Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شیرین عبادی، میهمان برنامه «سخن من» در یورونیوز

شیرین عبادی، میهمان برنامه «سخن من» در یورونیوز
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ایران اکنون آماده انتخاب رییس جمهوری جدید است. تاثیر این انتخابات برای ایرانیان و جامعه بین الملل چیست؟ شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل مهمان برنامه “سخن من” است. او که اکنون در تبعید زندگی می کند، با ایزابل کومار، مجری برنامه سخن من به گفتگو نشسته است و به پرسش های مخاطبان یورونیوز پاسخ می دهد:

یورونیوز: شیرین عبادی، در انتخابات گذشته شنیدیم که مخالفان سیاسی سرکوب شدند. اکنون چه اخباری به شما می رسد؟

شیرین عبادی: این اتفاقاتی بود که در سال ۲۰۰۹ افتاد. در حال حاضر به خاطر خشونت بسیار بالای حکومت، اعتراضات خیابانی تقریبا تمام شده است، اما مردم به شیوه های گوناگونی نارضایتی خودشان را از وضعیت موجود نشان می دهند و اعلام می کنند که راضی نیستند.

یورونیوز: مردم همچنان می ترسند یا نه؟ چون در گذشته دانشگاه ها قطب فعالیت سیاسی بود. اکنون دست کم این احساس را داریم که نوعی بی علاقگی وجود دارد، که جوانان از فعالیت سیاسی می ترسند.

شیرین عبادی: جوانان ما بی تفاوت نیستند و فعالیت می کنند و به همین دلیل در حال حاضر تعدادی از دانشجویان ما در زندان هستند و تعدادی دیگر از دانشگاه ها اخراج شده اند.

یورونیوز: اولین پرسش برنامه از ایالات متحده آمریکاست. سوال برنارد اسمیت این است: این انتخابات تا چه اندازه مهم است؟ آیا این انتخابات می تواند نقطه عطفی باشد یا با در قدرت بودن رهبر، علی خامنه ای، نباید انتظار تغییری داشت؟

شیرین عبادی: این انتخابات مانند انتخابات قبلی آزاد نیست و تصمیم گیرنده نهایی در مورد سیاست های مهم کشور، آقای خامنه ای است. به نظر من انتخابات، فی نفسه در این دوره مهم نیست. فقط باید ببینیم آیا مثل انتخابات سال ۲۰۰۹ مردم به خیابان می آیند یا خیر.

یورونیوز: آیا فکر می کنید روند رای گیری منصفانه خواهد بود، با در نظر گرفتن اینکه شورای نگهبان فقط صلاحیت هشت نامزد را تایید کرده است. آیا می توان انتظار انتخابات منصفانه داشت؟

شیرین عبادی: اگر قرار باشد این حکومت انتخابات را برگزار بکند، من شخصا تصور می کنم دست به تقلب خواهد زد و به همین دلیل است که توصیه می کنم اتنخابات آزاد تحت نظارت سازمان ملل متحد برگزار بشود. البته می دانم حکومت قبول نمی کند، زیرا نظارت نهادهای بین المللی یعنی اینکه دست حکومت در تقلب بسته شود.

یورونیوز: شیرین عبادی، سوال بعد از اسپانیا است: نتیجه این انتخابات چگونه بر برنامه هسته ای ایران تاثیر خواهد گذاشت. سعید جلیلی یکی از نامزدهای اصلی انتخابات است و همچنین مذاکره کننده هسته ای است. اگر او انتخاب شود، آیا می توان انتظار تغییری در سیاست ایران در مورد برنامه هسته ای داشت؟

شیرین عبادی: چه سعید جلیلی انتخاب بشود و چه فرد دیگری، هیچ تغییری در سیاست هسته ای نمی تواند بدهد برای اینکه در این زمینه فقط آقای خامنه ای می تواند تصمیم بگیرد و او اجازه نمی دهد رییس جمهور در این خصوص تغییری بدهد.

یورونیوز: از طرف جامعه بین المللی فشارهایی در شکل تحریم بر ایران وارد شد. شما علیه این فشارها صحبت کردید، ولی غرب چه گزینه دیگری در مقابل مذاکره کننده ای دارد که بسیار سختگیر است؟

شیرین عبادی: من با حمله نظامی به ایران و تحریم اقتصادی ایران مخالف هستم زیرا به مردم صدمه زیادی می زند و به جای آن از تحریم سیاسی ایران باید استفاده کرد و همچنین لیست ناقضین حقوق بشر بایستی اضافه بشود. به جای اینکه مردم ایران را با تحریم اقتصادی تنبیه کنید، مسئولین حکومتی و ناقضین حقوق بشر در ایران را تنبیه کنید.

یورونیوز: سوال بعدی نیز از اسپانیا است: وضعیت واقعی در ایران چیست، چون به نظر بسیار پیچیده می آید. از بعضی جهات، دیدگاه ما از ایران براساس فیلم هایی مانند “آرگو” شکل گرفته است و همچنین لفاظی های سرسختانه طبقه حاکم. امروزه ایران واقعی شبیه چیست؟

شیرین عبادی: جنبش فمینیستی در ایران بسیار قوی است و قویترین جنبشی است که در این زمینه در خاورمیانه وجود دارد. جنبش کارگری ما قوی است. تعدادی از کارگران ما الآن در زندان هستند. ما جنبش دانشجویی قوی داریم که باعث شده تعدادی از دانشجویان دستگیر و زندانی شوند. مردم ایران صلح طلب هستند زیرا در ۳۴ سال گذشته یک انقلاب و هشت سال جنگ با عراق را پشت سر گذاشتند و این برای یک نسل خیلی زیاد است به همین دلیل مردم ایران ضمن اینکه از حکومت ناراضی هستند ولی مایلند هر تغییری که صورت می گیرد مسالمت آمیز باشد زیرا دیگر خسته از جنگ و خشونت هستند.”

یورونیوز: شما قهرمان و مدافع حقوق زنان ایران بوده اید. پیام شما به مردم ایران چیست؟

شیرین عبادی: مردم ایران، برای احقاق حقوق خودتان مقاومت کنید. به صورت مسالمت آمیز مقاومت خودتان را ادامه دهید و بدانید که پیروزی از آن شماست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وداع با بهمن کشاورز از مقابل دفتر کانون وکلا

اهمیت «ذره خدا» در چیست؟

زندگی در فضا در گفتگو با جوان ترین فضانورد ایستگاه فضایی بین المللی