Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روابط مسکو و آنکارا پس از سرنگونی جنگندۀ روس؛ گفتگو با نماینده ترکیه در ناتو

روابط مسکو و آنکارا پس از سرنگونی جنگندۀ روس؛ گفتگو با نماینده ترکیه در ناتو
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از سرنگونی یک جنگدۀ روس توسط ارتش ترکیه، روابط میان ترکیه و روسیه همچنان پرتنش باقی مانده است. برای روشن شدن بیشتر آنچه هم اکنون در حال وقوع است

آگهی

پس از سرنگونی یک جنگدۀ روس توسط ارتش ترکیه، روابط میان ترکیه و روسیه همچنان پرتنش باقی مانده است. برای روشن شدن بیشتر آنچه هم اکنون در حال وقوع است کلثوم آلان، خبرنگار یورونیوز با محمد فاتح جیلان، نماینده دائم ترکیه در ناتو گفتگو کرده است.

یورونیوز: سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه این حادثه را یک اقدام تحریک آمیز و برنامه ریزی شده توصیف کرده است. واکنش شما به این گفته چیست؟

محمد فاتح جیلان: قبول بیانیه وزیر خارجه روسیه غیرممکن است. این یک اقدام تحریک آمیز و برنامه ریزی شده توسط ترکیه نیست. اجازه دهید ببینیم دیروز چه اتفاقی افتاده است. اول اینکه باید روشن کنم این حادثه در حریم هوایی ما را روی داده است. دو هواپیما بودند، به آنها ۱۰ بار طی ۵ دقیقه هشدار داده شده که وارد حریم هوایی ترکیه نشوید اما آنها این کار را انجام دادند و هنگامی که آنها وارد شده و حریم هوایی ما را نقض کردند، توسط یک هواپیمای «اف ۱۶» ما که در حال گشت زنی بود، رهگیری شدند. یکی از آنها حریم هوایی ما را ترک می کند اما دیگری همچنان باقی می ماند و در نهایت در حریم هوایی ما به آن شلیک شده و در خاک سوریه سقوط می کند.

یورونیوز: هفده ثانیه در حریم هوایی ترکیه، آیا واقعا این دلیل شلیک به هواپیما بوده است؟

محمد فاتح جیلان: اگر شما تمام مدت حضور آنها را در حریم هوایی ما محاسبه کنید، باید این مدت را در چهار ضرب کنید. اگر شما به ۱۷ ثانیه محدود شوید، ممکن است گمراه کننده باشد. باید آن را ضرب کنید و این را نیز به حساب آورید که این برای دومین بار بوده است که نقض حریم هوایی انجام شده است. زیرا اولین بار، به آنها هشدار داده شد، آنها منطقه را ترک کردند اما دوباره و برای باری دیگر وارد حریم هوایی ما شدند و قبل از انکه آنها وارد شوند، به آنها طی ۵ دقیقه ۱۰ بار هشدار داده شد که وارد حریم هوایی ما نشوید.

یورونیوز: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه می گوید که ترکیه راه را برای افراط گرایی باز گذاشته و اقدام به خرید نفت از داعش می کند. واکنش شما چیست؟

محمد فاتح جیلان: این نظر اوست. هر آنچه ما انجام می دهیم، در مشورت با متحدانمان انجام می شود. در ماه ژوئیه گذشته، ما متحدانمان را درباره امکاناتمان برای مبارزه با داعش آگاه کردیم. داعش یک تهدید قریب الوقوع برای امنیت ملی ترکیه است و این موضوع چند بار در مناسبتهای مختلف توسط مقامات ترکیه اعلام شده است و فراموش نکنید که داعش مسئول یک حمله تروریستی در ترکیه نیز هست.

یورونیوز: روابط میان روسیه و ترکیه به کدام سو می رود؟

محمد فاتح جیلان: فکر می کنم این به نفع هر دو کشور ترکیه و روسیه است که بی پرده به این موضوع بپردازند و این کاری است که ما در موضوعات مختلف بسیاری انجام می دهیم. در بسیاری از موضوعات، اتفاق نظر وجود ندارد و قطعا اختلاف نظر هست اما این موضوعات مانع از آن نمی شود که ترکیه و روسیه با یکدیگر تماس گرفته و صراحتا به تبادل نظر بپردازند. بنابراین بگذارید صبر کنیم و ببینیم، اجازه دهید به این موضوع که یک مساله جدی است، از راهش پرداخته شده و برای رسیدن به زمینه های مشترک تلاش شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگو با سفیر روسیه در اتحادیه اروپا

هشدار کرملین به ناتو: استقرار موشک‌های آمریکایی در اروپا را برنمی‌تابیم

بازی دوطرفه ترکیه در جنگ روسیه و اوکراین؛ پوتین برنمی‌تابد، اوربان می‌گوید اردوغان میانجی موفقی است