Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پارلمان اروپا خواهان شفاف سازی مالیاتی شرکتهای چند ملیتی است

پارلمان اروپا خواهان شفاف سازی مالیاتی شرکتهای چند ملیتی است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیته ویژه پارلمان اروپا ناظر بر امر مالیات، دوشنبه شب پس از هشت ماه حقیقت یابی توصیه هایی را برای عادلانه تر و شفاف تر کردن مالیات شرکتهای بزرگ

آگهی

کمیته ویژه پارلمان اروپا ناظر بر امر مالیات، دوشنبه شب پس از هشت ماه حقیقت یابی توصیه هایی را برای عادلانه تر و شفاف تر کردن مالیات شرکتهای بزرگ منتشر کرد.

اعضای این کمیته، مبنای توصیه های خود را بر این اصل قرار داده اند که شرکتهای چند ملیتی باید مالیات خود را در کشوری که در آن سود کسب می کنند، بپردازند.

آنان نتیجه گیری کرده اند که اکنون رقابتهای مالیاتی شرکتها که فرار مالیاتی به همراه دارد، زیانبار است و باعث کاهش درآمد عمومی می شود. این کمیته می گوید این ناعادلانه است که شرکتهای بزرگ تقریبا هیچ مالیاتی بر درآمد خود نمی پردازند در حالی که شهروندان و شرکتهای کوچک و متوسط این تعهد خود را بطور کامل انجام می دهند.

تسون گیگولت، یکی از نمایندگان پارلمان اروپا اعتقاد دارد که دولتهای عضو باید از شفافیت کافی برخوردار باشند. او در این باره می گوید: «نخست آنکه ما هیچ اطلاعاتی از شورای اتحادیه اروپا دریافت نکرده ایم. دوم اینکه مدارک مهمی داریم که فقط می توانیم آنها را در یک جلسه ویژه استماع، قرائت کنیم. دیگر آنکه اسناد بدست آمده از از کشورهای بلژیک، هلند، لوکزامبورگ و بریتانیا مخدوش و سانسور شده اند. بنابر این ارزش این مدارک محدود است.»

به نظر می رسد هشت ماه بررسی و دریافت نظرات سیاستگذاران و روسای شرکتهای چند ملیتی همراه با موفقیت چشمگیری نبوده است.

مارکو زنینی، یکی از نمایندگان مخالف سیاستهای کلی اتحادیه اروپا اعتقاد دارد که کمیته تحقیق، قدرت کافی ندارد: «ما چه می خواهیم؟ جالب خواهد بود اگر کمیته ویژه ناظر بر مالیات، به یک کمیته تحقیق تبدیل شود تا اختیارات آن بیشتر شود و دسترسی بیشتری به مدارک دیگری داشته باشد.»

نمایندگان اتحادیه اروپا خواهان آن هستند که کمیسیون اروپا در پاسداری از معاهده های بین المللی نقش موثرتری ایفا کند. آنها همچنان خواهان کارآمدتر شدن سیستمهای نظارت بر درآمدهای شرکتهای چند ملیتی هستند.

گزارش کمیته ویژه، در آخرین هفته ماه نوامبر آینده در پارلمان اروپا در استراسبورگ به رای گذاشته خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست بی‌حاصل برای تعیین منصب‌های اصلی اتحادیه اروپا؛ راست میانه و ایتالیایی‌ها چه خوابی دیده‌اند؟

خلبانان جوان اوکراینی در فرانسه با ذهنیتی متفاوت‌تر از آموزه‌های شوروی دوره می‌بینند

فهرست نامزدها برای پست‌های کلیدی اتحادیه اروپا در مهمانی غیررسمی سران؛ چه کسانی می‌مانند و می‌روند؟