Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جایزه ساخاروف برای "بانوان سفید پوش" کوبا

جایزه ساخاروف برای "بانوان سفید پوش" کوبا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پارلمان اروپا جایزه ساخاروف سال 2005 را پس از هشت سال که از اعطای آن می گذرد، تقدیم “بانوان سفید پوش” کوبا می کند. تاکنون، دولت کوبا به برندگان این جایزه اجازه خروج از کشور را نداده بود.

هر یکشنبه، “بانوان سفید پوش” در کلیسای سانتا ریتای هاوانا، پایتخت، گرد می آیند تا برای رهایی عزیزانشان از زندان، دعا کنند.

این جنبش بدنبال به اصطلاح، “بهار سیاه” در ماه مه سال 2003 میلادی آغاز شد. در آن هنگام، هفتاد و پنج شاعر، پزشک، خبرنگار و فعال که صدایشان برای دموکراسی و آزادی به گوش جهانیان رسیده بود، به اتهام اقدام علیه امنیت کشور محبوس شدند. برخی از آنها تبعید، و برخی دیگر به دلایل پزشکی آزاد شدند، اما پرونده هایشان هنوز باز است. همسران، مادران، فرزندان و خواهران زندانیان سیاسی، هر یکشنبه در
خیابانهای هاوانا دست به راهپیمایی زده و میان مردم گل پخش می کنند.

  • هدف از تعیین جایزه ساخاروف، ارج نهادن به افرادی است که بنحوی بارز، با ناشکیبایی، پسگرایی و سرکوب مبارزه می کنند و برندگان این جایزه کسانی هستند که با شهامت، برای دفاع از حقوق بشر و آزادی بیان تلاش کرده اند.
  • پارلمان اروپا در سال ۱۹۸۸ میلادی، جایزه ساخاروف را تاسیس کرد. علاوه بر دیپلم افتخار و نشان یادبود، به برنده، مبلغ پنجاه هزار یورو نیز اهدا می گردد.
  • نامزدهای دریافت جایزه توسط نمایندگان پارلمان اروپا انتخاب می شوند و در نهایت، اسامی سه نفر توسط کمیته روابط خارجی و کمیته توسعه پارلمان ثبت می گردد. سپس در کنفرانس روسای پارلمان اروپا، برنده نهایی جایزه انتخاب می شود.
  • آندری ساخاروف (۱۹۲۱-۱۹۸۹) یک دانشمند هسته‌ای اتحاد شوروی سابق و پدر بمب هیدروژنی بود. او که از تاثیر کار خود بر آینده نوع بشر هراسناک بود، برای توقف رقابت تسلیحات هسته‌ای تلاش کرد. وی در تصویب پیمان منع محدود آزمایشهای هسته‌ای در سال ۱۹۶۳ میلادی، نقش داشت و سپس کمیته‌ای را برای دفاع از حقوق بشر و قربانیان محاکمات سیاسی در اتحاد جماهیر شوروی، تاسیس کرد. به پاس این تلاشها، در سال ۱۹۷۵ میلادی، جایزه صلح نوبل به او اعطا گردید.
  • معروفترین برندگان جایزه ساخاروف عبارتند از: نلسون ماندلا (۱۹۸۸)، مادران پلازا دو مایو که فرزندانشان در طول دوران دیکتاتوری در آرژانتین ناپدید شدند (۲۰۰۳)، گزارشگران بدون مرز (۲۰۰۵)، نسرین ستوده و جعفر پناهی (۲۰۱۲).
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ فراموش شده شرق اوکراین همچنان قربانی می گیرد

مواد منفجره بجا مانده از داعش، خطری بزرگ برای ساکنان موصل

فینال لیگ قهرمانان؛ تجربه کهکشانی ها کارساز تر است یا انگیزه قرمزها؟