ادامه مخالفت منطقه والونی بلژیک با «سِتا»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ادامه مخالفت منطقه والونی بلژیک با «سِتا»

پل منیت، رئیس منطقه والونی بلژیک پس از دیدار با شارل میشل، نخست وزیر کشورش اعلام کرد که همچنان مخالف تصویب توافقنامه تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و کانادا، موسوم به سِتا (CETA) است.

او گفت: «ما مخالف این هستیم که شرکتهای چند ملیتی بتوانند از دولت ها در دادگاه های خصوصی شکایت کنند. این امر موجب تضعیف نهادهای مردمی و ساختار اجتماعی و محیط زیستی ما می شود. خیلی ها در اروپا خواسته مشابهی دارند.»

شارل میشل، نخست وزیر بلژیک هم اعلام کرد که با توجه به موضع تغییرناپذیر منطقه والونی کشورش قادر به امضای این توافقنامه نیست.

مارگارتیس اسکیناس، سخنگوی کمیسیون اروپا هم از طرفهای مختلف خواست که صبور باشند. او گفت: «باید صبور باشیم. کمیسیون تمام راه های موجود را برای رسیدن به توافق و به سرانجام رساندن این پرونده، امتحان خواهد کرد.»

یکی از شهروندان شهر نمور، مرکز منطقه والونی، ضمن دفاع از موضع سیاستمداران این منطقه اظهار داشت: «من به این موضوع افتخار می کنم. والونی موضع متفاوتی گرفته، موضعی که با سیاستهای رایج و بخصوص سیاستهای کمیسیون اروپا فرق می کند. والونی می گوید قدرت باید عادلانه تقسیم شود.»

۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا و همچنین دولت فدرال بلژیک موافق این توافقنامه هستند، ولی مخالفت منطقه والونی بلژیک مانع تصویب آن شده است.