Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آزادی بهای خود را دارد

آزادی بهای خود را دارد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جمهوری لتونی برای تحریمهای اروپا علیه روسیه و مقابله به مثل روسیه بهای سنگینی می پردازد زیرا تولیداتش در مرزهای کشور مانده و خریدار خارجی ندارد.

آگهی

اتحادیه اروپا تحریم علیه روسیه را بخاطظر خشونتهای اوکراین برای شش ماه دیگر تمدید کرده است. اما شهروندانی که در مرز با روسیه زندگی می کنند، چه برداشتی از اوضاع دارند؟ پیامد تحریمهای روسیه علیه اروپا بر اقتصاد آنها چیست؟ با یک کارناس در این مورد گفتگو کرده ایم، اما ابتدا در لتونی با اقلیت روس صحبت کرده ایم…

مردم لتونی از سال 1991 و بدنبال فروپاشی اتحاد شوروی، به استقلال رسیده و به آن مفتخر بوده اند. در این سالها اقتصاد کشور رو به رونق گذاشت، اصلاحات لازم صورت گرفت و این کشور سرانجام به اتحادیه اروپا پیوست، اما بویژه نسل گذشته، هنوز روزهای تلخ تفوق شوروی بر کشورشان را فراموش نکرده اند و نگران اوضاع جاریند.

یک شهروند به گزارشگر یورونیوز گفت: “ جریانات جاری وحشتناک است. بدترین چیز داشتن یک همسایه متخاصم است. این یک جنگ تمام کمال در خفاست. نمی گویند، اما مردم احمق نیستند. ما به گذشته می نگریم و از خطراتی که در کنارمان می گذرد مطلعیم.”

شهروند دیگری می گوید: “همه در اینجا از نوعی درگیری حرف می زنند، اما این جنگ میان آمریکا و روسیه است. روسیه متخاصم است. بدون تحریم، تغییری نخواهد شد. روسیه زبان تعامل نمی فهمد.”

سی درصد جمعیت لتونی روس هستند، اما در مورد تحریمها با روسیه همعقیده نیستند.

یک شهروند روس لتونی گفت: “اروپا می تواند روسیه را تحریم کند، اما این برای اقتصاد لتونی که با روسیه هم مرز است، بد است.”

گزارشگر یورونیوز در ریگا می گوید: لتونی یکی از کشورهایی است که بیش از سایرین از تحریمهای اقتصادی علیه روسیه لطمه دیده است. لتونی تنها در بخش صادرات مواد غذایی، مبلغ پنجاه و دو میلیون یورو متضرر شده است.

در تابستان گذشته، روسیه ورود میوه، سبزیجات و گوشت مرغ از لتونی را تحریم کرد، اما بیشترین ضربه به صادرات لبنیات خورده است.

نماینده صادرکنندگان لبنیات به گزارشگر یورونیوز گفت: “ما در لتونی معتقدیم که آزادی بهای خودش را دارد. ما با سایر کشورهای اروپایی اعلام همبستگی می کنیم. بسیاری از مشتریان ما در روسیه اند، اما برای ما چندان تفاوتی نمی کند. ما بازارهای جدیدی برای خودمان خواهیم یافت. هم اکنون قراردادهایی با چین امضاء کرده ایم.”

در نتیجه تحریمهای روسیه، بهای شیر در لتونی سی درصد کاهش یافته است. اتحادیه اروپا وعده داده است حدود هشت میلیون یورو غرامت به تولیدکنندگان لبنیات در لتونی بپردازد، اما آنها می گویند این مبلغ کافی نیست و شش ماه طول می کشد تا بازارهای دیگری برای تولیداتشان بیابند.

تحریم علیه روسیه شامل ضبط برخی دارایی ها و منع سفر یکصد و سی و دو شهروند و بیست و هشت شرکت است که گمان می رود در خشونتهای اوکراین دست داشته اند. هفته گذشته، وزرای خارجه اتحادیه اروپا ضمن تصمیم برای گسترش تحریمها، در صدد افزودن نام افراد دیگری در فهرست تحریمی ها برآمدند.

از مهمانم، نیکو پوپسکو، تحلیلگر در مرکز مطالعات امنیتی اتحادیه اروپا در پاریس پرسیدم با توجه به اینکه تحریمهای جاری از بروز خشونتهای اخیر در اوکراین جلوگیری نکرد، چرا تحریمهای جدیدی علیه روسیه درنظر گرفته شده است؟

نیکو پوپسکو: تحریمها کارگرند، اما اگر در چنین برخوردهایی نتیجه فوری می خواهید باید گزینه نظامی را انتخاب کنید. این اقدامی است که روسیه در کریمه و شرق اوکراین کرد، اما اتحادیه اروپا مایل به اقدام نظامی نبوده و راههای اقتصادی را ترجیح می دهد. تحریم هم به همین منظور است. تحریم به معنی تبدیل ضربه ناگهانی به یک ماراتون است. اگر می خواهید سرعت و مقاومت دونده را اندازه بزنید، این کار را در دو سه کیلومتر نخست نمی کنید.

یورونیوز: چه شاهدی دال بر موثر بودن تحریمها وجود دارد؟

نیکو پوپسکو: روسیه دخالتی نسبتا محدود در اوکراین داشته و مثل گرجستان در سال 2008 علنا دست به تهاجم نمی زند. مخفیانه عمل، و انکار میکند که البته از موثر بودن اقداماتش می کاهد. این بخشی به دلیل آن است که روسیه باید واکنش آمریکا و اروپا را در ارتباط با تحریمها درنظر گیرد.

یورونیوز: ایالات متحده اعلام کرده است گزینه های بسیاری از جمله ارسال اسلحه به اوکراین را مد نظر دارد. آیا این آغاز یک جنگ سرد است؟

نیکو پوپسکو: در اوکراین جنگ گرمی در جریان است که در آن همه روزه مردم جان خود را از دست می دهند. این باید پایان یابد. احتمالا هدف عمده باید این باشد که اوکراین را مسلح نکرد و اقدام به بازپس گرفتن مناطق از دست رفته ننمود، بلکه در مرز کنونی متوقف شد تا جدایی طلبان اقدام به سیطره طلبی نکنند. در چنین شرایطی، یک دفاع خوب میان جدایی طلبان، شهروندان اوکراین و روسیه بهتر عمل خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ فراموش شده شرق اوکراین همچنان قربانی می گیرد

مواد منفجره بجا مانده از داعش، خطری بزرگ برای ساکنان موصل

فینال لیگ قهرمانان؛ تجربه کهکشانی ها کارساز تر است یا انگیزه قرمزها؟