Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا: قولهای مهاجرتی بریتانیا کافی نیست

اتحادیه اروپا: قولهای مهاجرتی بریتانیا کافی نیست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد برکسیت از سوی کمیسیون اتحادیه اروپا، در اولین واکنش به سخنان ترزا می در مجلس عوام اعلام کرد که قولهای ترزا می نسبت به وضعیت اقامت شهروندان اروپایی ساکن بریتانیا با چشم ا

آگهی

میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد برکسیت از سوی کمیسیون اتحادیه اروپا، در اولین واکنش به سخنان ترزا می در مجلس عوام اعلام کرد که قولهای ترزا می نسبت به وضعیت اقامت شهروندان اروپایی ساکن بریتانیا با چشم انداز اتحادیه اروپا تفاوت دارند و کافی نیستند.

دوشنبه ترزا می نخست وزیر بریتانیا با سخنرانی در مجلس عوام این کشور اعلام کرد که شهروندان اروپایی ساکن بریتانیا شرایط اقامتشان ساده شده و پس از سال ۲۰۱۹، سال خروج کامل بریتانیا از اتحادیه اروپا، تمدید خواهد شد. وی گفت این شهروندان پس از برکسیت مجبور به ترک این کشور نخواهند بود. با این حال خانم می دقیقا مشخص نکرد امکان اقامت شهروندان اروپایی محدود است یا نامحدود؟

ژوائو فلیکس، شهروند پرتغالی ساکن لندن می گوید: «سناریوی ترسناک اخراج مردم از بریتاینا هرگز، هرگز بخشی از انتظارات من نبود. آنچه که ترزا می می خواهد آنرا مانند لطف بزرگ نشان دهد حداقلی است که حق همه شهروندان است. هر کسی که قبل از آغاز برکسیت به بریتانیا بیاید باید از حق یک شهروند عادی اروپایی برخوردار باشد. این کاملا طبیعی است. »

روز دوشنبه ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، به شهروندان ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ساکن بریتانیا اطمینان داد که دولت محافظه کار مایل است که این شهروندان همچنان در بریتانیا بمانند. وی همچنین اعلام کرد که شهروندان بریتانیایی باید حقوقی برابر مانند دیگر بریتانیایی ها داشته باشند. با این حال خانم می هنوز بطورمشخص از پیشنهادات بریتانیا به اتحادیه اروپا چیزی نگفت. در این میان، شهروندان بریتانیایی مقیم ۲۷ کشور عضو اتحادیه نیز نگرانیهای مشابه دارند.

دنیس ابوت، بریتانیایی مقیم بروکسل می گوید: «هر فرد عاقلی فکر می کند که اجازه بدهیم دادگاه عدالت اروپا درباره وضعیت شهروندان بریتانیایی مقیم کشورهای اروپایی تصمیم گیری کند و همزمان اجازه دهیم تا دیوان عالی بریتانیا بر همین اساس برای شهروندان اروپایی مقیم بریتانیایی تصمیم بگیرد. شهروندان اروپایی که سالها در بریتانیا کار کرده اند شهروند درجه دوم نیستند همانگونه که من هم به عنوان یک بریتانیایی که هفده سال است در بلژیک زندگی می کنم نباید شهروند درجه دوم تلقی شوم.»

بنا به جزئیات طرح پیشنهادی ترزا می آن دسته از شهروندان اروپایی که سابقه پنج سال اقامت قانونی در بریتانیا را دارند در زمینه اقامت، اشتغال، بهداشت و درمان، رفاه اجتماعی و بازنشستگی حقوقی مشابه شهروندان بریتانیایی خواهند داشت.

هفته گذشته در جریان نشست رهبران اروپایی نیز برکسیت یکی از محورهای اصلی گفتگوها بود. پیشنهادات ترزا می نخست وزیر بریتانیا درباره وضعیت شهروندان اروپایی مقیم بریتانیا با موافقت رهبران اروپایی مواجه نشد و آنها خواستار شرایطی برابر با آنچه که امروز برقرار است شده اند. جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر نیز در واکنش به سخنان ترزا می از خط مشی نخست وزیر در مذاکرات برکسیت انتقاد کرد. به گفته جرمی کوربین بریتانیا به «رویکردی جدید» در این مذاکرات نیاز دارد.

مذاکرات بین لندن و بروکسل در مورد برکسیت از روز ۱۹ ژوئن آغاز شده است. دیوید دیویس، وزیر برکسیت در کابینه ترزا می نماینده بریتانیا در مذاکرات برکسیت با میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طنز و شوخی با ترور نافرجام ترامپ؛ آیا آزادی بیان در آلمان استانداردی دوگانه دارد؟

نامه‌ هشدارآمیز اوربان به سران اروپا: ترامپ پیش از برگزاری مراسم تحلیف تکلیف اوکراین را روشن می‌کند

موافقت ماکرون با استعفای نخست‌وزیر؛ تاکتیک رئیس جمهوری فرانسه برای گذار از دوره اختلاف میانه‌روها