عدم توافق اعضای اتحادیه اروپا درباره اصلاح قرارداد دوبلین

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عدم توافق اعضای اتحادیه اروپا درباره اصلاح قرارداد دوبلین

اعضای اتحادیه اروپا در نشست روز پنجشنبه خود درباره اصلاح قرارداد دوبلین به توافق نرسیدند. پناهجو باید در هنگام ورود به نخستین کشور عضو این قرارداد درخواست پناهندگی خود را ارائه کند و آن کشور هم می بایست درخواست پناهجو را مورد بررسی قرار دهد.

کارمئلیو آبلا، وزیر کشور مالت که ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد در پایان نشست گفت: «در مقام ریاست، تلاش خود را انجام می دهیم. برای آشنایی با مواضع همه و برای اینکه به تفاهم برسیم، حتی نشستهای دوجانبه ای با اعضای اتحادیه داشتیم. نشستهای ما برای رسیدن به یک توافق مناسب برای همه بوده، برای اینکه راه حلی پیدا و قرارداد دوبلین را اصلاح کنیم.»

این قرارداد فعلا کارایی لازم را ندارد. در سال گذشته میلادی از ۱۸۰ هزار پناهجویی که وارد ایتالیا شدند، تنها نصف آنها، یعنی ۹۰ هزار نفر درخواست پناهندگی دادند. از سوی دیگر ایتالیا و یونان معتقدند که تقسیم پناهجویان در اتحادیه اروپا باید عادلانه باشد و هر کس سهم خود را بپذیرد.

کمیسیون اروپا هم برای کم کردم فشار از روی این دو کشور، در سپتامبر سال ۲۰۱۵ میلادی، طرح تقسیم پناهجویان را ارائه کرد. بر اساس این طرح باید ۱۶۰ هزار پناهجو از یونان و ایتالیا به کشورهای دیگر فرستاده شوند، اما تاکنون این طرح شامل تنها ۱۱ هزار نفر شده است.