مجله هفتگی اروپا ؛ رفراندوم عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا

مجله هفتگی اروپا ؛ رفراندوم عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مهمترین تحول هفته، اظهارات دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در مورد عضویت این کشور در اتحادیه اروپا بود که گفت در پنج سال آینده در این مورد یک رفراندوم برگزار خواهد کرد. وزیر دارایی هلند، ریاست گروه وزرای دارایی منطقه یورو موسوم به گروه یورو را بر عهده خواهد گرفت، و فرانسه و آلمان پنجاهمین سالروز امضای معاهده مودت الیزه را جشن گرفتند.

————-
روز چهارشنبه، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد که عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را به رفراندوم خواهد گذاشت. شرط این رفراندوم انتخاب مجدد وی در مقام نخست وزیری در سال 2015 و مذاکرات بیشتر در مورد شرایط عضویت بریتانیا است.

————
اعتقاد کلی بر این بود که آقای کامرون مردم بریتانیا را خطاب قرار داده است، اما پیام او فرای مرزهای این کشور به گوش رهبران اروپا و نهادهای اروپایی رسید که در مقابل آن واکنش نشان دادند.

———-
تنها دو ماه پس از بر عهده گرفتن سمت وزارت دارایی هلند، آقای یرون دیسی بلوم، بجای ژان کلود یونکر، در مقام ریاست گروه یورو، جمع وزرای دارایی منطقه یورو قرار گرفت.

————

پنجاه سال پس از امضای معاهده مودت الیزه میان آلمان و فرانسه، رهبران و نمایندگان دو کشور در برلین گردهم آمدند تا ضمن بزرگداشت این روز، اختلافات سیاسی اشان را حداقل برای یکروز به بوته فراموشی بسپرند. یورونیوز به شهر “رنس” محل ملاقات رهبران وقت دو کشور رفت.

————-

…و در میان تحولات هفته آینده در اروپا:

روز دوشنبه، گردهمایی وزرای کشاورزی اتحادیه در بروکسل،
روز پنجشنبه، اجلاس وزرای خارجه اتحادیه اروپا
…و روز جمعه تا یکشنبه، کنفرانس امنیت در شهر مونیخ آلمان .

با یورونیوز بمانید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت اسپانیا پس از رای دادگاه علیه قرنطینه مادرید، وضعیت اضطراری اعلام کرد

طرح گشایش اقتصادی در دست‌انداز؛ نوسان صعودی دلار به بازار تهران بازگشت

بیشتر افراد آزمایش شده در برگامو ایتالیا پادتن کرونا دارند