در تاریخ این کشور خواهد بود.

در توافق برکسیت پیش بینی شده است که بریتانیا و اتحادیه اروپا تا پایان سال ۲۰۲۰ در مورد روابط تجاری دوجانبه به توافق دست خواهند یافت. این در حالی است که بسیاری این جدول زمانی را «غیر واقع بینانه» می دانند.

ملکه بریتانیا در سخنرانی روز پنجشنبه خود در مجلس عوام تصویب لایحه برکسیت را یکی از اولویت های اصلی دولت محافظه کار این کشور اعلام کرد. بوریس جانسون در ماه اکتبر (مهر/آبان) با اتحادیه اروپا در مورد نحوه خروج بریتانیا از این اتحادیه به توافق دست یافت.

نخست وزیر بریتانیا با این حال در آن زمان با توجه به اکثریت شکننده دولتش در مجلس عوام نتوانست لایحه توافق برکسیت را به تصویب برساند.