Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا عزم خود را برای ایفای نقشی کلیدی در عرصه ابر رایانه ها جزم کرده است

اتحادیه اروپا عزم خود را برای ایفای نقشی کلیدی در عرصه ابر رایانه ها جزم کرده است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیران علوم، تحقیقات و آموزش هفت کشور عضو اتحادیه اروپا روز پنجشنبه از عزم خود برای تبدیل اروپا به یکی از بازیگران عرصه ابر رایانه ها در سطح جهان خبر دادند.

آگهی

وزیران علوم، تحقیقات و آموزش هفت کشور عضو اتحادیه اروپا روز پنجشنبه از عزم خود برای تبدیل اروپا به یکی از بازیگران عرصه ابر رایانه ها در سطح جهان خبر دادند.

ملاقات وزیران کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، پرتغال و اسپانیا در آستانه جشن های شصتمین سالگرد امضای توافقنامه رم صورت گرفت.

آندروس آنسیپ، معاون کمیسیون اروپا می گوید: «حتی برای اعضای مهم اتحادیه اروپا نیز دستیابی به پشتیبانی مالی لازم به تنهایی دشوار است. منطقی است که همکاری صورت گیرد تا این منابع مالی در کنار یکدیگر ظرفیت های جدید فرا رایانه ای ایجاد کند.»

فناوری ابر رایانه ها هزاران پردازشگر را در کنار یکدیگر به کار می گیرد تا به تحلیل میلیون ها داده به موازات یکدیگر بپردازد. در بسیاری از زمینه ها از جمله پزشکی، توسعه شهری، صنعت داروسازی و بسیاری فعالیت های دیگر می توان از این فناوری به شکلی گسترده بهره گرفت.

کارمن ولا، وزیر تحقیقات، توسعه و نوآوری اسپانیا می گوید: «این اقدامات تنها در صورتی موفق خواهد بود که ما با یکدیگر همراه شویم. فکر کنم موفق خواهیم بود. کشورهای دیگری مثل آمریکا و چین هستند که منابع بیشتری را اختصاص داده اند. ما برتری بزرگی داریم زیرا از دانش لازم بهره مند شده ایم. در اروپا دانش زیادی موجود است و با همراهی با یکدیگر می توانیم بر کمبود منابع چیره شویم.»

شرکت ایرباس و سامانه ناوبری جهانی (گالیلئو) در این طرح اروپایی مشارکت خواهند کرد.

روبرتو ویولا، مدیرکل امور شبکه اطلاعات، محتوا و فناوری کمیسیون اروپا می گوید: «گروه اصلی سرمایه گذار، کشورهایی هستند که معمولا بیشترین ظرفیت ابر رایانه ای را در اختیار دیگران قرار می دهند. در نتیجه طبیعی است که آنها اولین کشورهایی باشند که این توافق را امضاء می کنند هرچند بقیه کشورها هم تاکنون از علاقمندی خود خبر داده اند.»

به نظر می رسد عرصه ابررایانه ها می تواند در آینده نمونه ای از همکاری در سطح اروپای چندسرعتی باشد.

1st major achievement of the #DigitalDay17. 7 EU countries agree to work together in #supercomputing#EuroHPC#HPChttps://t.co/pasvLNIzfdpic.twitter.com/mqQR3C5BlE

— European Commission (@EU_Commission) March 23, 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس کمیسیون اروپا که به جانبداری از اسرائیل متهم بود: غزه و بشریت دیگر تحمل خونریزی را ندارند

طنز و شوخی با ترور نافرجام ترامپ؛ آیا آزادی بیان در آلمان استانداردی دوگانه دارد؟

نامه‌ هشدارآمیز اوربان به سران اروپا: ترامپ پیش از برگزاری مراسم تحلیف تکلیف اوکراین را روشن می‌کند