گفتگو با سفیر روسیه در اتحادیه اروپا

گفتگو با سفیر روسیه در اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یورونیوز: از ولادیمیر چیژوف، سفیر روسیه در اتحادیه اروپا دعوت کرده ایم تا در مورد واقعه سقوط هواپیمای اس-یو بیست و چهار روسیه بر فراز سوریه صحبت کند

آگهی

یورونیوز: از ولادیمیر چیژوف، سفیر روسیه در اتحادیه اروپا دعوت کرده ایم تا در مورد واقعه سقوط هواپیمای اس-یو بیست و چهار روسیه بر فراز سوریه صحبت کند. آقای سفیر، ترکیه روسیه را متهم به تجاوز به حریم هوایی این کشور و رفتار تحریک آمیز کرده است. روسیه تا چه حد مسئولیت این واقعه را برعهده می گیرد؟

ولادیمیر چیژوف: مسئله تجاوز به حریم هوایی ترکیه نیست؛ چه به قصد و چه تصادفا. با توجه به سرعتی که این جنگنده ها دارند، ورود یا خروج آنها به حریم هوایی کشور همسایه تنها ظرف چند ثانیه رخ می دهد. فرصت زمانی که برای رسیدن جنگنده های ترکیه به محل و شلیک بسوی جنگنده های روسیه، بسیار اندک است. این نشانه ای روشن حاکی از آن است که این حمله از قبل طرح ریزی شده بوده است.

یورونیوز: آیا ترکیه باید منتظر تلافی روسیه یا شدت عمل این کشور در واکنش به این واقعه باشد؟

ولادیمیر چیژوف: البته از نظر نشامی، ما علیه ترکیه اعلام جنگ نخواهیم کرد. اما، از عملیات نیروی هوایی روسیه در سوریه حفاظت بیشتری بعمل خواهد آمد.

یورونیوز: روسیه هم اکنون از شهروندانش خواسته است به ترکیه سفر نکنند….

ولادیمیر چیژوف: این تنها یک راهنمایی برای نگرانیهای شهروندان روسیه است. البته این واقعه، این اقدام تحریک آمیز، بروی روابط روسیه و ترکیه، پیامد هایی منفی در بر خواهد داشت.

یورونیوز: روسیه از یک ماه پیش و آغاز دخالت (نظامی) در سوریه، افرادی را از دست داده است. آیا در این مورد ندامتی وجود دارد؟

ولادیمیر چیژوف: ما در حال جنگیم. متاسفانه مردم بویژه افراد ارتش در این میان کشته می شوند. این یک فاجعه است. ما خلبان جنگنده اس-یو بیست و چهار و یک سرباز را از دست دادیم.

یورونیوز:…و پیش از آن هواپیمای مسافربری بروی صحرای سینا..آیا بهتر نیود روسیه وارد این جنگ نمی شد؟

ولادیمیر چیژوف: این فلسفه بقول ما روسها “شترمرغ” است که سرش را زیر ماسه پنهان می کند و فکر می کند بدین گونه کسی به او لطمه نخواهد زد. میدانیم که موج تروریسم بین المللی همه جا حضور دارد. نمونه آنرا در بیش از دو هزار شهروند روس می بینیم که در سوریه شانه به شانه داعش و گروههای تروریستی دیگر می جنگند. نمی خواهیم اینها به روسیه بازگردند. هدف ما در آنجا ممانعت از گسترش داعش بسوی روسیه و همسایگانش است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روابط مسکو و آنکارا پس از سرنگونی جنگندۀ روس؛ گفتگو با نماینده ترکیه در ناتو

شکست طرفداران روسیه در انتخابات کرواسی؛ محافظه‌کاران پیروز نیاز به ائتلاف با راست افراطی دارند

آغاز انتخابات پارلمانی در کرواسی؛ رئیس جمهور منتقد اروپا در سودای نخست‌وزیری است