چالشهای اروپا در تجارت با چین، ابرقدرت اقتصادی

چالشهای اروپا در تجارت با چین، ابرقدرت اقتصادی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اقتصاد چین در سالهای نه چندان دور تبدیل به بزرگترین اقتصاد جهان خواهد شد. این کشور در حال حاضر دومین شریک تجاری اتحادیه اروپا پس از ایالات متحده است. گفته می شود با توجه به سیاستهای محافظه کارانه دونالد ترامپ چین تا پیش از پایان دوره اول ریاست جمهوری اولین صادرکننده به قاره اروپا خواهد شد.

هانس دیتمار شوایزگوت، سفیر اتحادیه اروپا در چین می گوید: «اقتصاد در جهان امروز بیشتر از آنکه قولهای مساعد بدهد تحت تاثیر تصمیمات دولتهاست خصوصا دولتی چون چین کمونیست.»
اتحادیه اروپا برای دولت چین اولین شریک اقتصادی در جهان است. صادرات چین به بزرگترین قدرت اقتصادی اروپا، آلمان، در سال گذشته میلادی از صادرات آمریکا به آلمان فراتر رفته است و چین اولین شریک اقتصادی آلمان شده است.

سفیر اتحادیه اروپا در چین می گوید: «ما همیشه این مساله را اعلام کرده ایم که چین باید بازارهایش را بسوی محصولات اروپایی باز کند و باید به همان میزان که آنها در اروپا آزادی عمل دارند این آزادی عمل برای اروپایی ها هم وجود داشته باشد.»

مشکل بزرگ اتحادیه اروپا این است که چینی‌‍ها هر اندازه از بازار مشترک و آزاد اروپایی برای صادرات محصولاتشان استفاده کرده اند به همان اندازه اجازه ورود اروپایی ها به بازار مصرف داخلی این کشور را نمی دهند.

یکی از کارشناسان مسایل اقتصادی در بروکسل مقر اتحادیه اروپا در این باره می گوید:« فکر نمی کنم دولت چین رویه اش را تغییر دهد و این بدان معناست که ورود به بازارهای چین برای کشورهای خارجی مشکلتر از قبل خواهد بود. آنها همین صادرات بی سابقه خود به اروپا را ادامه می دهند و این خبر خوبی برای اتحادیه اروپا نخواهد بود.»

شی جین پینگ رهبر چین کمونیست که بی تردید می توان او را بعد از مائو یکی از مقتدرترین رهبران پرجمعیت ترین کشور جهان نامید در سالهای اخیر تلاشهای زیادی برای اقتصاد چین کرده است تا این کشور با فاصله پس از ایالات متحده لقب بزرگترین ابرقدرت اقتصادی را از آن خود کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجربه‌های اروپایی؛ چگونه کشورها از زنان قربانی خشونت خانگی حمایت مالی، درمانی و حقوقی می‌کنند؟

افشای مفاد پیش‌نویس کمیسیون اروپا؛ از جرم انگاری تبلیغ مهاجرت تا دو برابر شدن مجازات زندان قاچاقیان

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا مجوز ممنوعیت استفاده کارمندان زن از حجاب را در بخش دولتی صادر کرد