رونمایی از ساختمان جدید شورای اتحادیه اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رونمایی از ساختمان جدید شورای اتحادیه اروپا

شامگاه چهارشنبه از ساختمان جدید شورای اتحادیه اروپا در بروکسل رونمایی شد. این ساختمان یازده طبقه، محل اصلی اجلاس سران بیست و هشت کشور عضو اتحادیه اروپا خواهد بود.

فلیپ سامین، طراح این بنا گفت: «با وجود ترسی که از همسرم دارم، همیشه موقع خواب یک مداد و یک کاغذ کنار تختم است. یک شب از خواب بیدار شدم و گفتم باید به شکل یک لامپ یا یک فانوس باشد. در واقع مانند یک چراغی است که دورش یک آباژور بزرگ قرار دارد. در طول روز آباژور را می بینیم و در شب هم چراغ می درخشد. ایده این طرح به این شکل به ذهنم رسید. ساعاتی بعد هم طرح نخستین روی کامپیوتر ترسیم شد.»

تلاش شده سالن محل نشست سران تا جایی که امکان دارد کوچک باشد.
استفان منت، مدیر پروژه درباره دلیل این تصمیم اظهار داشت: «این سالن به شکلی طراحی شده که رهبران کشورها تنها باشند و مثلا وزیر خارجه یا اقتصاد نتواند کنارشان بنشیند. رهبران دور یک میز و در کنار هم می نشینند. میز کوچکی انتخاب شده تا رهبران نزدیک هم باشند و در نتیجه بتوانند بهتر گفتگو و ارتباط برقرار کنند.»

بریتانیایی هم تا قبل از اجرای کامل برکسیت، جایگاه خود را در این ساختمان خواهند داشت. سران اتحادیه اروپا نخستین اجلاس خود در این ساختمان را ماه مارس سال آینده میلادی برگزار خواهند کرد.

هزینه ساخت این بنا بیش از ۳۲۱ میلیون یورو بوده است.

Europa (Space Egg) Building