Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عطرهای ممنوعه و ترکیبات آلرژی زا

عطرهای ممنوعه و ترکیبات آلرژی زا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تولید کنندگان عطر در جنوب فرانسه خود را برای مبارزه با سیاستگذاران اروپایی آماده می کنند چرا که بروکسل درصدد اعمال نظر در مورد ترکیبات عطرهاست.

بروکسل نشینان و تعدادی از مصرف کنندگان بر این باورند همه عطرها بوی خوبی ندارند و موجب ایجاد حساسیت های آلرژیک در برخی از افراد می شوند.

از این رو به سفارش کمیسیون اروپا، تحقیقی جامع در این مورد انجام، و در نتیجهِ گزارشِ 334 صفحه ای آن، توصیه شده استفاده از مواد طبیعی آلرژی زا محدود و سه ماده هم بطورکل ممنوع شوند.

برای تولید کنندگان عطر این یعنی تغییر دادن کل فرمول عطرها و پیدا کردن موادی جایگزین، که هم بتوانند بوی عطرهای سابق را تولید کنند و هم جزء فهرست کمیسیون اروپا، که احتمال دارد بزودی استفاده از آنها ممنوع شود، نباشند.

کرین، یک تولید کننده عطر می گوید: « با این کار تفاوتهای کوچک بین عطرها و همینطور سرمایه زیادی از بین خواهد رفت… مثل این است که از یک نقاش بخواهیم از یکی از پنج رنگ اصلی استفاده نکند یا دفترچه نُت یک موزیسین را از او بگیریم… خوب دیگر آنها نمی توانند کارشان را با کیفیت سابق انجام دهند. واقعا جای تاسف دارد.»

اما مسئله به این سادگی ها هم نیست. نهادهای حمایت از حقوق مصرف کننده در لیون، نسبت به استفاده از مواد معطر در مکانهای عمومی و مشکلات ناشی از آن، بارها هشدار داده اند.

دو درصد جمعیت اروپا از آلرژی در رنجند. مثل اَنییِس که به عطر حساسیت دارد. مجبور است مواد آرایش- بهداشتی مورد نیازش را از داروخانه تهیه کند. پایش را به مغازه عطر فروشی نگذارد و تا حد امکان از رفتن مراکز خرید خودداری کند. مواد آلرژی زا همه جا هستند، حتی در کرم و صابون.

او می گوید: «اغلب بوها موجب می شوند سریع سردرد بگیرم. بعد هم بلافاصله علائم آلرژی روی پوستم ظاهر می شوند. بدنم شروع می کند به خاریدن. می دانید هر جا که می روید بوی عطر می آید، خیلی قوی هستند و آدم را کلافه می کنند. واقعا دوست دارم که استفاده از چنین مواد معطری ممنوع شود، حداقل در برخی مکانها.»

فرانسیس تیبودو ازمدیران ارشد مجموعه عطرسازی «روبرته» نظر متفاوتی دارد. او می گوید: « مواد آلرژی زا جز جدانشدنی محصولات معطر هستند. اگر نظر کمیته علمی کمیسیون اجرا شود فاتحه همه عطرهای بزرگ هم خوانده می شود. دیگرامکان تولید عطرهای الکلی و همچنین استفاده از مواد طبیعی در عطرها از بین می رود… این یعنی مرگ صنایع عطرسازی… برای اینکه نه دیگر می شود از یاسمن استفاده کرد، نه از چوب صندل، نه از ترنج… از همه این محصولات طبیعی که رکن اساسی عطر سازی هستند، دیگر نمی توان استفاده کرد.»

در مرکز آزمایشگاهی «عطر گیاهان» با بِرت یک کارشناس گیاهان معطر گفتگو می کنیم. او هم از گزارش کمیسیون اروپا حیرت زده شده است. تولیدکنندگان استوخودوس با درج برچسب مورد نظر اتحادیه اروپا مشکل دارند.

او می گوید: «مشکل دانستن این نیست که کومارین آلرژی زاست یا نیست… آنچه مهم است این است که باید آنرا بر روی پوست امتحان کرد تا مشخص شود بر روی فرد مورد نظر تولید آلرژی می کند یا نه. افراد زیادی از گذشته از این ماده استفاده کرده اند و هیچ حساسیتی هم به آن نداشته اند. مشکل اینجاست که به این محصول یک نگاه کلی وجود دارد ولی تبعات آن قابل تعمیم نیست و باید مورد به مورد، بررسی شود.»

مسئولان گراس درصدند مهارت و شهرت عطرسازی این منطقه را بعنوان میراث بشری در یونسکو به ثبت برسانند. به موزه بین المللی صنایع عطرسازی می رویم تا بیشتر با تاریخچه عطرسازی در این منطقه و دلایل شهرت آن آشنا شویم.

موریل کورشه از مسئولان موزه می گوید: « عطرسازی ریشه در فعالیت دیگری دارد: تولید دستکش و برای درک آن باید به قرن شانزده هفده برگردیم. زمانیکه ماری آنتوانت ملکه فرانسه اراده کرد دستکش های معطر بر دست کند. خوب او دستکش خوشبو می خواست و آن زمان هم دستکش ها عموما بوی بدی می دانند و بنابراین عطر وسیله ای بود برای مبارزه با بوهای مشمئز کننده.»

مذاکرات اروپایی ها در این مورد در جریان است و تصمیم نهایی احتمالا به نفع عطرسازان خواهد بود، محدودیت به جای ممنوعیت، به استثنای سه ماده شیمیایی که استفاده از آنها کلا ممنوع خواهد شد و البته فهرست کوتاه تر شده موادی که بکار بردن آنها محدودیت دارد.

1. ویدیوی کامل گفتگو با فرانسیس تیبودو، از مسئولان ارشد عطرسازی «روبرته» را از طریق لینک زیر تماشا کنید.( به زبان فرانسوی).

2. ویدیوی کامل گفتگو با کَرین وینشون اسپهنر از تولید کنندگان عطر در فرانسه را از طریق لینک زیر تماشا کنید. (به زبان فرانسوی).

3.==ویدیوی کامل گفتگو با پاسکال کوراتیه، رییس موسسه پیشگیری از آلرژی ها را از طریق لینک زیر تماشا کنید. (به زبان فرانسوی).==

4.== ویدیوی کامل گفتگو با بِرت کاندائله از محققان مرکز آزمایش گیاهان معطر را از طریق لینک زیر تماشا کنید. (به زبان فرانسوی).==

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها