Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا فرانسه به سوی جنگ مذهبی می رود؟

آیا فرانسه به سوی جنگ مذهبی می رود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گرگوا لوری، گزارشگر یورنیوز نظر دیدیه لورآ، محقق دانشگاه آزاد بروکسل را درباره حمله تروریستی به یک کلیسا در شمال فرانسه جویا شده است.

آگهی

گرگوا لوری، گزارشگر یورنیوز نظر دیدیه لورآ، محقق دانشگاه آزاد بروکسل را درباره حمله تروریستی به یک کلیسا در شمال فرانسه جویا شده است.

یورونیوز: چرا به یک کلیسا حمله شد؟ چه هدفی پشت این حمله نهفته است؟

دیدیه لورآ: عامل حمله نیس تعداد زیادی از مردم عادی را هدف قرار داد. بر خلاف آن حمله، هم اکنون با یک بعد نمادین قوی روبرو هستیم. گلوی یک کشیش را در یک کلیسا بریده اند. این حمله بیش از حملات پیشین توجه ها را معطوف خود می کند.

یورونیوز: آیا جرقه جنگ مذهبی زده شده است؟

دیدیه لورآ: تلاش می کنند فرانسه را به سمت جنگ مذهبی ببرند، ولی این یک جنگ مذهبی نیست. پیش از این، کاتولیکهای فرانسه هدف قرار نگرفته بودند. حال این حمله بخش روستایی و کاتولیک را نشانه گرفت. تلاش می کنند که مانند سوریه و عراق، ولی در مقیاسی کوچکتر، جنگ مذهبی راه بیندازند.

یورونیوز: استراتژی کنونی حکومت اسلامی چیست؟

دیدیه لورآ: در چند ماه گذشته حکومت اسلامی در پی شکستهای متوالی نظامی بخش هایی از سرزمینهای تحت کنترلش در سوریه و عراق را از دست داده است. برای اینکه همچنان تصویر پیروزمندانه از خود ارائه کنند، حملات خود در اروپا را افزایش داده اند. می خواهند تصویر اغواگرانه ای را که موجب جذب جوانان به این گروه می شود حفظ کنند.

یورونیوز: همانطور که شاهد هستیم حملات افزایش یافته است. آیا در جنگ با تروریسم این بدترین سناریوی است که می توان متصور بود؟

دیدیه لورآ: بله و خیر؛ بدترین حالت استفاده از سلاح های بیولوژیک و شیمیایی است که به یک قتل عام ختم خواهد شد. امیدوارم هرگز چنین اتفاقی نیفتد. در حال حاضر آنها مکان های را هدف قرار می دهند که کسی انتظار آن را ندارد. این مسئله آزار دهنده است. فکر می کردیم به پایتختها حمله می شود، ولی شهرهای کوچک و روستاها هدف قرار گرفت. آهنگ انجام کارشان سریعتر شده است. وسعت جغرافیایی عملیات را هم افزایش دادند تا نیروی های پلیس را خسته کنند و ضعف سیستم امنیتی فرانسه را نشان دهند.

یورونیوز: بر این اساس آیا شاهد تغییر استراتژی حکومت اسلامی در اروپا هستیم؟

دیدیه لورآ: حکومت اسلامی خودش را با شرایطی که بوجود آمده وفق می دهد و می بینم که آنها هم از لحاظ تلفات انسانی و هم در زمینه حمله به نمادها مانند آنچه امروز اتفاق افتاد، خسارتهای زیادی وارد کردند. عامل حمله نیس از یک کامیون اجاره ای و عاملان حمله امروز هم از سلاح سرد استفاده کردند. می بینیم که با امکانات ناچیز یا قلب ها را جریحه دار می کنند و یا موجب تلفات انسانی زیاد می شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عملیات نفوذی روسیه در پارلمان اروپا؛ پلیس به دفتر نمایندگان یورش برد

خیزش چپ‌گرایان ملی‌گرا به رهبری نماینده ایرانی‌تبار پارلمان آلمان برای درخشش در انتخابات اروپا

انتخابات پارلمان اروپا و نقش زنان سیاستمدار؛ ملونی با کارت‌های فن در لاین و لوپن چگونه بازی می‌کند؟