یکصد سالگی جنگ جهانی اول و بحث درباره دلایل این جنگ

یکصد سالگی جنگ جهانی اول و بحث درباره دلایل این جنگ
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکصد سال از جنگ جهانی اول می گذرد و اکنون بار دیگر این پرسش مطرح است که چه کسی ماشه این جنگ را کشید؟ تصمیم گیران فاقد صلاحیت در سراسر اروپا؟ و یا آلمان به تنهایی؟

در بریتانیا بحث در این باره معمولا با تندی و جنگ لفظی شدید همراه است. پرفسور اوانز یکی از تاریخ دانان برجسته بریتانیا هشدار می دهد که در شرایط افزایش ناباوری نسبت به اتحادیه اروپا و در آستانه انتخابات پارلمان، برخی سیاستمداران پرچم وطن پرستی متعصبانه را برافراشته اند. او می گوید جنگ جهانی اول فقط یک جنگ نبود و جنگ برای دمکراسی نیز نبود، مردم باید درباره اسطوره سازی هشیار باشند.

ریچارد جان اوانز اضافه می کند: “مایکل گوو، وزیر آموزش و پرورش بریتانیا گفته است که این نبردی بین چپ و راست است. در حقیقت محافظه کاران خواهان برگزاری جشن پیروزی بریتانیا در جنگ جهانی اول هستند. او برخی تاریخ دانان و ازجمله مرا به تضعیف خاطره مبارزان شجاع در جبهه غرب متهم کرده است. اما اگر نگاهی وسیع تر به آن جنگ بیاندازید، خواهید دید فاجعه ایست که زمینه برآمدن فاشیسم و نژاد پرستی را هموار کرد و یهودی ستیزی در حادترین شکل آن را در اروپا متداول ساخت.”

تنها در نبرد سُم در فرانسه در ژوئیه ۱۹۱۴، ظرف چند ساعت ۲۰ هزار سرباز بریتانیایی کشته شدند.

ماکس هاستینگز، گزارشگر سابق جنگ و مورخ نظامی، لندن و پاریس را به خاطر اینکه “حرفی نمی زنند، مبادا آلمان ناراحت شود” سرزنش می کند. او دیوید کامرون نخست وزیر را متهم می کند که: چاپلوسی کردن از آلمان، راه تجلیل از قهرمانان جنگ نیست. ماکس هاستینگ: “اشتباه است اگر اجازه دهیم صدمین سال جنگ، به سادگی و فقط با برگزاری یادبود آن بگذرد، بدون اینکه به نسل جدید بگوییم که این جنگ دهشتناک چرا اتفاق افتاد. برای آنچه در سال ۱۹۱۴ اتفاق افتاد، تنها یک ملت سزاوار سرزنش نیست، اما از نظر من آلمان بیش از دیگران قابل سرزنش است، زیرا تنها ملتی بود که می توانست جنگ را متوقف کند. این تئوری که جنگ جهانی اول نتیجه یک حادثه بود کاملا غیر قابل قبول است.”

ریچارد اوانز بر این باور است که: “سیاستمداران اروپا درباره خطرهای جنگ در سال ۱۹۱۴ هشیار نبودند و هیچکس تصور روشنی از اینکه جنگ به خاطر چیست، نداشت. ماشه این جنگ به وسیله هر دو گروه متحد کشیده شد.”

آیا از فاجعه جنگ جهانی اول می توان درسی آموخت؟ دریاسالار جان وست، فرمانده سابق نیروی دریایی بریتانیا که در جنگهای فالک لند و عراق شرکت داشته می گوید: “کسانی که با رغبت وارد جنگ می شوند، تصور می کنند محدوده جنگ کوچک و کوتاه مدت خواهد بود، این تصور فوق العاده خطرناک است. زمانی که جنگ آغاز گردد، کنترل از دست سیاست و سیاستمداران خارج می شود. کنترل آن دیگر ممکن نیست.”

در بریتانیا، دولت محافظه کار به بازنویسی کتاب درسی تاریخ، کوتاه کردن تاریخ اروپا و تغییر برنامه درسی دست زده است. ریچارد اوانز: “مایکل گوو، وزیر محافظه کار آموزش و پرورش بریتانیا، فکر می کند برنامه درسی تاریخ، تولید جناح چپ است. او کوشید تا آنجا که به تاریخ مربوط می شود، در برنامه درسی دانش آموزان روایتی درباره پیروزی های بریتانیا در دوره های مختلف را جایگزین کند.”

اما مورخان و معلمان در سراسر بریتانیا دست به اعتراض زدند و تاکید کردند که کودکان ذهن های خالی نیستند که با اسطوره های وطن پرستانه پر شوند. دولت ناگزیر به تجدید نظر در طرح خود و جایگزین کردن یک رویکرد جامع در این زمینه شد.

بررسی مفصل تر این مسئله در برنامه گزارشگر.

Bonus interview: Sir Richard John Evans

Bonus interview: Sir Max Hastings

Bonus interview: Admiral Lord West

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها