Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

راه های مبارزه با جنایت های سازمان یافته چیست؟

راه های مبارزه با جنایت های سازمان یافته چیست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

می گویند جنایت های سازمان یافته سالانه بیش از یکصد و ده میلیارد یورو خرج برای اروپا به همراه دارند. می گویند که سود و سرمایه ناشی از این جنایات در

آگهی

می گویند جنایت های سازمان یافته سالانه بیش از یکصد و ده میلیارد یورو خرج برای اروپا به همراه دارند. می گویند که سود و سرمایه ناشی از این جنایات در سامانه قانونی اقتصاد نیز نفوذ کرده است. در برنامه این هفته «خط مقدم» می پرسیم چگونه می توان با این معضل روبرو شد؟

بر اساس گزارش ها، سرمایه باندهای جنایتکار در اروپا برابر با یک درصد تولید ناخالص داخلی کل اتحادیه اروپا است. قاچاق مواد مخدر سودآورترین بخش بازار جنایات سازمان یافته را تشکیل می دهد. هروئین، کوکائین و ماریجوانا به ترتیب در راس فهرست پرفروش ترین مواد مخدر قرار دارند. قاچاق انسان، تقلب مالیاتی، قاچاق اسلحه و دخانیات نیز از جمله سودآورترین جنایات سازمان یافته محسوب می شود.

باندهای جنایتکار با تزریق سرمایه های خود به نظام قانونی اقتصاد پولشویی می کنند. آنها ترجیح می دهند در بخش هایی مانند کافه، رستوران و کلوپ های شبانه سرمایه گذاری کنند که اکثر مبادلات مالی با پول نقد انجام می شود و نظام مالی آن به سادگی قابل ردیابی نیست. سرمایه گذاری در ساختمان سازی و به اصطلاح بساز بفروش نیز یکی از موثرترین راه های پولشویی است. اخیرا نمونه هایی نیز در صنایع انرژی و مواد بازیافتی مشاهد شده است.

باوجود تلاش های مقامات و مسئولان در اروپا هنوز شکاف بسیار عمیقی وجود دارد بین آن میزان از جنایات سازمان یافته ای که کشف و ضبط می شوند و آن بخشی که همچنان به فعالیت غیرقانونی خود ادامه می دهد. اجازه آمد و شد آزادانه در اتحادیه اروپا کار باندهای جنایتکار را برای جابجایی سرمایه هایشان ساده تر کرده است. علاوه بر این، تفاوت های قانونی و قضایی در کشورهای اتحادیه از یک سو و پیچیدگی های ساختاری باندهای جنایتکار از سوی دیگر، مبارزه با این پدیده را سخت تر کرده است.

برای بحث در این مورد از بریان دونالد از یوروپل و ارنستو ساوونا، مدیر موسسه «ترانسکرایم» دعوت کردیم تا در برنامه این هفته «خط مقدم» حضور یابند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیامدهای زیست محیطی و بهداشتیِ دفن غیرقانونی زباله های خطرناک

مخدرهای قانونی خطری برای سلامت جوانان اروپایی

سی سالگی پیمان شنگن؛ چالش ها و فرصت های پیش روی اروپا