Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

باغبان مبتلا به سرطان از شرکت مونسانتو ۲۸۹ میلیون دلار غرامت می‌گیرد

باغبان مبتلا به سرطان از شرکت مونسانتو ۲۸۹ میلیون دلار غرامت می‌گیرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس استدلال تیم وکالت آقای جانسون، گلیفسات ماده اصلی در آفت‌کش شرکت مونسانتو سرطان زاست. این ماده در سراسر دنیا در علف‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها به صورت گسترده استفاده می‌شود.

آگهی

یک بیمار سرطانی توانست با پیروزی در دادگاهی در آمریکا، شرکت صنایع کشاورزی مونسانتو را به پرداخت ۲۸۹ میلیون دلار غرامت محکوم کند.

دواین جانسون، شاکی پرونده مونسانتو از این شرکت صنایع کشاورزی به علت ابتلاء به سرطان لاعلاج شکایت کرده بود.

آقای جانسون که  ۴۶ ساله و باغبان مدرسه‌ای در ایالات کالیفرنیای آمریکا است، می‌گوید که در نگهداری و رسیدگی به باغچه مدرسه از محصولات آفت‌کش شرکت مونسانتو استفاده کرده است و این مواد شیمیایی موجب ابتلای وی به سرطان شده است. پزشکان معالج وی پیش‌بینی کرده‌اند که او بیش از چند ماه زنده نخواهد ماند.

وکیل آقای جانسون در طول جلسات دادگاه که یک‌ ماه به طول انجامید گفت که شرکت مونسانتو سال‌ها «با علم جنگید» و صدای دانشمندانی را که درباره خطرناک بودن محصولات آفت‌کش این شرکت صحبت می‌کردند در نطفه خفه می‌کرد.

رویترز
محصولات آفت‌کش مونسانتو برای فروش در فروشگاهی در کالیفرنیارویترز

دواین جانسون اولین شاکی است که شرکت مونسانتو را به علت محصولات سرطان‌زایش به دادگاه کشانده است.

انتظار می‌رود با پیروزی آقای جانسون در این پرونده، شرکت مونسانتو با شکایات متعدد دیگری مواجه شود.

بیشتر بخوانید: شرکت صنایع کشاورزی مونسانتو زیر ذره بین

برنت ویزنر، وکیل آقای جانسون در بیانیه‌ای اعلام کرد:«ما بالاخره توانستیم به هیئت منصفه دادگاه ثابت کنیم که شرکت مونسانتو دهه‌هاست که از سرطان‌زا بودن محصولات خود آگاه است. این شرکت باید الویت را به سلامتی مصرف‌کنندگان محصولاتش بدهد و نه سود مالی.»

آقای جانسون که سه فرزند دارد، از سال ۲۰۱۲ برای نگهداری از فضای سبز در مدرسه‌ای در شمال شهر سانفرانسیسکو مشغول به کار شد. او برای از بین بردن علف هرز از محصولات آفت‌کش مونسانتو استفاده می‌کرده است.

همسر آقای جانسون بعد از مبتلا شدن وی به نوعی از سرطان خون، مجبور به کار کردن در دو شغل می‌شود تا بتوانند از عهده مخارج بیمارستان و درمان برآیند.

رویترز
اسپری علف‌کش شرکت مونسانتو بدون ماده گلیفسات در فرانسهرویترز

دواین جانسون روز جمعه ۱۰ اوت، پس از پیروزی در دادگاه به رسانه‌ها گفت:« من از اینکه اینجا هستم بسیار خوشحالم و این پیروزی فراتر از انتظار من است. من به علت بیماری بسیار درد می‌کشم اما امیدوارم که این دادگاه توجه همه را به این موضوع جلب کرده باشد.»

پرونده آقای جانسون از این جهت حائز اهمیت است که قاضی دادگاه به تیم وکالت شاکی اجازه داد تا مدارک و استدلال علمی را در جلسات دادگاه ارائه دهند.

بر اساس استدلال تیم وکالت آقای جانسون، گلیفسات ماده اصلی در آفت‌کش شرکت مونسانتو سرطان زاست. این ماده در سراسر دنیا در علف‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها به صورت گسترده استفاده می‌شود.

یک قاضی فدرال اعلام کرده است مبتلایان به سرطان و یا خانواده افراد فوت شده به علت ابتلا به سرطان از طریق استفاده از محصولات این شرکت می‌توانند شکایت خود را از مونسانتو ارائه دهند.

سازمان جهانی بهداشت گزارش کرده است که «به احتمال زیاد گلیفسات برای انسان سرطان‌زاست» با این‌حال کمیسیون اروپا مجوز استفاده از این ماده را برای ۵ سال دیگر تمدید کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دواین جانسون پردرآمدترین بازیگر مرد جهان شد

دردسرهای مونسانتو در قلب اتحادیه اروپا

شرکت مونسانتو به مالکیت داروسازی بایر درآمد