Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حقایقی تلخ درباره شرایط نامناسب کار کارگران خانگی

حقایقی تلخ درباره شرایط نامناسب کار کارگران خانگی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برخورداری از دستمزد عادلانه و داشتن شرایط کار مناسب، برخی از مشکلات کارگران خانگی است. اما در برخی کشورها از جمله در ایتالیا، سوییس و هنگ کنگ وضعیت رو به تغییر است. در این گزارش از برخی حقایق تلخ مربو

اغلب خدمتکاران خانگی در سراسر جهان آسیب پذیرند و در معرض استثمار قرار دارند، و مدتهاست که مجبورند با تبعیض و دستمزدهای کم و ساعات کار طولانی و شرایط نامناسب کار کنار بیایند.

سالهاست سیاستگذاران می گویند که تغییر وضعیت موجود ناممکن است و کارفرماها نمی توانند به خدمتکارانی که کار نظافت، آشپزی و مراقبت از بچه ها را بر عهده دارند حداقل دستمزد را بپردازند. خدمتکاران خانگی هم که جدا از هم و به شکل منفرد کار می کنند نخواهند توانست اتحادیه تشکیل بدهند.

اما در سال ۲۰۱۱ سازمان بین المللی کار، کنوانسیون کار خانگی را به تصویب رساند و از آن زمان تغییری اساسی در تفکر بسیاری مردم آغاز شده است.

ایتالیا اولین کشور اروپایی بود که این کنوانسیون را پذیرفت. کارگران و کارفرمایان در ایتالیا سازمان هایی تشکیل داده اند که حق مذاکره و رسیدن به توافق جمعی بر سر شرایط کار و دستمزدها را دارند.

سارا گومز سخنگوی اتحادیه موسوم به “فیل کامس” در رم است. او می گوید عضویت در اتحادیه صدای هر فرد را رساتر می کند. وی می افزاید: «کارگرانی را دیدم که وقتی کارت عضویت اتحادیه را دریافت کردند به گریه افتادند، چون حس می کردند که بالاخره با این عضویت شخصیت اجتماعی پیدا کرده اند و قوی تر شده اند.»

با این وجود اتحادیه “فیل کامس” باید هنوز برای رسیدن به شرایط برابر با کارگران دیگر ایتالیا تلاش کند. برخلاف بیشتر کارگران، خدمتکاران خانگی در ایتالیا نمی توانند بیش از ۱۵ روز متوالی مرخصی استعلاجی داشته باشند، هرچند کار آنها گاهی بسیار سخت و طاقت فرساست.

در زمینه بیمه های از کارافتادگی نیز هنوز باید کار زیادی انجام شود. اِوِلین ویلالتا، هفده سال پیش از گواتمالا به رم آمده و از آن زمان برای دکتر کارلو کار کرده است. وی اکنون پادرد شدید دارد و به کمک اتحادیه اش تلاش می کند زودتر از موقع، بازنشسته شود.

وقتی به او گفته شد که این آسیب شغلی می تواند منجر به ناتوانی جسمی جدی شود حیرت زده شده است. اِوِلین می گوید: «من خیلی آدم فعالی هستم. اصولاً کارکردن را دوست دارم نه فقط برای کسب درآمد. زمانیکه در مورد آسیب شغلی با من حرف زدند، مثل این بود که زندگیم تمام شده است.»

ایتالیا یکی از معدود کشورهایی است که در آن کارفرمایان هم سازمان مخصوص خود دارند. انجمن موسوم به «دومینا» به خانواده ها کمک می کند از پیچ و خم مقررات بوروکراتیک برای استخدام پرستار و خدمتکار عبور کنند. این انجمن برای خانواده قراردادهایی آماده می کند که در آن همه مالیاتها و دستمزدها مشخص شده است. به این ترتیب هر دو طرف قرارداد از مفاد قرارداد آگاهند و آن را پذیرفته اند.

ماسیمو دو لوکا مشاور حقوقی “دومینا” می گوید: «مهم ترین کار انجمن “دومینا” در این لحظه خلق فرهنگ خدمات خانگی در ایتالیاست. ایتالیا اولین کشور اروپایی بود که کنوانسیون سازمان بین المللی کار را پذیرفت و امضا کرد. این واقعیت مدیون کار مشترک ما و اتحادیه های کارگری است. در ایتالیا سالهاست در زمینه خدمات خانگی کار شده است و تلاش شده حقوق خدمتکار خانه محترم شمرده شود و در عین حال کارفرما از عهده پرداخت دستمزد برآید.»

در شصت کشور جهان خدمتکاران خانگی حق دارند حداقل دستمزدی را دریافت کنند. در چند سال گذشته بیشتر کشورها برای خدمتکاران خانگی حداقل دستمزد را تعیین کرده اند. گرچه در بعضی از این کشورها این دستمزد کمتر از دستمزدی است که کارگران دیگر دریافت می کنند.

طرح خدماتی موسوم به “سرویس چک” در سوییس بر اساس مدلی که در فرانسه، ایتالیا، اتریش و بلژیک وجود دارد، اجرا می شود. در این طرح خدمتکاران خانگی هم می توانند از بیمه های تامین اجتماعی برخوردارر شوند. این طرح ۴۴ میلیون فرانک سوییس به صندوق بیمه های اجتماعی ژنو اضافه کرده است.

آن بابل، رئیس طرح خدماتی چک می گوید: «با این طرح کارگر از مزایای بیمه های اجتماعی برخوردار می شود. مهم نیست که از کجا آمده باشد و چه وضعیتی در سوییس داشته باشد. از “بیمه کهولت سن و بیمه بازماندگان” و بیمه بیکاری برخوردار می شود. همچنین کمک هزینه خانوار و کمک هزینه زایمان دریافت می کند. مگر این که اقامتش در سوییس غیر قانونی باشد، اما کمک هزینه زایمان و بیمه حوادث سر جایش خواهد بود.»

اما تخمین زده می شود که تنها یک سوم خدمتکاران خانگی از طرح خدماتی چک در سوییس استفاده می کنند. رییس این طرح خدماتی می افزاید که کارفرمایان بی انصاف هنوز وجود دارند اما وضعیت رو به بهبود است. وی در این باره می گوید: «فکر می کنم بخشی از کارفرماها می خواهند که مشکل قانونی نداشته باشند به همین دلیل هم این خدمات را ارائه می کنند. طرح خدماتی چک در این مواقع به کار می آید و تضمین می کند که رابطه بین کارگر و کارفرما شفاف است و حقوق و وظایف هر طرف روشن و مشخص است. در این طرح خیلی تلاش می کنیم مواظب باشیم که قوانین مربوط به حداقل دستمزد رعایت شود.»

در چند سال گذشته در هنگ کنگ اخباری مربوط به بدرفتاری با خدمتکاران خانگی بارها منتشر شد. اما دستکم برای خدمتکارانی که اهل هنگ کنگ هستند اوضاع بهتر می شود. یکی از عوامل مؤثر در این بهبود، ایجاد مرکز آموزش نوینی است که با کمک مالی دولت به راه افتاده است. این مرکز، “مرکز آموزشی کنفدراسیون اتحادیه های کارگری هنگ کنگ” نام دارد.

در این مرکز خدمتکاران خانگی در زمینه های مراقبت از نوزاد، مدیریت خانگی، نظافت بدون آسیب رساندن به محیط زیست و زمینه های دیگر آموزش می بینند و پس از اتمام این دوره آموزشی می توانند از طریق برنامه کاریابی این مرکز، کار پیدا کنند. این کارگران پس از گذراندن این دوره آموزشی، حقوق خوبی دریافت می کنند که گاهی بیش از حداقل دستمزد است.

مری وونگ، یکی از مربیان این مرکز می گوید: «خیلی از اهالی هنگ کنگ که خدمتکار خانگی استخدام می کنند می خواهند که این خدمتکاران بتوانند از نوزاد و اطفال و همین طور افراد سالخورده مراقبت کنند که خیلی نیاز به مراقبت و توجه دارند و اگر مواظب آنها نباشید این خطر وجود دارد که باعث تصادف و خسارت شوند.»

فیونا لونگ در بانک کار می کرده است و در حال حاضر مشغول گذراندن دوره های مرکز آموزشی کنفدراسیون اتحادیه های کارگری در هنگ کنگ است. وی امیدوار است که با گذراندن این دوره آموزشی حرفه تازه ای را آغاز کند. وی می گوید: «پس از آموزش در این مرکز و کسب تجربه می توانم شغل خدمتکار خانگی برای مراقبت از اطفال پیدا کنم. در واقع آینده این کار در هنگ کنگ بهتر است و برای اهداف درازمدت حرفه ای مناسب تر است.»

اما این طرح تنها برای خدمتکاران محلی قابل انجام است و خدمتکاران مهاجر هنوز مجبورند تحت شرایط بسیار سخت کار کنند، از جمله زندگی با کارفرما. داستانهای زیادی درباره بدرفتاری با خدمتکاران در هنگ کنگ وجود دارد: خدمتکارانی که باید در آشپزخانه یا روی ماشین لباسشویی بخوابند، خدمتکاران دیگری که غذای خیلی کمی به آنها داده می شود و هزینه ها سنگینی که باید به آژانس کاریابی بپردازند.

هنوز کارهای زیادی برای بهبود شرایط کار خدمتکاران خانگی باید انجام شود، اما شاید اولین گام تغییردادن ذهنیت مردم نسبت به کار این افراد است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها