Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ماکرون یک کاندیدای «بحث برانگیز» دیگر به کمیسیون اروپا معرفی کرد

ماکرون یک کاندیدای «بحث برانگیز» دیگر به کمیسیون اروپا معرفی کرد
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تیری برتون نامزد جدید برای کسب پست ریاست در یکی از کمیسیون های اروپا از سوی فرانسه است اما امکان دارد وی هم به دلیل «تضاد منافع» موفق به کسب رای اعتماد نشود.

آگهی

امانوئل ماکرون پس از عدم پذیرش سیلوی گولار برای پست کمیسیون اروپا، تیری برتون را برای این پست معرفی کرده است.

کاندیدایی که رقیب دیگرش میشل بارنیه، کمیسر مسئول مذاکرات برکسیت برای اتحادیه اروپا بود.

اما این بار هم امکان دارد که نمایندگان پارلمان اروپا این کاندیدای مورد نظر رئیس جمهوری فرانسه را نپذیرند. دلیل اصلی آن تضاد منافع و احتمال سوء استفاده از قدرت برای تامین منافع شرکت خصوصی وی است.

تیری برتون که بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ وزیر دارائی فرانسه بوده است، مدیرعامل یک شرکت بزرگ فرانسوی به نام «آتوس» نیز هست. آتوس یکی از مشهورترین کمپانی‌های ارائه دهنده سرویس در زمینه رایانه و دنیای مجازی است. این شرکت در سال های گذشته بودجه های حمایتی(سوبسید) فراوانی از اتحادیه اروپا دریافت کرده است.

به تازگی این شرکت یک نمایندگی در شهر انژه فرانسه بازکرده است که بودجه آن بصورت کامل از سوی یکی از بنیادهای مورد حمایت اتحادیه اروپا تامین می شود. تیری برتون برای هدایت کمیسیون «دیجیتال و بازار واحد» اتحادیه اروپا به عنوان کاندید از سوی امانوئل ماکرون معرفی شده است.

همزمان آتوس، یکی از نادر شرکت های بزرگ اروپایی است که در ساخت رایانه های قدرتمند آینده فعالیت دارد و تنها سال گذشته بیش تر از ۲ میلیون یورو از اتحادیه اروپا در این زمینه بودجه دریافت کرده است. تضاد منافع وی در مقام مدیرعامل آتوس و ریاست یکی از کمیسیون های اروپا می تواند رای اعتماد پارلمان به او را نیز شک برانگیز کند. به این ترتیب احتمال رد صلاحیت این مدیرعامل فرانسوی از سوی نمایندگان پارلمان اروپا مانند سیلوی گولار وجود دارد. 

کشورهای بزرگ و اصلی عضو اتحادیه اروپا حق پیشنهاد کمیسرها مختلف به اتحادیه اروپا را دارند. فرانسه هم ابتدا سیلوی گولار را به پارلمان معرفی کرد که پس از عدم رای اعتماد پارلمان، ماکرون هم چنان اصرار دارد تا کاندیدای جدیدی را معرفی کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیویورک تایمز برخی از رهبران اروپای مرکزی را به سو استفاده از یارانه‌های اتحادیه متهم کرد

اورزولا فن در لاین با رای پارلمان اروپا به ریاست کمیسیون اروپا رسید

پس‌لرزه‌های انتخابات پارلمان اروپا؛ رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان استعفاء کرد