Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رونق صنعت شراب سازی در بریتانیا در اثر افزایش میانگین دمای هوا

رونق صنعت شراب سازی در بریتانیا در اثر افزایش میانگین دمای هوا
Copyright 
نگارش از Hans von der Brelie
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تغییرات ناگهانی آب و هوا بر تاکستانها و تهیه شراب تاثیر دارد.

تغییرات ناگهانی آب و هوا بر تاکستانها و تهیه شراب تاثیر دارد. نیم قرن پیش، میانگین دمای هوا، در طول فصل رشد انگور در جنوب شرقی انگلستان ۱۲.۵ درجه سانتیگراد بود. درحال حاضر دمای متوسط ۲ درجه بیشتر شده و به ۱۴ درجه سانتیگراد رسیده است. به خاطر سرعت افزایش دمای زمین، وسعت تاکستانها در بریتانیا ۱۵۰ درصد بیشتر شده است. هانس ون برلی، خبرنگار یورونیوز گزارشی در این باره تهیه کرده است.

مارک درایور، چند سال پیش مدیر یکی از صندوق های تضمین سرمایه گذاری بود. او در سال ۲۰۰۹ تصمیم گرفت از لندن برود. او به این می اندیشید که باید کجا سرمایه گذاری کند: در تولید سبزیجات سالاد یا تولید شراب؟ بالاخره تصمیم گرفت لباس کار تاکستان را به تن کند. او حدود ده هزار پوند هزینه کرد و ملک بزرگی برای تولید شراب ساخت. کارخانه شراب سازی او «راتفینی» نام دارد.

وسعت تاکستانهای «راتفینی» ۷۲ هکتار است. در اثر گرم شدن زمین، این تاکستانها تا سال ۲۰۲۰ میلادی، ۷۰ هکتار بیشتر می شود. تا آنموقع اینجا بزرگترین تاکستان در بریتانیا خواهد بود.

UK #wine industry attributes some of its success to climate change , says AlistairNesbitt</a> <a href="https://t.co/kr4wzXNBn0">https://t.co/kr4wzXNBn0</a> <a href="https://t.co/L0Y2HcLG0a">pic.twitter.com/L0Y2HcLG0a</a></p>&mdash; Carbon Brief (CarbonBrief) April 4, 2016

پل ویلیمسون که کارش چیدن انگور است می گوید: «هر سال، هوا گرمتر می شود. سازندگان شراب تا شمال بریتانیا پیش می روند.»

مارک درایور می گوید که گرم شدن هوای زمین باعث شده که باغهای انگور در انگلستان بیشتر بشوند. وی می افزاید: «رومیان حدود ۲۰۰۰ سال پیش اینجا بودند. در دو کیلومتری اینجا ویلای بزرگی با باغهای انگور داشتند. طی قرون وسطی، هوا سرد شد و ما هم شدیم مصرف کننده آبجو. در سالهای ۱۹۵۰، ۶۰ و ۷۰ میلادی بود که ساخت شراب در انگلستان شروع شد. در حال حاضر، تغییرات آب و هوایی باعث شده که باغهای انگور بیشتری در انگلستان ساخته بشود.»

دیوید وایت، یکی دیگر از کسانی است که در کارخانه تولید شراب «راتفینی» کار انگورچینی انجام می دهد. او می گوید: «باورنکردنی است. من به آفریقا، استرالیا هم سفر کرده و شراب آنجا را چشیده ام. اما اینجا ما می توانیم همان شراب را تولید کنیم. تعجب آور است. واقعا تعجب آور است! من پایین تپه زندگی می کنم. اینجا قبلا چراگاه بود. الان کاملا عوض شده است.»

مارک برای اینکه بتواند رؤیایش برای داشتن تاکستان را عملی کند، باید همه چیز را از اول یاد بگیرد: در این کار، علاوه بر دانش، صبر و بردباری هم مهم است و مهمتر از همه اینها، جنس خاک است. اگر همه چیز به خوبی پیش برود، مارک می تواند در سال ۲۰۲۵ یک میلیون بطری شراب گازدار وارد بازار کند.

English sparkling wine beats champagne in Paris blind tasting https://t.co/cjmUA8wKLIpic.twitter.com/da22MXcd2p

— Wine Festival (@WineFestWinch) April 26, 2016

وی می گوید: «چنین هوایی در اینجا از یکصد سال پیش تاکنون سابقه نداشته است. وقتی نگاهی به اعداد و ارقام بیندازید، می بینید که درجه حرارت سالانه طی ۲۵-۳۰ سال گذشته، بالا رفته است. در نتیجه امکان داشتن انگور خوب و رسیده و دارای قند و اسیدیته مناسب، برای تهیه شراب گازدار بیشتر است.» هانا و بن را در دهکده کوچک «ایرشم» در شمال شرق بریتانیا ملاقات می کنیم. آنها دو سال در منطقه بوژله فرانسه زندگی کرده اند و چیزهای زیادی درباره تهیه شراب در این ناحیه یاد گرفته اند. این زوج قبلا هم در تاکستانهایی در جاهای مختلف دنیا کار انگور چینی انجام داه اند، از کالیفرنیا گرفته تا نئوزیلند و شیلی و استرالیا و حتی جنوب آفریقا.

بن درباره اینکه بهترین زمین برای تاکستان چه زمینی است، می گوید: «تاکستان باید در ارتفاع کمی باشد. ایده آل این است که کمی نزدیک ساحل باشد تا خطر یخ زدگی زمین در کار نباشد. اگرچه رسیده بودن انگور و میزان قند آن در تاکستانهای اینجا به اندازه مناطقی نیست، که آب و هوای گرم تر دارند. اما می توانیم محصولی داشته باشیم که مزه اش به آنچه مطلوب ماست نزدیک باشد و در نهایت شرابی با عطر و طعم خوب تولید کنیم.»

Insiders: Climate change in the UKهانا و بن قبلا شغل دیگری داشتند. هانا در صنعت گردشگری کار می کرده و بن هم در حوزه فناوری اطلاعات بوده. آنها تمام پس انداز خود را صرف یک ماجراجویی جدید کرده اند. با کمک یارانه های اتحادیه اروپا ۱۲ هزار و ۵۰۰ نهال انگور در آلمان خریده و پس از تهیه ماشین آلات شروع لازم، به کار تهیه شراب مشغول شده اند.

الیستر نسبیت در «دانشگاه آنگلیای شرقی» در شهر نوریچ در شرق بریتانیا تحقیقات مفصلی درباره تاثیر تغییرات آب و هوا بر تولید شراب انجام داده است. این پژوهشگر داده های مربوط به دما، باد و رطوبت را گردآوری می کند.

UK #wine industry attributes some of its success to climate change , says AlistairNesbitt</a> <a href="https://t.co/kr4wzXNBn0">https://t.co/kr4wzXNBn0</a> <a href="https://t.co/L0Y2HcLG0a">pic.twitter.com/L0Y2HcLG0a</a></p>&mdash; Carbon Brief (CarbonBrief) April 4, 2016

او می گوید: «طی ده- پانزده سال گذشته در تاکستان ها به ویژه تاکستانهای جنوب شرقی انگلستان، شاهد افزایش دما بوده ایم. احتمالا طی پانزده سال آینده خواهیم دید که تاکستان ها به نقاط دیگری مانند آنگلیا شرقی که از قدیم چراگاه بوده اند هم گسترش خواهد یافت.»
الیستر می گوید داده هایی که جمع آوری می کند هم برای تولیدکننده شراب از نظر کنترل آفات و حشرات، مفید است، و هم اطلاعاتی درباره وضعیت آب و هوا در سراسر جهان بدست می دهد. این داده ها نشان می دهد که هوای زمین گرمتر شده است.

وی می گوید: «تغییرات آب و هوا واقعیت دارد. در تاکستانها هم شاهدش هستیم. طبق داده هایی که از شصت سال قبل تا کنون گردآوری شده، دمای هوا رو به افزایش است. افزایش چنان بوده که در فصل شراب اکنون دما یک درجه بیشتر شده است. شاید به نظرتان یک درجه زیاد نباشد اما برای رسیدن یا نرسیدن به محصول خوب همین یک درجه خیلی مهم است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرگ و میر ناشی از سوخت ذغال سنگ در بوسنی و هرزگوین

آیا در اروپا اقدامات کافی برای مبارزه با تغییرات اقلیمی صورت می گیرد؟

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت