خانواده بلژیکی که پناهجویان را از پارک به خانه آورد

خانواده بلژیکی که پناهجویان را از پارک به خانه آورد
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بروکسل پناهجویان بسیاری در پارک ماکسمیلیان در مرکز شهر مسقر شده اند و بدلیل سرما خانواده های بسیاری میزبان آنها می شوند.

آگهی

 پارک ماکسیمیلیان در سه کیلومتری اتحادیه اروپا در بروکسل این روزها مرکز توجهات بین المللی است. بیشتر از هشت ماه است که صدها پناهجویی که پیشتر در جنگل کاله، در فرانسه در رویای عبور از کانال مانش و رسیدن به بریتانیا بودند، پس از نابودی این اردوگاه به بروکسل بازگشته اند.

آنها مدتها در پارک ماکسیمیلیان شب و وروز خود را سپری کردند و با آغاز فصل سرما با ابتکار عمل یک سازمان حامی حقوق پناهجویان، بروکسل ریفیوجیز، شهروندان بلژیکی در خانه‌هایشان را بروی بسیاری از پناهجویان گشوده اند.

موفق شدم در یکی از شبهای سرد بروکسل در این پارک با خانواده‌ای همراه شوم که برای اولین بار به پارک آمده بودند تا از پناهجویان میزبانی کنند. دیمیتری جیلیس و دو دختر او شارلوت و لوسی. 

ابتدا از شارلوت هفده ساله پرسیدم چه حسی دارد که برای اولین بار از یک خارجی که او را نمی شناسد میزبانی می کند؟ او گفت: «اولین بار پدرم این پیشنهاد را مطرح کرد و من و لوسی کمی فکر کردیم اما در اسرع وقت به پدر جواب آری دادیم و الان هیجان زیادی دارم.»

پدر خانواده هم می گوید: « ما در خانه شش نفریم، من و همسرم و چهار فرزند، دو دختر بزرگ و دو فرزند کوچک دارم. از دختران بزرگ ترم خواهش کردم اتاقشان را خالی کنند تا بتوانیم از پناهجویان میزبانی کنیم.»

مهدی کاسو، سخنگوی بروکسل ریفیوجیز و فعال حقوق پناهجویان هم می گوید: « با این کار افرادی مثل شارلوت با پدیده مهاجرت و پناهجویان آشنا می شوند و بیشتر و بیشتر می فهمند دلیل حضور این افراد را در اروپا. فکر می کنم کاری که این خانواده و بقیه در میزبانی از پناهجویان انجام می دهند یکی از زیباترین کارهایی است که می توان این روزها در حمایت از پناهجویان انجام داد.»

دو پناهجوی که این خانواده از آنها میزبانی می کند محمد و علی از سودان جنوبی هستند. آنها به من می گویند نزدیک به بیست کشور را پیش از حضور در بلژیک طی کرده اند تا به بروکسل برسند.

علی و محمد نزدیک به هشت ماه پیش سودان را به مقصد اروپا ترک کرده اند. آنها دو هفته است که در پارک ماکسیمیلیان مستقر شده اند. البته به من می گویند قصد عبور از مانش را ندارند و اگر در بروکسل کار و اقامت پیدا کنند در همین جا می مانند.

دیمیتری جیلیس پدر خانواده پس از آماده کردن شام برای پناهجویان به من می گوید: «سیاست‌های مهاجرتی اروپایی کاملا دوگانه و متزورانه است. از یک سو می گویند ما از حضور پناهجویان استقبال می کنیم از سوی دیگر تمام سیاستها در جهت محدود کردن و فشار به نهادهای فعال مهاجرتی است تا نتوانند به پناهجویان و مهاجران کمک کنند. همچنین ما نمی توانیم تمام بار مهاجرت را به کشورهایی چون ایتالیا و یونان منتقل کنیم.»

از محمد می پرسم فکر می کرد آیا روزی در بروکسل یک خانواده شش نفره از او میزبانی کند و او می گوید خانواده‌ها در بروکسل بسیار مهربان هستند و در بلژیک با مردمانی کاملا مهربان آشنا شده است. مردمی که در کمک به دیگران دریغ نمی کنند.

محمد و علی بدلیل عدم شناخت و فریب از قاچاقچیان مدتها در کشورهایی چون لبنان، ترکیه و مصر سرگردان بوده اند. 

محمد کاسو، سخنگوی بروکسل رفویجیز می گوید تعداد خانواده هایی که در ماه‌های اخیر از پناهجویان میزبانی می کنند بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ هزار نفر است و روزانه پنج تا ده نفر برای میزبانی با این نهاد تماس می گیرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«هزاران پناهجوی سوری به زور از شهرهای لبنان اخراج شده‌اند»

فردی در پیوند با قتل پناهجوی نوجوان افغان در بلژیک دستگیر شد

شکست طرفداران روسیه در انتخابات کرواسی؛ محافظه‌کاران پیروز نیاز به ائتلاف با راست افراطی دارند