احتمال تمدید دو ساله برنامه کنترل مرزها در اروپا

احتمال تمدید دو ساله برنامه کنترل مرزها در اروپا
Copyright 
نگارش از Mohsen Salehi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزرای کشور اعضای اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه خود در آمستردام خواستار تمدید دو ساله برنامه کنترل مرزهای اروپا شدند. هدف اصلی این تصمیم مقابله با

آگهی

وزرای کشور اعضای اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه خود در آمستردام خواستار تمدید دو ساله برنامه کنترل مرزهای اروپا شدند. هدف اصلی این تصمیم مقابله با ورود گسترده پناهجویان به خاک اروپا عنوان شده است. برنامه کنونی کنترل مرزها در ماه مه سال جاری میلادی به پایان می رسد.

کلاس دیکهوف، وزیر دادگستری هلند گفت: «برنامه کنونی کنترل مرزها شش ماهه و موقتی است. اما موج بی سابقه ورود پناهجویان که باعث شد اعضا این تصمیم را بگیرند، هنوز کاهش نیافته است.»

در این نشست همچنین از یونان خواسته شد تا کنترل بیشتری بر مرزهایش اعمال کند. حتی برخی از اعضا عنوان کردند که اگر یونان قادر به کنترل مرزهایش نیست باید مرز این کشور با مقدونیه را مورد کنترل شدید قرار داد.

میرو سرار، نخست وزیر اسلوونی اظهار داشت: «باید در مرز یونان با مقدونیه دومین خط دفاعی را تشکیل دهیم. کشورهای اروپایی برای مقابل با ورود مهاجران باید مرزهای خود را کنترل کنند.»

حال کمیسیون اروپا باید با ارائه طرحی، مقدمات قانونی این تصمیم را فراهم کند. کنترل بر مرزها مغایر با پیمان شنگن است و برخی از مقام های اروپایی، مانند ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا درباره پیامدهای منفی این اقدام هشدار دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار رئیس شورای اروپا درباره از هم فروپاشی حوزه شنگن

شکست طرفداران روسیه در انتخابات کرواسی؛ محافظه‌کاران پیروز نیاز به ائتلاف با راست افراطی دارند

آغاز انتخابات پارلمانی در کرواسی؛ رئیس جمهور منتقد اروپا در سودای نخست‌وزیری است