Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ماجرای مسمومیت جاسوس روس؛ بیانیه تند اتحادیه اروپا علیه دولت روسیه

ماجرای مسمومیت جاسوس روس؛ بیانیه تند اتحادیه اروپا علیه دولت روسیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا با حضور در یک جلسه اضطراری بیانیه شدیداللحنی علیه دولت روسیه و عدم پاسخ گویی این کشور در ماجرای مسمومیت جاسوس پیشین روسیه صادر کردند.

آگهی

اتحادیه اروپا رسما از دولت روسیه درخواست کرد درباره ماجرای مسمومیت جاسوس دوجانبه روس در خاک بریتانیا شفاف سازی کند.

وزرای خارجه بیست و هشت کشور عضو اتحادیه اروپا پس از یک جلسه اضطراری مهم در بیانیه ای درخواست های خود را با کاخ کرملین مطرح کردند. این وزرا مسموم شدن این جاسوس روس و دخترش را «غیرقانونی و شرم آور» خوانده اند. وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، خواستار توضیحات گسترده درباره استفاده از گازاعصاب تولید روسیه در ماجرای حمله شده اند.

این وزرا بدون تایید ادعاهای بریتانیا، تاکید کردند دولت محافظه کار بریتانیا، یکی از مهم ترین اعضای اتحادیه اروپا، شواهدی مبنی بردخالت مستقیم روسیه در این حمله دردست دارد.

ارسال چنین پیام صریحی به دولت روسیه در حالیکه کمتر از بیست و چهار ساعت از انتخاب مجدد ولادیمیر پوتین می گذرد نشان می دهد که دست کم در آینده ای نزدیک روزهای روشنی بین بروکسل و کرملین وجود نخواهد داشت.

در بیانیه وزرای خارجه همچنین می خوانیم که «اولین بار است که پس از هفتاد سال در خاک یک کشور اروپایی عملیات حذف به شدیدترین شکل ممکن صورت می گیرد. این حمله به جاسوس پیشین روسیه مداخله در امور داخلی کشورهای عضو اتحادیه اروپا محسوب می شود.»

اتحادیه اروپا در بخشی دیگر بیانیه شدیدا استفاده از سلاح های شیمیایی را محکوم می کند. در پایان این بیانیه می خوانیم: «اتحادیه اروپا حمایت و اتحاد کامل خود با عضو بریتانیایی را اعلام می کند. این اتحادیه هرکاری می کند تا پشت پرده این حمله سبوعانه در خالک بریتانیا روشن شود.»

بوریس جانسون، وزیر خارجۀ بریتانیا روز جمعه اعلام کرده بود که «به احتمال زیاد» ولادیمیر پوتین شخصاً دستور استفاده از گاز اعصاب برای حمله به جاسوس سابق روس را داده است. رئیس جمهوری روسیه در اولین واکنش به اتهامات مطرح شده علیه خود در ماجرای مسموم شدن سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبۀ روس هرگونه دخالت کشورش را در این ماجرا رد کرد.

ولادیمیر پوتین تاکید کرد:«اگر از گاز اعصاب برای مسموم کردن جاسوس سابق روس استفاده شده بود افراد زیادی در این حادثه جان می باختند».

آقای جانسون گفته بود که نزاع دولت بریتانیا با مردم روسیه و روس‌های مقیم بریتانیا نیست بلکه نزاع لندن با «کرملین و تصمیمات پوتین است». وزیر خارجۀ بریتانیا تاکید کرده بود که این دستور ولادیمیر پوتین بوده است که برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم، از یک گاز عامل اعصاب در خیابان‌های بریتانیا و در خیابان‌های اتحادیه اروپا استفاده شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترور جاسوس روس؛ اتحادیه اروپا نماینده خود را برای رایزنی از مسکو فراخواند

انتخابات پارلمان اروپا؛ حزب «مردم اروپا» پیشتاز نظرسنجی‌ یورونیوز؛ جهش راست افراطی و سقوط لیبرال‌ها

تنگ شدن مسیر مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا؛ ۱۵ کشور خواستار برون‌سپاری پرونده‌های پناهندگی شدند