چرا نروژ عضو اتحادیه اروپا نیست؟

چرا نروژ عضو اتحادیه اروپا نیست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه سخن شما، سیمون که یک دانشجوی اتریشی است و برنامه یکساله ویژه تبادل دانشجو را در اسلو می گذراند، می پرسد: “چرا نروژ عضو اتحادیه اروپا نیست؟”

“رون بیوستاد“،مشاور فرهنگی و ارتباطات در سفارت نروژ در پاریس، به این پرسش پاسخ می دهد:

“پاسخ کاملا ساده است. مردم نروژ در دو همه پرسی به این پرسش با اکثریت ضعیفی نه گفتند.

دلبل نه گفتن این بود که عضویت در اتحادیه اروپا تهدیدی برای حق حاکمیت نروژ بود. صنایع ماهیگیری و کشاورزی آسیب می دید و عضویت موجب تمرکز بیشتر امور و کاهش شرایط مطلوب برای برابری و دولت رفاه می شد. ماهیگیری برای اقتصاد نروژ فوق العاده مهم است، به ویژه برای مناطق ساحلی. ماهیگیری دومین صنعت بزرگ در کشور ما پس از نفت است.

اما باید فورا بگویم که نروژ از نظر اقتصادی از قبل بخشی از بازار داخلی اتحادیه اروپا بوده است. این پرسش ممکن است کمی گمراه کننده باشد. در حقیقت ما به طور گسترده ای در اتحادیه اروپا ادغام شده ایم، اگر چه که هنوز عضو اتحادیه نیستیم.

از نظر اقتصادی ما بنا به توافق موسوم به “حوزه اقتصادی اروپا“، با بقیه دولت های عضو برابریم و نروژ از سال 1994 در بازار داخلی مشارکت کامل دارد.

ما در برنامه های متعددی از اتحادیه اروپا مانند برنامه های پژوهشی آن، شرکت می کنیم. دانشجویان نروژی نیز در برنامه اروپایی تبادل دانشجو شرکت دارند و ما از نظر مالی با این برنامه همکاری می کنیم.

اقتصاد نروژ نیرومند و نرخ بیکاری پایین است. به همین دلیل نروژی ها دلیلی برای عضویت در اتحادیه اروپا نمی بینند.”
.
اگر شما نیز پرسشی دارید، اینجا را کلیک کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشانه نژادپرستانه روی پیراهن تیم ملی اسکی نروژ

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا