Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا زندان از محکومان جرایم ساده مجرمان افراطی می‌سازد؟

آیا زندان از محکومان جرایم ساده مجرمان افراطی می‌سازد؟
Copyright 
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یورونیوز با لوئی کپریولی، از اعضای سابق سرویسهای امنیتی فرانسه گفتگو کرده است.

روند گرایش زندانیان به گروه‌های اسلام‌گرای افراطی از سال‌ها پیش یکی از دغدغه‌های سیاستمداران و به ویژه محققان در کشورهای اروپایی و به ویژه فرانسه بوده است. با این حال، این پدیده در یکی دو سال گذشته و با بالاگرفتن تب پیوستن شمار قابل توجهی از جوانان اروپایی به داعش و افزایش حملات تروریستی در اروپا، بیش از پیش به یک دغدغه عمومی بدل شده است.

یورونیوز درباره این چالش با لوئی کپریولی، از اعضای سابق سرویس‌های امنیتی فرانسه گفتگو کرده است.

یورونیوز: آیا با پدیده افراطی شدن افراد در زندانها مواجه ایم. اگر جواب مثبت است چه می توان کرد؟

لوئی کپریولی: «افراط گرایی پدیده تاریخی است که متاسفانه به زمان بازداشت تروریستهای اسلامگرا در دهه ۱۹۹۰میلادی باز می گردد. به این پدیده در آن زمان توجهی نشد زیرا در زندانها افراد تحت تعقیب برای جرایم عادی همراه محکومین به تروریسم در یک جا تحمل کیفر می کردند. از سالهای ۱۹۹۰ این پدیده گسترش پیدا کرد. محکومین به جرایم غیر تروریسم توسط تروریستهای اسلامگرا، افراطی می شدند. در زندان مرتکبین حملات تروریستی صاحب نوعی اعتبار و پرستیژ بودند. برای مقابله موثر با این پدیده باید امکانات قابل توجه مالی داشت تا بتوان با درنظر گرفتن سلولهای انفرادی برای تروریستها در زندان آنها را از بقیه زندانیان جدا کرد. بنابراین امکانات مالی و پرسنل ویژه باید درنظر گرفته شود. و به اعتقاد من مقابله با افراط گرایی تنها از زندانها آغاز نمی شود. بنابراین باید برروی این معضل تفکر و کار شود در داخل فرانسه، اروپا و سطح بین المللی.»

یورونیوز: تهدیدات جدید تروریستی در اروپا طی سالهای اخیر فرمهای مختلفی دارد. همچنین سن مشخص، تیپ مشخصی از افراد و یا قشر خاصی در اجتماع را شامل نمی شود.

لوئی کپریولی: «افرادی که هیچ گاه برای سرویسهای امنیتی و پلیس شناخته شده نیستند نوعی چالش بزرگ محسوب می شوند. زیرا هر لحظه ممکن است فردی با دیدن یک ویدئو افراطی شود و با کامیون و یا یک خودرو اقدامی تروریستی انجام دهد. چالش دیگر کنترل شبکه های اجتماعی است. در اینجا با مسئله کنترل حجم بیشماری از داده ها مواجه هستیم. و این تنها در فرانسه نیست. باید سرویس ویژه ای برای مدیریت داده ها و رسیدگی به اطلاعات ایجاد شود. چیزی شبیه سازمان ان اس ای NSA در آمریکا. در فرانسه سرویسهای امنیتی د ژ اس ئی (DGSI) و د ژ اس او (DGSE) را داریم که به کنترل داده ها می پردازند. اعتقاد دارم همه باید با یکدیگر کار کنند که تنها با یک سرویس فعالیت نداشته باشیم. در سطح اروپا شاید لازم باشد نهادی برای مدیریت داده ها ایجاد شود. اما در اینجا به مسئله حاکمیت کشورها برمی خوریم و شاید نتوان واحدی برای مدیریت داده ها در سطح اروپا تاسیس کرد. این نهاد می تواند یکی از پاسخ های مهم به معضل افراط گرایی و مبارزه با تروریسم باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«جرم جنسیت نمی‌شناسد»؛ کارزار یوروپل درباره خطرناک‌ترین زنان فراری تحت تعقیب

راههای مقابله با تروریسم و پیشگیری از وقوع حملات تروریستی چیست؟

بریتانیا؛ مبارزه با افراطی گرایی اسلامی در داخل و خارج زندان