Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دردسرهای مونسانتو در قلب اتحادیه اروپا

دردسرهای مونسانتو در قلب اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گلیفوسیت ماده ای شیمیایی که مونسانتو در محصولات کشاورزی استفاده می کند برای این شرکت بزرگ آمریکایی دردسرساز شده است. اتحادیه اروپا تصمیم گرفته است تا در جلسه ای فوق العاده که در ماه نوامبر برگزار می شود، محصولات این شرکت در اروپا را قدغن کند. همزمان دو آمریکایی که از این شرکت شکایت کرده اند به بروکسل آمده اند تا درباره سرطانزا بودن محصولات این کشور به اروپایی ها هشدار دهند.

یکی از آنها مردی است که همسرش را بدلیل سرطان ناشی از گلیفوسات از دست داده است و خود نیز دچار سرطان است و می گوید مدتها است که پسر جوانش از درد استخوان رنج می برد پزشکان نمی دانند که دلیل اصلی آن چیست. او می گوید وقتی کمپانیهای سیگار دست کم روی پاکتها هشدار می دهند و مونسانتو درباره محصولاتش مسئولانه عمل نمی کند.

وکیل این خانواده و خانواده ای دیگر که عزیزانشان را از دست داده اند می گوید: «
بدترین چیزی که در روند شکایتهای مونسانتو به آن پی برده ام این است که چگونه کارکنان این شرکت برای مونسانتو تبلیغ می کنند و می بینیم که محققان بسیاری برای این شرکت کار می کنند. آنها مقاله هایی در جهت دفاع از محصولات مونسانتو منتشر می کنند و از این شرکت پاداشهای هنگفت می گیرند. مونسانتو همزمان فشار زیادی به خبرنگاران وارد می کند. بسیاری از آنها از سوی این شرکت خریداری می شوند تا مطالب مهم منتشر نشوند. مونسانتو در علو دانش هم دس برده است و مشغول به تقلب است.»

اینجا در بروکسل بارها سعی کردیم با مدیران این شرکت صحبت کنیم اما هیچگاه پاسخی از آنها دریافت نکردیم. هفته آینده نمایندگان پارلمان اروپا در جلسه مهم پارلمان در استراسبورگ درباره نوع مجازات و تحریمهای این شرکت در اروپا گفتگو خواهند کرد.

مونسانتو بیش از صد سال قدمت دارد. این شرکت در سال ۱۹۰۱ تاسیس شد و در ابتدا ساخارین تولید می کرد. این شرکت از سال ۱۹۴۵ شروع به تولید مواد شیمیایی زراعی کرد. علف کش های بحث انگیز «راند آپ» نخستین بار در سال ۱۹۷۶ در آمریکا بطور تجاری تولید شدند و این شرکت برای نخستین بار در سال ۱۹۹۶ بذرهای اصلاح شده را تولید کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

باغبان مبتلا به سرطان از شرکت مونسانتو ۲۸۹ میلیون دلار غرامت می‌گیرد

تنگ شدن مسیر مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا؛ ۱۵ کشور خواستار برون‌سپاری پرونده‌های پناهندگی شدند

کارت‌های خرید مخصوص پناهجویان در آلمان؛ چرا دولت آن را معرفی کرد و آیا باعث تبعیض می‌شود؟