موگرینی: تنها توافقی که مانع ساخت سلاح هسته ای ایران می شود برجام است

موگرینی: تنها توافقی که مانع ساخت سلاح هسته ای ایران می شود برجام است
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر بر حفظ توافق هسته ای کنونی با ایران تاکید کرد.

آگهی

برجام، توافق هسته ای پنج بعلاوه یک با ایران، یکی از مهم ترین موضوعات مورد بحث بین امانوئل ماکرون و دونالد ترامپ در سفر رئیس جمهوری فرانسه به ایالات متحده بود چرا که قرار است دونالد ترامپ تا دوازدهم ماه مه تصمیم نهایی آمریکا برای خروج از برجام را می گیرد. در واقع امانوئل ماکرون بنوعی نماینده اتحادیه اروپا برای راضی کردن دونالد ترامپ برای حفظ برجام بود. ماکرون تا پیش از سفر به آمریکا همواره گفته بود حفظ برجام تنها نقطه مشترک کشورهای اتحادیه اروپا است. 

اما رئیس جمهوری فرانسه در آخرین سخنان خود در ایالات متحده درباره برجام سخنان متفاوتی ایراد کرد.  وی از یک توافق جدید صحبت کرد. او البته در شرح این توافق جدید اعلام کرد: «در این توافق باید چهار موضوع را بگنجانیم. اولین موضوع منع ایران از هرگونه فعالیت هسته‌ای تا سال ۲۰۲۵ است که در برجام آمده است. دوم اطمینان از اینکه ایران در بلند مدت برنامه‌ هسته‌ای نخواهد داشت؛ مورد مهم سوم توقف فعالیت موشکی ایران در منطقه است و چهارم رسیدن به راه حل سیاسی برای مهار ایران در یمن، سوریه عراق و لبنان خواهد بود.»

البته فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جهارشنبه در پاسخ به این سوال که طرح توافق جدید ماکرون چیست گفت که رئیس جمهوری فرانسوی همان سخنی را می گوید که اتحادیه اروپا برآن پافشاری می کند. وی تاکید کرد که امانوئل ماکرون نظرش درباره برجام را تغییر نداده است. فدریکا موگرینی گفت:  «توافق هسته ای، برجام، تنها توافقی است که امروز وجود دارد و مانع از گسترش سلاح هسته ای توسط ایران می شود.»

بیشتر بخوانید:

در همین حال حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به سخنان ماکرون درباره توافق جدید واکنش نشان داد و گفت: «اگر بخواهند برجام را زیر پا بگذارند، تصمیمات و اقدامات بسیار متفاوت‌تر از گذشته در زمینه فعالیت‌های صلح‌آمیز خود اتخاذ خواهیم کرد.» حسن روحانی در سخنرانی خود در تبریز گفت که آمریکا و یک کشور اروپایی نمی توانند به تنهایی برای یک توافق هفت جانبه تصمیم بگیرند.

مجید گلپور استاد دانشگاه بروکسل می گوید امانوئل ماکرون و آنگلا مرکل باید نشان دهند که نمایندگان شایسته و مقتدری برای اتحادیه اروپا هستند و تنها راه آن ها برای قانع کردن دونالد ترامپ در حفظ برجام جدایی دو موضوع توافق هسته ای و موضوعاتی از دست مداخله نظامی ایران در سوریه و یمن و عراق است. به گفته این استاد دانشگاه اروپایی ها در ماه های اخیر آن طور که باید موضوع خروج ترامپ از برجام و تبعات آن را بررسی نکردند در حالی که امروز با این واقعیت روبرو شده اند و راه های برون رفت از آن را در دست ندارند.

در هر حال امروز همه چیز به دونالد ترامپی بستگی دارد که می‌گوید هنوز تصمیم خود را برای حفظ و یا خروج از برجام نگرفته است اما امکان دارد که با متحدان اروپایی خود برای رسیدن به «توافقی جدید» در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای، توقف توسعه موشکی و همچنین حضور نظامی ایران در منطقه همکاری کند.

ویرایشگر ویدئو • نیما قدکپور

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مشاور رهبر ایران یک روز مانده تا پایان مهلت: درصد غنی‌سازی اورانیوم را افزایش می‌دهیم

جنجال فرهنگی در لهستان؛ مشق شب دانش‌آموزان حذف می‌شود

«پوشیدگی سینه‌های زنان پیشخدمت و ممنوعیت فروش خیارهای خمیده» در مقررات اتحادیه اروپا؛ شایعه است؟