اولویت کشورهای عضو اتحادیه اروپا؛ تقویت طرح دفاعی مشترک

اولویت کشورهای عضو اتحادیه اروپا؛ تقویت طرح دفاعی مشترک
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تقویت همکاریهای دفاعی کشورهای اروپایی و حضور موثر در ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، از اولویتهای نخست وزیر استونی هستند که از اول ژوییه ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده گرفته…

آگهی

تقویت همکاریهای دفاعی کشورهای اروپایی و حضور موثر در ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، از اولویتهای نخست وزیر استونی هستند که از اول ژوییه ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده گرفته است.

یوری راتاس، نخست وزیر این کشور در پارلمان اروپا با اشاره به بحران روسیه و اوکراین گفت: «در قرن بیست و یکم نمی توانیم حمله و اشغال یک کشور اروپایی والحاق بخشی از خاک آن را بپذیریم. فکر نمی کنم آنروز خیلی دیر باشد که رئیس جمهوری اوکراین را در صحن پارلمان در همان جایی ببینیم که امروز من ایستاده ام.»

کشورهای بالتیک نگران آن هستند که بدلیل حمایتشان از اروپا مانند اوکراین مورد حمله روسیه قراربگیرند. استونی نگران است که روسها با مداخله در مسائل داخلی این کشور را دچار بی ثباتی کنند. استونی شرقی ترین کشور اتحادیه اروپا و یکی از مهمترین همسایه های غربی اروپاست.

با این حال نماینده چپگرای پارلمان آلمان در این باره می گوید: « باید به ثبات کشورهای حاشیه های اروپا احترام بگذاریم و در جهت آن بکوشیم. فکر نمی کنم ایجاد یک گروه دفاعی مشترک به این ثبات و پایداری کمک زیادی کند.»

نخست وزیر استونی در اولین روزهای ریاست موقت این کشور بر اتحادیه اروپا نشان داده است که نگرانیهای زیادی نسبت به بی ثباتی از سوی روسیه دارد و سعی کرده در همین روزهای اول از دیگر رهبران بخواهد بودجه دفاعی اروپا را افزایش دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عزم تازه فرانسه و آلمان برای پیشبرد طرح ساختار دفاع مشترک اروپا

گام آلمان برای تقویت جبهه واحد اروپا؛ مرکل از طرح ماکرون حمایت کرد

شکست طرفداران روسیه در انتخابات کرواسی؛ محافظه‌کاران پیروز نیاز به ائتلاف با راست افراطی دارند