چگونه یک تعطیلات بدون دردسر داشته باشیم؟

چگونه یک تعطیلات بدون دردسر داشته باشیم؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

فرض کنید برای تعطیلات پیش رو تدارک دیده اید و یک سفر عالی و رویایی را رزرو کرده اید. در اینصورت آیا می دانید اگر سفر بر وفق مراد شما و طبق برنامه از پیش تعیین شده، پیش نرفت چه کار باید بکنید؟ آیا به حقوق خود آگاهی دارید؟

در صورت عدم همخوانی تسهیلات و خدمات پروازی و اقامتی ارائه شده، با آنچه قاعدتا باید ارائه می شده، چه ضمانتی وجود دارد؟

آسانترین راه، خرید یک «پکیج مسافرتی کامل» و از پیش تعیین شده، از یک آژانس اروپایی است.

دستورالعمل اتحادیه اروپا درباره به اصطلاح «پکیج تعطیلات» و حمایت از حقوق مسافر، در حال گسترش و در بر گرفتن «پکیج هایی که شخص مسافر به دلخواه خود خدمات آنرا انتخاب می کند» هم است و خرید های آنلاین را هم شامل می شود.

با خانواده ای فرانسوی در مالدیو ملاقات کردیم که ترجیح داده اند اولین سفر غیراروپایی شان از طریق یک آژانس مسافرتی باشد.

پدر خانواده می گوید: « با توجه به اینکه بچه کوچک داریم قبل از سفر با خود گفتیم حالا که می خواهیم به سفری غیراروپایی برویم بهتر است یک پکیج کامل بگیریم تا طرف قراردادمان برای همه چیز، یکجا باشد. اینطوری اگر سئوالی، مشکلی داشتیم می دانیم از چه کسی بپرسیم. در ضمن، برنامه سفر از پیش تعیین شده و می توانیم با آرامش خیال، تعطیلات خوبی داشته باشیم»

قوانین فعلی حمایت از حقوق مصرف کننده برخی از موارد خرید فردی، نظیر پرواز را پوشش می دهند. با این وجود کارشناسان معتقدند افرادی که از آژانسهای مسافرتی یک پکیج مسافرتی می گیرند، در صورت ضرر و زیان می توانند خیلی راحت تر و بهتر به حق خود برسند. بسیاری از این آژانس ها در مقصد نمایندگی دارند و از راهنمای محلی استفاده می کنند.

نظر یکی از نماینده های بومی یک آژانس بریتانیایی در مالدیو را جویا شدیم. لیلا سانتو می گوید:« متاسفانه بعضی مواقع، موارد اورژانسی نظیر بیماری یا تصادف پیش می آید. پرسنل ما برای کمک به مسافرها و یا انتقال به بیمارستان در صورت نیاز، همیشه در دسترس مسافران هستند و راهنمایی ها و توصیه های لازم را به آنها ارائه می کنند. تلفن آنها بیست و چهار ساعته و هفت روز هفته برای پاسخگویی به مشتریان روشن است. بنابراین توریست هایی که برای گذراندن تعطیلاتشان می آیند واقعا آرامش خیال دارند و مطمئنند اگر اتفاقی افتاد یا به کمکی نیاز داشتند همیشه کسی را دارند که می تواند فورا خود را به آنها برساند.»

سالی نیست که مسافرت از طریق آژانسهای مسئله دار و روایت کابوسهای شبانه اقامت از زبان مسافران، خبرساز نشود. قضات با توسل به دستورالعمل «پکیج مسافرتی»، مصوب 1990 میلادی، سعی می کنند حقی از حقوق مسافران ضایع نشود.

حقوق مزبور عبارتند از: برخورداری از اطلاعات دقیق سفر، تضمین قیمت آن، امکان لغو و استراد وجه پرداختی در صورت تغییر کلی برنامه از پیش تعیین شده و برخورداری از کمک فوری در صورت بروز مشکل و همچنین بازگشت به مبداء و تقاضای استرداد وجه در صورت عدم تحقق تعهدات آژانس مسافرتی.

کمیسیون اروپا درصدد است با توجه به گرایش روزافزون مردم به خریدهای آنلاین، فضای مجازی را هم به حوزه پوشش دسِتورالعمل مزبور اضافه کند. چه خرید، یک پکیج کامل از پیش برنامه ریزی شده باشد، چه بصورت انتخابی و به دلبخواه مشتری تنظیم و از یک یا چند شرکت خدماتی متفاوت خریداری شده باشد.

مسئولان کمیسیون اروپا می گویند اگر پیشنهاد بهبود حقوق مصرف کننده، اجرایی شود حدود 120 میلیون نفر از آن سود خواهند برد، بویژه آندسته از افرادی که تعطیلات خود را از روی اینترنت رزرو می کنند.

مسئولیت این کار تنها متوجه آژانسهای مسافرتی نیست بلکه اماکن اقامتی را هم دربر می گیرد. از این روست که هتلها هم برای ارائه خدمات با کیفیت تر تحت فشار مداوم قرار دارند. آژانسهای اروپایی هم در این بین، برای پرهیز از مواجهه با هرگونه شکایت و دلخوری مشتریان، بیش از پیش دقت به خرج می دهند.

حسن سعید یکی از دست اندرکاران هتلداری مالدیو در این باره می گوید:« به دلیل وجود شبکه های اجتماعی، میزان رقابت یک کمی شدیدتر شده و مردم انتخابهای بمراتب بیشتری پیدا کرده اند. افراد قبل از انتخاب مقصد، می توانند اطلاعات و عکس های زیادی را در اینترنت بیابند و با توجه به آنها تصمیم بگیرند. به همین خاطر رقابت در زمینه هتلداری خیلی سخت شده که البته به نظرم نشانه خوبی است. برای اینکه ما را هم برای بهتر شدن و ارائه خدمات مناسب تر به چالش می کشد… اینکه هر روز بهتر از دیروز باشیم.»

اصلاح دستورالعمل اتحادیه اروپا منوط به چراغ سبز کشورهای عضو و نمایندگان پارلمان اروپاست و تا رسیدن به توافق و مرحله اجرا، راه نسبتا درازی در پیش دارد.

با توجه به مسافرتهای زیاد اروپاییان و حجم بالای ترددها، امکان بروز مشکل همیشه وجود دارد اما با آگاهی از تسهیلات جدید ضمانتی، شاید طعم سفر شیرین تر و اقامت با اضطراب کمتری همراه شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه می توان شهروندان را به شرکت در انتخابات تشویق کرد؟

حفاظت از حریم خصوصی در عصر دیجیتال

تدابیر جدید برای جلب رضایت خریداران اروپایی