اختلاف فرانسه و آلمان برسر کاهش گازهای گلخانه‌ای در دو دهه آینده

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اختلاف فرانسه و آلمان برسر کاهش گازهای گلخانه‌ای در دو دهه آینده

نشست وزرای محیط زیست ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در جهت پیشبرد برنامه کاهش گازهای گلخانه ای و مونوکسیدکربن تولید شده توسط خودروها به دلیل اختلاف نظر میان وزیران بدون نتیجه مشخص در روز اول پایان گرفت.

این در حالیست که یک روز پیش از این نشست، گزارش گروهی از دانشمندان محیط زیست اروپا درباره وضعیت هشداردهنده و خطرناک آلودگی های زیست محیطی در قاره سبز منتشر شده بود.

دانشمندان پس از تحقیقات گسترده از مقامات تصمیم گیرنده اروپایی خواستند تا پیش از سال ۲۰۳۰ میلادی اقدام فوری و جدی در جهت کاهش تولید گازهای گلخانه ای و مونوکسید کربن توسط خودروهای تولیدی اروپا انجام گیرد.

کمیسیون اتحادیه اروپا بر مبنای چنین گزارشی پیشنهادات خود را به وزرای محیط زیست کشورهای عضو اعلام کرد.

اسونیا شولتز، وزیر محیط زیست آلمان در این جلسه خواستار کاهش ۳۰ درصدی تولید گازهای گلخانه ای شد. پیشنهاد او با حمایت کشورهای اروپای شرقی عضو اتحادیه اروپا روبرو شد.

این در حالیست که فرانسه، هلند و لوکزامبورگ خواستار کاهش تولید گازهای گلخانه ای به میزان ۴۰ درصد تا سال ۲۰۳۰ میلادی شدند. اختلاف فرانسه و آلمان، صنعتی ترین کشورهای اروپایی بر سر میزان کاهش گازهای گلخانه ای همچنان پرونده پروژه پیشنهادی کمیسیون اروپا را معلق نگاه داشته است.

آلمان، بزرگترین تولیدکننده خودرو در اروپا هنوز موفق نشده است صاحبان بزرگ این صنعت را برای کاهش ۴۰ درصدی تولید مونوکسیدکربن و دیگر گازهای گلخانه ای قانع کند. دلیل حمایت کشورهای شرق اروپا هم عدم وارد کردن شوک اقتصادی به بازارهای نسبت پررونق اتومبیل در این کشورها عنوان شد.