Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات هلند زیر سایه دیدگاه خیرت ویلدرز درباره اسلام

انتخابات هلند زیر سایه دیدگاه خیرت ویلدرز درباره اسلام
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتخابات پارلمانی هلند معمولا بدون سر و صدا و در سکوت خبری برگزار می شود، اما این بار بحث درباره بحران هویت، جایگاه مسلمانان و رشد احزاب راست افراطی باعث شده تا توجه بقیه مردم اروپا و حتی جهان هم به ا

آگهی

انتخابات پارلمانی هلند معمولا بدون سر و صدا و در سکوت خبری برگزار می شود، اما این بار بحث درباره بحران هویت، جایگاه مسلمانان و رشد احزاب راست افراطی باعث شده تا توجه بقیه مردم اروپا و حتی جهان هم به این انتخابات جلب شود.

هلند را مهد آزادی می خوانند. جوانان اروپایی برای مصرف آزادانه برخی از مواد مخدر و چند ساعت خوشگذرانی به این کشور سفر می کنند.

هلند همواره مقصد پناهجویان هم بوده است. از یهودیان اسپانیا گرفته تا سوری های که از جنگ فرار کردند. اما خیرت ویلدرز، سیاستمدار راستگرای هلندی گفتمان فضای سیاسی این کشور را تغییر داده است. او خواستار توقف ورود مسلمان به این کشور شده است. او همچنین خواسته که قرآن مسلمانان مانند کتاب نبرد من هیتلر ممنوع شود.

جیمز فرنی، گزارشگر یورونیوز درباره این سیاستمدار گفت: «خیرت ویلدرز در زمینه مسائل مختلفی پیرو پیم فورتاین است، کسی که پس از حوادث ۱۱ سپتامبر در هلند ظهور کرد. در زمانی که همجنسگرا بودن تابو بود، او علنا اعلام کرد که همجنسگرا است. او از سوی در زمینه مسائل اجتماعی لیبرال و از سوی دیگر، بشدت مخالف مهاجرت و اسلام بود. حزب او در سال ۲۰۰۲ میلادی در صدر نظرسنجی ها مربوط به انتخابات سراسری قرار داشت. ۹ روز مانده به انتخابات، او با شلیک گلوله به قتل رسید. دو سال پس از این حادثه هم، تئودور ون گوگ، کارگردان هلندی به دست یک مسلمان افراطی کشته شد. او فیلمی در نقد اسلام ساخته بود. این دو نفر با جان خود هزینه آزادی بیان را پرداختند. حال پس از یک دهه پرسشهایی جدی درباره هلندی بوده و هویت هلندی مطرح شده است.»

۸۶ درصد مردم هلند فکر می کنند ارزشهای سنتی شان در خطر است. آنها با یک بحران هویتی روبرو هستند. آنها بر این باورند که جهانی شدن، اتحادیه اروپا و مهاجرت، ساختار سنتی زندگی شان را تغییر داده است. شهروندان هلند پرسش های زیادی درباره هویت خود دارند، هویتی که نمی خواهند به آسانی تغییر کند.

پاتریک که بارها مورد خشونت قرار گرفته درباره تجربه خود گفت: «ما بیش از حد همه چیز را تحمل می کنیم. من همجنسگرا هستم. همین عامل باعث شد تا در گذشته خشونت زیادی را تحمل کنم. هر هفته به من توهین می شد. مورد آزار و اذیت قرار می گرفتم. تهدید می شدم. ۱۱ جوان مراکشی، ترک و سومالیایی در یک پارکینگ کتکم زدند. ۲ شاهد داشتم و شکایتم کردم، ولی هیچ اتفاقی روی نداد.»

حدود یک میلیون مسلمان در کشور ۱۷ میلیون نفری هلند زندگی می کنند. اکثر این افراد هم مراکشی و ترک تبار هستند. شعارهای سیاستمداران احزاب راست افراطی و در صدر آنها خیرت ویلدرز موجب ناراحتی آنها شده است.

یکی از این افراد گفت: «ترکها از او خوششان نمی آید. تنها ترک ها نیستند، مراکشی ها و اسپانیایی ها و بقیه افراد هم همین نظر را دارند. وقتی می آیند اینجا و می گویم ویلدرز، می خواهند او را بکشند، چراکه حرفها بی اساس زیادی درباره اسلام و بقیه دینداران می زند.»

فرد دیگری افزود: «همه مسلمانها بد نیستند. نمی دانم چرا از مسلمانها متنفر است، ولی من از خیرت ویلدرز متنفر نیستم.»

در گذشته مذهب نقش پر رنگی در صحنه سیاسی هلند داشته است. معمولا پروتستانها، کاتولیکها و یهودیان به احزاب سیاسی خود رای می دادند. اما هم اکنون افول نقش مذهب در زندگی روزمره مردم باعث شده تا یک فضای باز سیاسی برای احزاب جدید، بخصوص حزب راست افراطی آزادی باز شود.

ماتیس رودین، استاد جامعه شناسی دانشگاه اوترخت در این زمینه اظهار داشت: «بدون در نظر گرفتن ایده فردگرایی نمی توان متوجه رشد این حزب شد. در گذشته جامعه هلند چند صدایی بود، یعنی احزاب سیاسی-اجتماعی مختلفی وجود داشت و معمولا هر کسی عضو هر گروه و طبقه ای بود به همان گروه و طبقه رای می داد. در گذشته مذهب نقش مهمی ایفا می کرد. ما پروتستان و کاتولیک داریم که در شمال و جنوب هستند. در مسائل سیاسی هم مذهب نقش بسیار مهمی داشت. مذهب افراد نقش مهمی در رای آنها داشت. در حال حاضر شرایط تغییر کرده، مردم در انتخابات مختلف به احزاب مختلف رای می دهند. حالا بخشی هم می خواهند به حزب آزادی رای دهند.»

فارغ از نتیجه انتخابات روز چهارشنبه، گفتمان آقای ویلدرز درباره اسلام به گفتمان غالب سیاسی هلند تبدیل شده است.

سیلوآنا سیمونس، موسس حزب “آرتیکل” درباره حذف یک بخش جامعه گفت: «پس از حذف این گروه چه اتفاق دیگری خواهد افتاد؟ نفر بعدی چه کسی خواهد بود؟ می تواند زنان، همجنسگراها و یا سیاه پوستان باشد. می تواند کسی باشد که شما عاشقش هستید. اختلاف و تفرقه ما باعث افزایش خطرات می شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خیرت ویلدرس می‌گوید آماده چشم‌پوشی از مقام نخست‌وزیری هلند است

اعلام جشن سوسیالیست‌ها؛ حزب راست افراطی «وُکس» اسپانیا از دولت‌های ائتلافی ۵ منطقه کناره‌گیری کرد

ترکش‌ سفر اوربان به مسکو؛ برخی اعضای اتحادیه اروپا وزرایشان را به جلسات با ریاست مجارستان نمی‌فرستند