دیدگاه موافقان و مخالفان توافقنامه تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و کانادا

دیدگاه موافقان و مخالفان توافقنامه تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و کانادا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان اروپا روز چهارشنبه به توافقنامه تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و کانادا، موسوم به سِتا رای مثبت داد.

آگهی

پارلمان اروپا روز چهارشنبه به توافقنامه تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و کانادا، موسوم به سِتا رای مثبت داد. حال این توافقنامه باید در پارلمان های ملی و منطقه ای کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم تصویب شود.

سیسیلیا مالمستروم، کمیسر تجارت اتحادیه اروپا در این زمینه گفت: «روند بلند مدت تصویب این توافقنامه در کشورهای عضو آغاز خواهد شد. در اکثر کشورهای مشکلی نخواهیم داشت. با برخی هم باید بیشتر گفتگو کنیم. تلاش می کنیم تا ابعاد مثبت توافق با کانادا را به آنها نشان دهم تا نگرانی هایشان رفع شود.»

مخالفان معتقدند در این توافقنامه حقوق کارگران تضمین نشده است و اگر هم کار به شکایت برسد دادگاه مناسب و بی طرفی تشکیل نخواهد شد. از سوی دیگر موافقان بر این باورند که حذف تعرفه های گمرکی حداقل حدود پانصد میلیون یورو به سود بخش صنعت و کشاورزی است.

فلیپ لامبرت، نماینده بلژیکی پارلمان اروپا مخالف این توافقنامه است. او اظهار داشت: «امیدوارم که دادگاه قانون اساسی آلمان سازگاری این توافق با قوانین آلمان را بررسی کند و درباره سازگاری با قوانین اروپا هم نظر دیوان دادگستری اروپا را جویا شود. شاید بتوان از این راه جلوی این توافق را گرفت.»

ژان فلیب شامپاین، وزیر تجارت کانادا درباره معیارهای که در کشورش رعایت می شود، گفت: «در کانادا تجار باید مجوز بگیرند و ما در جهت تقویت نهاد خانواده، طبقه متوسط و همچنین ایجاد زیرساخت ها سرمایه گذاری می کنیم.»

روز پنجشنبه هم قرار است که جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در پارلمان اروپا سخنرانی کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موافقت اتحادیه اروپا با نخستین قانون مبارزه با خشونت علیه زنان؛ بر سر تعریف تجاوز جنسی توافق نشد

توافق بر سر «تقویت» حوزه شنگن؛ کمیسیون اروپا استقبال کرد

توضیحات خواهر دیپلمات سوئدی به یورونیوز درباره نحوه تماس با او در اوین: یوهان مهره بازی سیاسی شده