Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا پوجدمون نه در بلژیک بلکه در آلمان بازداشت شد؟

چرا پوجدمون نه در بلژیک بلکه در آلمان بازداشت شد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درباره حکم بازداشت اروپایی کارلس پوجدمون رهبر پیشین منطقه کاتالونیا در آلمان چند نکته مهم بدانیم.

آگهی

کارلس پوجدمون، رئیس دولت پیشین کاتالونیا، طبق حکمی اروپایی در آلمان در بازداشت به سر می‌برد. آیا آلمان موظف است پوجدمون را به اسپانیا تحویل دهد؟

کارلس پوجدمون، رئیس پیشین دولت کاتالونیا که پس از برگزاری همه پرسی به گفته دولت اسپانیا «غیرقانونی» به بروکسل پناهنده شده بود در آلمان پس از چندین ماه بازداشت شد.

او بدنبال تقاضای اسپانیا از کشورهای اروپایی در آلمان بازداشت شد. حال معلوم نیست که آیا دولت آلمان این رهبر پیشین و پرنفوذ را به اسپانیا تحویل می دهد یا نه؟ مقامات قضایی آلمان اعلام کرده اند که تصمیم درباره تحویل و یا عدم آن در ماه آوریل گرفته خواهد شد. یعنی دست کم باید یک هفته منتظر ماند و دید چه اتفاقی می افتد. اما چرا پوجدمون در بلژیک بازداشت نشد و این اتفاق در آلمان افتاد.

شباهت قانون اساسی آلمان و اسپانیا؛ مهم ترین دلیل بازداشت پوجدمون

یکی از مهم ترین نکته در این مورد شباهت فوق العاده قانون اساسی آلمان و اسپانیا است. پس از دیکتاتوری فرانکو در اسپانیا، جمهوریخواهان این کشور موفق شدند قانون اساسی الهام گرفته از قانون اساسی آلمان پس از جنگ دوم جهانی را تصویب کنند. در این قانون برگزاری همه پرسی بدون مجوز دولت مرکزی در هر دو کشور ممنوع است؛ این در حالی است که در بلژیک به این موضوع دست‌کم در قانون اساسی، اشاره‌ای نشده است.

کارلس پوجدمون، بدلیل برگزاری همه پرسی و اعلام استقلال در پی آن به زندان محکوم شد. اسپانیا به اتهام شورش پرونده ای علیه پوجدمون و چند تن از مهم ترین رهبران استقلال طلب کاتالونیا به جریان انداخت. این حکم باعث شد پوجدمون از اسپانیا بگریزد و در بروکسل پناهنده شد اما سه روز پیش در آلمان بازداشت شد.

شهر بروکسل مقر اتحادیه اروپا سنت دیرینه ای در میزبانی و اهدای پناهندگی به رهبران سیاسی دارد که حتی در برخی مواقع تحت تعقیب های بین المللی قرار دارند. همچنین حزب «ان و آ» که متعلق به فلماندهای شمال این کشور است یکی از بزرگترین حامیان احزاب جدایی طلب نیز به شمار می‌رود. هدف اصلی اعضای این حزب استقلال منطقه فلاندر از بلژیک است.

کارلس پوجدمون هم در مدت حضورش در بلژیک میهمان این حزب بوده است و تمام کنفرانس های خبری او در ساختمان های متعلق به حزب ان و آ برگزار شد. به این ترتیب او از مصونیت بیشتری در بلژیک برخوردار بود.

پیچیدگی های تحویل پوجدمون؛ تفاوت تعریف جرم در اسپانیا و آلمان

اما برای تحویل دادن کارلس پوجدمون از آلمان به اسپانیا هم موانعی وجود دارد. هرچند حکم اعلان استقلال در دو کشور جرم محسوب می شود اما کلمه «شورش» و خیانت ملی که به عنوان یک جرم قابل تعقیب در قانون اساسی اسپانیا آمده است به هیچ عنوان با این گزاره در آلمان جرم محسوب نمی شود. خیانت ملی در آلمان به جرمی گفته می‌شود که فردی با توسل به خشونت می‌کوشد، حکومت را سرنگون کند. در این مورد باید گفت که پوجدمون و حامیان جدایی طلب اسپانیا به خشونت متوسل نشدند.

به عبارت دیگر اتهاماتی که علیه پوجدمون مطرح هستند در زمره‌ی جرم های سنگینی نیستند که در آلمان تحویلِ دست‌کم فوری یک فرد را لازم‌الاجرا می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردم کاتالونیا پای صندوق‌های رای؛ انتخابات آغاز شد

رئیس کمیسیون اروپا که به جانبداری از اسرائیل متهم بود: غزه و بشریت دیگر تحمل خونریزی را ندارند

طنز و شوخی با ترور نافرجام ترامپ؛ آیا آزادی بیان در آلمان استانداردی دوگانه دارد؟