شمخانی: احتمال خروج از «ان پی تی» در صورت عدم پایبندی آمریکا به برجام وجود دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران   -   کپی رایت  ایسنا

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران می گوید خروج از معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) گزینه محتمل ایران در صورت اعلام عدم پایبندی آمریکا به برجام است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در آستانه سفر به روسیه برای شرکت در نهمین اجلاس مقام‌های امنیتی کشورهای مختلف از پنج قاره جهان تاکید کرد کشورش «اقدامات تعجب برانگیزی» را در برابر خروج احتمالی ایالات متحده از برجام در دستور کار دارد.

وزیر دفاع اسبق ایران اظهار داشت: «جمهوری اسلامی ایران توانمندی‌های لازم را دارد و حتما اقدامات تعجب برانگیزی را برای طرف مقابل در دستور کار قرار می‌دهد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در مورد احتمال خروج این کشور از معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای گفت: «بر اساس معاهده ان‌پی‌تی کشورهای متعارف این حق را دارند که اگر احساس کنند منافع ملی‌شان در گرو ادامه وضعیت نیست می‌توانند به راحتی از آن خارج شوند و این گزینه محتمل جمهوری اسلامی ایران است.»

علی شمخانی همچنین تاکید کرد ایران «قدرت کامل» برای از سرگیری فعالیت های هسته ای خود را دارد. دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در بخش دیگری از سخنانش از رویکرد اتحادیه اروپا برای حفظ برجام استقبال کرد. با این حال وی هشدار داد که ایران اجازه عبور از «خطوط قرمز» خود را نخواهد داد.

حسن روحانی می‌گوید اوضاع تحت کنترل است

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز روز سه شنبه گفت: «آنهایی که در کاخ سفید نشسته‌اند بدانند به تعهد، تمدن و انسانیت‌شان پایبند باشند یا نباشند، ملت بزرگ ایران و دولت به نمایندگی از ملت در برابر هرگونه توطئه و نقشه آنها با قاطعیت ایستادگی می‌کند.».

رئیس جمهوری ایران که در تبریز سخنرانی می کرد افزود: «دولت و ملت ایران برای تمامی مراحل احتمالی مقابل توطئه دشمنان برنامه‌ریزی کرده و هیچ مشکلی با آنها ندارد. ما مشکلات را با دست توانای ملت ایران حل و فصل خواهیم کرد.»

روسیه: برجام متزلزل‌تر از آن است که بتوان اصلاحیه ای به آن ضمیمه کرد

از سوی دیگر روسیه و چین روز سه شنبه پیش نویس بیانیه ای را به کنفرانس منع گسترش سلاح های هسته ای ارائه کردند که در آن بر حمایت «خدشه ناپذیر» از توافق هسته ای با ایران تاکید شده است.

نماینده روسیه در کنفرانس منع گسترش سلاح های هسته ای ضمن اعلام این خبر تاکید کرد برجام متزلزل تر از آن است که بتوان اصلاحیه ای به آن ضمیمه کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تا روز ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) باید در مورد تمدید تعلیق تحریم های هسته ای ایران تصمیم گیری کند. او پیش از این هشدار داده بود که در صورت عدم اصلاح برجام به تمدید تعلیق تحریم های هسته ای ایران ادامه نخواهد داد. عدم تمدید تعلیق تحریم های هسته ای علیه ایران در عمل به معنای خروج ایالات متحده از برجام خواهد بود.

بیشتر بخوانید: