Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قوانین جدید و سیاست‌های سخت‌گیرانه آلمان در موضوع پناهجویان

قوانین جدید و سیاست‌های سخت‌گیرانه آلمان در موضوع پناهجویان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یواخیم هرمان، وزیر امور داخلی و مارکوس زودر، نخست وزیر ایالت بایرن مغز متفکر قوانین سختگیرانه جدید برای متقاضیان پناهندگی هستند. آنها برای اجرای طرح‌های خود منتظر انتخابات منطقه ای بایرن هستند که قرار است ماه اکتبر برگزار شود.

در سال ۲۰۱۵ میلادی در اوج بحران پناهجویان، هزاران پناهجو سعی کردند از طریق مناطق مرزی آلمان با مجارستان و اتریش وارد این کشور شوند. حال ایالت بایرن آلمان در طرحی جدید قصد دارد مقررات و قوانین مربوط به متقاضیان پناهندگی را سخت‌تر کند.

در طرح جدیدی که قرار است در ایالت بایرن اجرا شود، گروه‌های بزرگ متقاضی پناهندگی در مراکز پذیرش اولیه موسوم به «مراکز لنگر» اسکان داده می‌شوند و باید تا زمان تصمیم‌گیری درباره تقاضایشان، در این مراکز بمانند و در صورت عدم موافقت با درخواست پناهندگی، می‌توانند به دادگاه شکایت کنند. در نتیجه مدت زمان بررسی پرونده شان طولانی‌تر می‌شود و گاهی مجبورند تا ۱۸ ماه در این مراکز بمانند.

ماه گذشته میلادی یواخیم هرمان، وزیر داخلی ایالت بایرن ضمن حمایت از سیاست حزب سوسیال مسیحی برای اخراج پناهجویانی که پیش‌ از آلمان در یک کشور اروپایی دیگر درخواست پناهندگی کرده‌اند، خواستار برقراری کنترل مرزی در سراسر آلمان شد.

بیشتر بخوانید: توافق مرکل با وزیر کشور آلمان در مورد سیاست مهاجرتی

در روستایی در ایالت بایرن واقع در جنوب آلمان و در نزدیکی مرز اتریش که تنها ۳۰۰ ساکن دارد، تعداد زیادی از ساکنان روستا طوماری را برای مخالفت با تبدیل ساختمان‌های خالی این روستا به مراکز اسکان متقاضیان پناهندگی امضا کرده‌اند. آنها از فقدان همبستگی، عدم کنترل مرزها و نقض قوانین در اروپا انتقاد می‌کنند. این افرد محلی معتقدند که کنترل مرزی باید شدید‌تر باشد و «باید دید چه کسانی حق برخورداری از حمایت‌های متقاضیان پناهندگی را دارند.»

کریستیان یکی از بنیانگذاران این حرکت می‌گوید که پناهجویان مدارک شناسایی و لباس‌هایشان را می‌سوزانند زیرا نمی‌خواهند به کشورهایی که از طریق آنها وارد خاک اروپا شده و مشخصاتشان در‌ آن ثبت شده، برگردانده شوند و می‌خواهند در آلمان بمانند و مشخصاتشان در اینجا ثبت شود.

کریستیان در مورد نظر مردم محلی درباره این موضوع می‌گوید: «کنترل‌ مرزی باید شدیدتر باشد. این نظر من است. کنترل باید بیشتر باشد تا مشخص شود چه کسی نیاز دارد و چه کسی نیاز ندارد. کسانی که به دلایل اقتصادی کشورشان را ترک کرده و فقط برای کسب پول و درآمد به آلمان می‌آیند، باید بازگردانده شود و این کار باید در مرز انجام گیرد.»

آلمان؛ زندگی پناهجویان در کانتینرها

در قمستی از حومه شهر «اینگولشتات» کانتینرهایی وجود دارند که تبدیل به محل زندگی متقاضیان پناهندگی شده است. اغلب ساکنان این کانتینرها از بالکان غربی به آلمان آمده‌اند و درخواست پناهندگی‌شان رد شده است.

آلمان از آنها می‌خواهد تا به کشورشان بازگردند اما شمار فزاینده‌ای از این افراد به یکی کشورهای همسایه می‌روند.

یکی از پناهجویان اهل جمهوری سابق یوگوسلاوی ساکن این اقامتگاه‌های موقت می‌گوید:‌ «من و همسرم از اینکه برای دومین بار درخواست‌مان برای برخورداری از حمایت‌های‌ مخصوص متقاضیان پناهندگی در دادگاه رد شد حسابی ترسیده بودیم و تصمیم گرفتیم از اینجا برویم. او با بچه‌ها به هلند رفت. سخت است!‌ نمی‌دانیم کجا باید برویم!‌ همسرم می‌خواهد از بچه‌ها محافظت کند.»

سه نفر از داوطلبان کمک به پناهجویان می‌گویند: «حدود دو ماه پیش،‌ شاهد رسوایی بزرگی بودیم. دولت شروع کرد پول کمتری به پناهجویان بپردازد. پناهجویان نمی‌دانستند چرا و از ما می‌پرسیدند چه اتفاقی افتاده و چرا دولت می‌خواهد سیستم را تغییر داده و به جای پول نقد به آنها کمک غیر نقدی بکنند؟»

دولت فدرال می گوید اردوگاه‌های بزرگ بهتر است. زیرا سریعتر می توان به روند تصمیم‌گیری درباره وضعیت پناهجویان رسیدگی شود و علاوه بر این می‌گوید که مراکز اینچنینی باید در سرتاسر اروپا وجود داشته باشد.

یکی از فعالین حقوق پناهجویان در مخالفت با این طرح می‌گوید: «ما کاملا با این قبیل اردوگاه‌ها مخالفیم چون حقوق بنیادین انسانی در آن رعایت نمی شود. با این افراد به خوبی رفتار نمی شود. این اردوگاهها به مراتب بیشتر از مراکز غیر متمرکز اسکان مشکل‌ساز است. کسانی که در اینجا هستند گاهی به خاطر استرس با هم درگیر می شوند. چون افراد زیادی باید در فضای کوچک بمانند.»

به گفته این فعالان هر هفته پلیس تعدادی از پناهجویان را جمع می کند. علاوه بر این اتاقها کلید ندارد، در حمام را نمی توان قفل کرد و افراد ساکن این اردوگاه تمام مدت احساس ترس و عدم امنیت دارند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

INSIDERS | Migrants less welcome in Germany - Part 1

گشت‌ها مرزی در ایالت بایرن و بازگرداندن پناهجویان از مرز

یواخیم هرمان، وزیر امور داخلی و مارکوس زودر، نخست وزیر ایالت بایرن مغز متفکر قوانین سختگیرانه جدید برای متقاضیان پناهندگی هستند. آنها برای اجرای طرح‌های خود منتظر انتخابات منطقه ای بایرن هستند که قرار است ماه اکتبر برگزار شود.

گشت زنی در مناطق مرزی بایرن، بخشی از برنامه جدید سیاستمداران محافظه کار این ایالت است. در این طرح بودجه‌ای ۱۴ میلیون یورویی برای تقویت پلیس مرزی بایرن در نظر گرفته شده است.

ایالت بایرن می‌خواهد با طرح جدید پلیس مرزی،‌ کنترل مرزهایش را شدید و تا شعاع ۳۰ کیلومتری گسترده کند.

چه کسانی از مرز آلمان بازگردانده می شوند؟‌

به نظر می رسد نظر آلمانی ها در باره پذیرش مهاجران تغییر کرده و از پناهجویان در این کشور کمتر استقبال می شود. از هر ۳ آلمانی یک نفر می‌گوید پناهجویانی که نمی خواهند مدارک شناسایی شان را در مرز نشان بدهند، نباید وارد آلمان بشوند.

یواخیم هرمان، وزیر داخلی ایالت بایرن می‌گوید که پناهجویان را به همان کشوری بازگردانند که برای اولین‌بار در آنجا درخواست پناهندگی داده‌اند. آن‌ها می‌گویند که این افراد باید فرمهای درخواست پناهندگی را همان جایی پر کنند که از آن وارد خاک اتحادیه اروپا می شوند. حق ندارند تصمیم بگیرند که به کدام کشور بروند. حق ندارند برای دومین٫ سومین یا چهارمین بار و در کشورهای مختلف اروپا درخواست پناهندگی بکنند. به درخواستشان باید در همان کشوری که وارد می شوند رسیدگی و در همان کشور هم درباره شان تصمیم‌گیری شود.

از نظر مارکوس زودر، نخست وزیر ایالت بایرن که در ماه گذشته خواستار بستن «مرز‌های بیرونی اتحادیه اروپا» شد، معتقد است که مقررات آزادی عبور و مرور میان کشورهای عضو پیمان شنگن (معافیت کنترل مرزی کشورهای عضو) در صورتی به خوبی عمل می کند که کنترل در مرزها شدید باشد.

در مرز ۸۰۰ کیلومتری بین آلمان و اتریش ۹۰ مرکز کنترل مرزی وجود دارد . کنترل اغلب در سه گذرگاه اصلی این مرز انجام می‌شود. سباستین کورتس، صدراعظم اتریش و نخست وزیر بایرن هر دو در قبال مساله مهاجرت موضعی سخت‌گیرانه دارند.

در مرزها اسکنر‌های جدید تشخیصِ اثر انگشت وجود دارد و مدارک شناسایی افرد برای تائید جعلی نبودن در پایگاههای مختلف داده چک می‌شود.

یکی از ماموران مرزی می گوید: «برای افراد بدون گذرنامه، از اسکنر اثر انگشت استفاده می شود تا مشخص شود آیا فرد قبلا وارد خاک آلمان شده اند یا نه و آیا اسمشان در لیست جستجو ثبت شده یا خیر. به سامانه موسوم به «یوروداک» که پایگاه داده در اروپاست دسترسی داریم که نشان می‌‌دهد آیا مشخصات پناهجوهان در کشور دیگری در اتحادیه اروپا ثبت شده است یا نه.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

INSIDERS | Migrants less welcome in Germany - Part 2

اکثر پناهجویان اخراج شده از آلمان افغان هستند

بیشترین تعداد متقاضیان پناهندگی که از آلمان اخراج می شوند‌، افغان هستند و به نظر می‌رسد که آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور نیز برای اخراج پناهجویان چراغ سبز نشان داده است.

طبق نظرسنجی‌های جدید ۸۶ درصد مردم آلمان موافق اخراج پناهجویانی هستند که تقاضای پناهندگیشان رد شده است.

امیر، پناهجوی افغان نگران است که اسمش در لیست بعدی اخراجی ها باشد. او می خواهد آموزش حرفه‌ای شروع کند و دستیار دندانپزشک شود. وی علت ترک افغانستان را اینگونه شرح می‌دهد: «طالبان چندین بار از من درخواست کردند برایشان کار کنم. قبول نکردم. چون به عنوان یک افغان عقاید و کارهایشان را قبول ندارم. هر هفته، هر روز مردم را در افغانستان می کشند. من نمی خواهم (برای طالبان) جهاد کنم. زیرا این کار را اشتباه می‌دانم.»

مخالفان برنامه جدید ایالت بایرن برای پناهجویان چه می‌گویند؟

فعالان چپ‌گرا این طرح را نوعی «چرخش احزاب اصلی آلمان و ایالت بایرن به سمت راست افراطی» می‌دانند.

استفان دونوالد، از شورای پناهندگی ایالت بایرن می گوید: «وضعیت افغانستان بدتر شده است. اما دولت آلمان می گوید که ما یک سیستم جدید امنیتی داریم و می‌توانیم روند اخراج پناهجویان را از سر بگیریم. معنایش این است که مردان جوانی که با درخواست پناهندگی‌شان مخالفت شده،‌ اخراج می شوند.»

تجمع اعتراضی در حمایت از پناهجویان در آلمان

وی با تاکید بر اینکه مشکل اصلی به حاشیه رانده شدن این افراد است، می‌گوید: «آنها دسترسی کمتری به مشاوره دارند. روند بررسی به تقاضای پناهندگی شان آنقدر سریع پیش می‌رود به طوریکه نمی توانند جزئیات لازم را برای پذیرش خواست‌شان توضیح بدهند.»

همزمان با تجمعات اعتراضی فعالان حقوق پناهجویان، ۶۹ نفر از اتباع افغانستان که درخواست پناهندگی‌شان رد شده بود با هواپیما به افغانستان بازگردانده شدند و یکی از این پناهجویان پس از ورود به کابل خود کشی کرد.

یک پناهجوی اتیوپیایی ضمن اشاره به اینکه با درخواست تمام پناهجویان اتیوپی مخالفت می‌شود، درباره وحشت خود از برگردانده شدن به کشورش می‌گوید: «ترجیح می دهم خودم را بکشم تا اینکه به کشورم برگردم.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

INSIDERS | Migrants less welcome in Germany - Part 3

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها