Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

ترور جاسوس روس؛ اتحادیه اروپا نماینده خود را برای رایزنی از مسکو فراخواند

ترور جاسوس روس؛ اتحادیه اروپا نماینده خود را برای رایزنی از مسکو فراخواند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا در پی محکوم کردن روسیه در مورد ترور جاسوس سابق روس در بریتانیا، در یک حرکت نمادین نماینده خود را از مسکو فراخواند.

آگهی

اتحادیه اروپا در راستای محکوم کردن روسیه در ماجرای ترور جاسوس سابق روس در بریتانیا، در یک حرکت اعتراضی نمادین مارکوس ادرر، دیپلمات آلمانی و نماینده خود را برای رایزنی از مسکو فراخواند.

این حرکت که نشان دهنده حمایت اتحادیه اروپا از بریتانیاست، در پاسخ به درخواست ترزا می از کشورهای دیگر برای اخراج دیپلمات‌های روس انجام شده است.

در بیانیه اجلاس سران رهبران اتحادیه اروپا آمده است که این اتحادیه با ارزیابی دولت بریتانیا از ترور جاسوس سابق روس توسط گاز اعصاب و نقش «قریب به یقین» کرملین در این ترور موافق است.

این واکنش اتحادیه اروپا نشانه پیشرفتی برای بریتانیا در زمینه متقاعد کردن رهبران این اتحادیه درباره دست‌داشتن روسیه در استفاده از عامل شیمیایی است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نشست مشترک رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل؛ جمعه ۲۳ مارس

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز روز جمعه پس از نشست مشترک رهبران اتحادیه اروپا از انجام اقدامات تنبیهی بیشتر در پاسخ به حمله با گاز اعصاب در خاک یکی از کشورهای اروپایی خبر داد. وی افزود: «بر اساس صحبت‌هایی که شد ما قصد داریم که واکنش مشترک به این موضوع نشان دهیم و اقدامات تنبیهی بیشتری را نیز انجام خواهیم داد.»

در پی ترور سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس و دخترش در شهر سالزبری بریتانیا، چهاردهم مارس ترزا می نخست وزیر این کشور اعلام کرد که ۲۳ دیپلمات روس را از بریتانیا اخراج خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

مسکو نیز در تقابل با این حرکت ۲۳ دیپلمات بریتانیایی را اخراج و مرکز فرهنگی این کشور در سنت پترزبورگ را تعطیل کرد.

رئیس جمهوری لیتوانی نیز برای اخراج جاسوسان روس اعلام آمادگی کرده است. دیگر کشورهای بالتیک و لهستان هم می‌گویند که احتمالا اقدام مشابه انجام خواهند داد.

اتحادیه اروپا که نوزدهم دسامبر (۲۸ اسفند ۹۶) پس از یک جلسه اضطراری مهم در بیانیه‌ای درخواست‌های خود از کرملین را مطرح کردند. وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا مسموم شدن این جاسوس روس و دخترش را «غیرقانونی و شرم آور» خوانده و خواستار توضیحات جامع درباره استفاده از گازاعصاب تولید روسیه در ماجرای حمله شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق سران اتحادیه اروپا برای راه‌اندازی «مدرسه آموزش جاسوسی»

ماجرای مسمومیت جاسوس روس؛ بیانیه تند اتحادیه اروپا علیه دولت روسیه

تنش لفظی بین مسکو و لندن پس از بیماری مرموز «جاسوس سابق روس»