جان دوندار: ترکیه بزرگترین زندان روزنامه نگاران است

جان دوندار: ترکیه بزرگترین زندان روزنامه نگاران است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شاندور ژیروش، گزارشگر یورونیوز نظر جان دوندار، سردبیر پیشین روزنامه جمهوریت ترکیه را درباره سرکوب خبرنگاران در ترکیه جویا شده است.

آگهی

شاندور ژیروش، گزارشگر یورونیوز نظر جان دوندار، سردبیر پیشین روزنامه جمهوریت ترکیه را درباره سرکوب خبرنگاران در ترکیه جویا شده است.

یورونیوز: آقای دوندار نظرتان درباره آزادی رسانه ها در ترکیه چیست؟ در این زمینه اتحادیه اروپا چه اقدامی باید انجام دهد؟

جان دوندار: «از لحاظ تاریخی بدترین دوران برای رسانه ها و خبرنگاران است. سختی های زیادی کشیدیم. پیش از اقدام نظامی ها، شرایط ناگوار بود ولی پس از آن، یک شرایط جهنمی حاکم شده است. هم اکنون ترکیه به بزرگترین زندان روزنامه نگاران تبدیل شده است و تنها چند روزنامه و یک شبکه تلویزیونی جان سالم به در بردند. رسانه ها در حال مبارزه هستند و با مشکلات دست به گریبانند. با توجه به شرایطی که توصیف کردم، اروپا باید به کمک خبرنگاران بیاید. باید از ترکیه بخواهد که به سرکوب ها پایان دهد. در این راه هم باید از تمامی ابزارش استفاده کند. ولی شوربختانه شاهدیم که اروپا تمایل ندارد به خبرنگاران کمک کند و در این زمینه به دولت ترکیه پیام روشنی بدهد.»

یورونیوز: شاید توافق اتحادیه اروپا و ترکیه بر سر پناهجویان مانع شده که آنها (اروپایی ها) اقدامی انجام دهند؟ نظر شما چیست؟

جان دوندار: «این یک معامله کثیف است. اردوغان از اهرم پناهجویان استفاده می کند و از اروپایی ها می خواهد که چشمشان را روی سرکوب ها ببندند. به همین دلیل می گویم یک معامله کثیف است. شوربختانه اروپا هم می ترسد کاری کند که اردوغان ناراحت شود. به همین دلیل اروپایی ها اقدام لازم را انجام نمی دهند. اروپایی ها از حجم بالای سرکوب ها اطلاع دارند، ولی منتظرند که خود اردوغان کاری انجام دهد و شرایط را بهتر کند.»

یورونیوز: دو هفته پیش یکی از روزنامه های بزرگ مجارستان تعطیل شد. پیامتان برای روزنامه نگارانی که بیکار شدند چیست؟

جان دوندار: «در کشور ما تا حالا ۱۵۰ روزنامه بسته شده، قابل قیاس نیست. اما این موضوع برای کشوری که در اتحادیه اروپاست واقعا شوکه کننده است. روزنامه نگاران تحت فشار باید از همدیگر حمایت کنند و متحد باشند. مجارستان و ترکیه نمونه های مشابهی در اروپا هستند. در حقیقت، همه خبرنگاران باید از حق آزادی بیان و آزادی اندیشه دفاع کنند. این ارزشهای غربی است. شما این طور فکر نمی کنید؟ باید از آنها دفاع کنیم. اگر این ارزشها فدای موضوع مهار پناهجویان شود، در واقع شوربختانه به اروپایی ها خیانت می شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویروس کرونا جان روزنامه نگار مصری را چند روز پس از آزادی از زندان گرفت

جنجال فرهنگی در لهستان؛ مشق شب دانش‌آموزان حذف می‌شود

«پوشیدگی سینه‌های زنان پیشخدمت و ممنوعیت فروش خیارهای خمیده» در مقررات اتحادیه اروپا؛ شایعه است؟