Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان‌های مردم نهاد کمک به پناهجویان؛ بخت اصلی جایزه ساخاروف

سازمان‌های مردم نهاد کمک به پناهجویان؛ بخت اصلی جایزه ساخاروف
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان اروپا نامزدهای نهایی جایزه مهم ساخاروف را اعلام کرد.

آگهی

پارلمان اروپا عنوان نامزدهای نهایی جایزه ساخاروف امسال را منتشر کرد.

در مرحله اول گروههای سیاسی و یا دستکم ۴۰ نماینده پارلمان اروپا شخص و یا سازمانی را نامزد دریافت این جایزه می کنند. در مرحله بعد و براساس نامزدهای معرفی شده، کمیته روابط خارجی و کمیته توسعه پارلمان سه نامزد نهایی این جایزه را معرفی می کنند.

یکی از مهم ترین نامزدهای امسال جایزه ساخاروف، اولگ سنتسوف است. کارگردان اوکراینی که به اتهام توطئه و تهییج به تروریسم در دادگاه روسیه به ۲۰ سال زندان محکوم شده است. سازمان عفو بین‌الملل روند دادگاهی او را «غیرعادلانه» خوانده است.

او نماد ۷۰ شهروند اوکراینی است که در دو سال گذشته در پی افزایش تنش ها بین روسیه و اوکراین بازداشت شده اند. سنتسوف یکی از منتقدان کرملین پس از همه پرسی و الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه بود. حزب راست گرای مردم، یکی از متنفذترین احزاب حاضر در پارلمان اروپا سنتسوف را به عنوان نامزد جایزه ساخاروف انتخاب کرده است.

ائتلاف احزاب چپ میانه رو و سوسیالیست ها و بخش عمده ای از سبزهای پارلمان اروپا بطور مشترک به «سازمان های مردم نهادی» رای داده اند که در دریای مدیترانه به پناهجویان در دو سال اخیر کمک می کنند. نمونه آن کشتی آکواریوس و خلبانان فرانسوی هستند که در غیاب کمک و نظارت دولت های اروپایی به کمک پناهجویان در دریای مدیترانه می آیند.

در میان این سازمان های مردم نهاد نام بنیاد «کشتی پناهجویان»، سازمان پزشکان بدون مرز، Jugend Rettet، Lifeline Rescue Boat، MOAS، Proactiva Open Arms, PROEMAID، Save the Children، Sea Eye، SOS Mediterranée دیده می شود. به گفته برخی از دیپلمات ها و کارشناسان در بروکسل، مقر اتحادیه اروپا، سازمان های مردم نهاد حامی پناهجویان امسال بیشترین شانس برای برد جایزه ساخاروف را دارند.

دیگر نامزد تایید شده پارلمان اروپا برای جایزه ساخاروف در فهرست نهایی کسی نیست جز ناصر زفزافی رهبر جنبش اعتراضی «حراک» مراکش. وی در ماه مه سال ۲۰۱۷ در مراکش بازداشت شد. در پی آن و بدستور پادشاه این کشور ۱۸۸ تن از اعضای فعال این جنبش نیز روانه زندان شدند. ناصر زفزافی در ماه اوت گذشته در اعتراض به شرایط فاجعه بار زندان دست به اعتصاب غذا زد. برخی از گروه های چپ تندروی پارلمان وی را به عنوان نامزد اصلی خود معرفی کرده اند.

نتیجه نهایی جایزه حقوق بشری ساخاروف ۲۵ ماه اکتبر، کمتر از دو هفته دیگر اعلام خواهد شد. برنده جایزه ساخاروف در جلسه مشترک رئیس پارلمان اروپا با رهبران گروه های سیاسی پارلمان انتخاب می شود و در ماه دسامبر طی مراسمی در پارلمان این جایزه تقدیم برنده می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توقف امدادرسانی کشتی آکواریوس به پناهجویان در دریای مدیترانه

اهدای جایزه حقوق بشری ساخاروف به نادیه مراد و لمیاء حجی بشار

طنز و شوخی با ترور نافرجام ترامپ؛ آیا آزادی بیان در آلمان استانداردی دوگانه دارد؟