کمیسیون اروپا شرکت اپل را به پرداخت ۱۳ میلیارد یورو محکوم کرد

کمیسیون اروپا شرکت اپل را به پرداخت ۱۳ میلیارد یورو محکوم کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اروپا شرکت آمریکایی اپل را به پرداخت ۱۳ میلیارد یورو جریمه مالیاتی محکوم کرد.

آگهی

کمیسیون اروپا شرکت آمریکایی اپل را به پرداخت ۱۳ میلیارد یورو جریمه مالیاتی محکوم کرد. بازوی اجرایی اتحادیه اروپا معتقد است که اپل به مدت ۱۱ سال از معافیتهای مالیاتی دولت ایرلند بهره برده است؛ معافیتهایی که به گفته کمیسیون مغایر قوانین رقابت آزاد در اتحادیه اروپاست.

مارگارت وستاگر، کمیسر رقابت در این زمینه گفت: «این ۱۳ میلیارد یورو، مبلغ مالیاتی است که باید به دولت ایرلند پرداخت می شده است. قوانین مالیاتی ایرلند به اپل اجازه داده تا سودش را به دفتر مرکزی مستقر در این کشور بفرستند، دفتری که تنها روی کاغذ وجود دارد. بر اساس قوانین ایرلند از این سود بدست آماده مالیاتی گرفته نشده است. این معافیت مالیاتی تنها به سود یک شرکت تمام شده؛ امری که مغایر قوانین اروپاست.»

اپل در سال ۲۰۱۴ میلادی به ازای هر یک میلیون یورو سودی که کسب کرده تنها ۵۰ یورو مالیات پرداخته کرده است. این جریمه بی سابقه پیامی هم برای دیگر کشورهای اروپایی دارد؛ کشورهایی که با هدف جذب سرمایه و ایجاد شغل، برای برخی از شرکتهای چند ملیتی شرایط خاص مالیاتی در نظر گرفته اند.

خانم وستاگر در این باره افزود: «اگر قانون را تغییر داده بودیم عطف به ماسبق می شد. در حال حاضر درباره مالیات پرداخت نشده صحبت می کنیم که موضوع کاملا متفاوتی است. باید به وظایف خود عمل کنیم و مطمئن شویم که در اروپا رقابتهای تجاری عادلانه است و شرکت و یا شخصی از مزیای خاصی بهره نمی برد.»

این شرکت آمریکایی ضمن «مضر» خواندن این تصمیم برای بازار اقتصادی، اعلام کرده که به این حکم اعتراض خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جریمه سنگین اروپایی در انتظار اپل

موافقت اتحادیه اروپا با نخستین قانون مبارزه با خشونت علیه زنان؛ بر سر تعریف تجاوز جنسی توافق نشد

توافق بر سر «تقویت» حوزه شنگن؛ کمیسیون اروپا استقبال کرد