احتمال تمدید دو ساله برنامه کنترل مرزها در اروپا

احتمال تمدید دو ساله برنامه کنترل مرزها در اروپا
نگارش از Mohsen Salehi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزرای کشور اعضای اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه خود در آمستردام خواستار تمدید دو ساله برنامه کنترل مرزهای اروپا شدند. هدف اصلی این تصمیم مقابله با

آگهی

وزرای کشور اعضای اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه خود در آمستردام خواستار تمدید دو ساله برنامه کنترل مرزهای اروپا شدند. هدف اصلی این تصمیم مقابله با ورود گسترده پناهجویان به خاک اروپا عنوان شده است. برنامه کنونی کنترل مرزها در ماه مه سال جاری میلادی به پایان می رسد.

کلاس دیکهوف، وزیر دادگستری هلند گفت: «برنامه کنونی کنترل مرزها شش ماهه و موقتی است. اما موج بی سابقه ورود پناهجویان که باعث شد اعضا این تصمیم را بگیرند، هنوز کاهش نیافته است.»

در این نشست همچنین از یونان خواسته شد تا کنترل بیشتری بر مرزهایش اعمال کند. حتی برخی از اعضا عنوان کردند که اگر یونان قادر به کنترل مرزهایش نیست باید مرز این کشور با مقدونیه را مورد کنترل شدید قرار داد.

میرو سرار، نخست وزیر اسلوونی اظهار داشت: «باید در مرز یونان با مقدونیه دومین خط دفاعی را تشکیل دهیم. کشورهای اروپایی برای مقابل با ورود مهاجران باید مرزهای خود را کنترل کنند.»

حال کمیسیون اروپا باید با ارائه طرحی، مقدمات قانونی این تصمیم را فراهم کند. کنترل بر مرزها مغایر با پیمان شنگن است و برخی از مقام های اروپایی، مانند ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا درباره پیامدهای منفی این اقدام هشدار دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار رئیس شورای اروپا درباره از هم فروپاشی حوزه شنگن

واردات نفت ۸۲ درصد و گاز ۵۱ درصد از روسیه به اتحادیه اروپا کاهش یافت

از طرح مشترک کارشناسان آلمانی و فرانسوی برای اصلاح اتحادیه اروپا و گسترش آن چه می‌دانیم؟