حضور نمایندگان دولت یونان در نشست سران اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
حضور نمایندگان دولت یونان در نشست سران اروپا

آلکسیس سیپراس، نخست وزیر جدید یونان یک روز پس از آنکه مذاکرات با گروه یورو به نتیجه نرسید، در فضایی پر تنش برای اولین بار وارد شورای اروپا شد.

دولت جدید یونان اعلام کرده که خواهان گسترش برنامه های کمک مالی به این کشور و در پی آن افزایش تعهدات به گروه تروئیکا نیست و اعضای اتحادیه اروپا نیز در مقابل می گویند به غیر از کمک تروئیکا، گزینه دیگری برای نجات یونان ندارند.

آقای سیپراس پیش از آغاز اجلاس سران اروپا گفت: «اطمینان دارم که با همدیگر می توانیم یک راه حل دو جانبه قابل دوام پیدا کنیم؛ راه حلی برای بهبود زخمهای ریاضت اقتصادی، مقابله با بحران انسانی در سراسر اتحادیه اروپا و برای بازگرداندن اروپا به مسیر رشد.»

اما پس از ناکامی وزیران دارایی منطقه یورو در رسیدن به یک توافق در نشست روز چهارشنبه، به نظر می رسد هیچ کس به اندازه نخست وزیر یونان خوشبین نیست.

الکساندر اشتوب، نخست وزیر فنلاند در این باره گفت: «طی پنج سال گذشته هر کاری که می توانستیم انجام دادیم تا یونان را در داخل منطقه یورو حفظ کنیم و به این کار نیز ادامه خواهیم داد. اما تعهد، تعهد است و همه ما باید به آن پایبند باشیم.»

از نظر یانیس امانوئیلیدیس، از مرکز سیاست اروپا، ضروری است که توافقی برای عبور از این مرحله حاصل شود. توافقی که به یونان اجازه می دهد برای دوره ای فراتر از ۲۸ فوریه نیز تامین مالی شود.

او می گوید: «در پایان آنها مصالحه خواهند کرد. اما حتی مصالحه ای که ممکن است روز دو شنبه بدست آید نیز توافق و مصالحه نهایی نخواهد بود. زیرا موضوعات بسیاری باید حل و فصل شود. باید از فرصت استفاده کرد و به بحث درباره تمام جنبه های فنی پرداخت و این دوره گذار احتمالا تا تابستان طول خواهد کشید.»

دوشنبه آینده گروه یورو جلسه دیگری برای بررسی طرح های مالی یونانی ها تشکیل خواهد داد.